پیشگیری و مدیریت آفت شته مومی کلزا در این فصل ضروری است + آموزش\
  • مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران؛

پیشگیری و مدیریت آفت شته مومی کلزا در این فصل ضروری است + آموزش

  • کد خبر: 216585
  • چاپ
  • انتشار: 19 ارديبهشت 1398 - 18:05

عبدالرحمن زاغی؛ پایش مستمر مزارع کلزا بویژه در مناطق میان بند و کوهستانی و مبارزه آفت در کانون های شناخته شده، ضروری است.

به گزارش استنادنیوز، زاغی با بیان اینکه شته مومی کلم گونه غالب و آفت کلیدی کلزاست، بر لزوم پیشگیری و مدیریت به موقع آفت شته مومی تاکید کرد و گفت: پایش مستمر مزارع کلزا بویژه در مناطق میان بند و کوهستانی و مبارزه آفت در کانون های شناخته شده، ضروری است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: با توجه به شرایط آب و هوایی، بیشترین جمعیت شته مومی کلم، روی کلزا در اواخر فروردین و اردیبهشت مشاهده می شود.

وی درباره روش های کنترل و مبارزه با آفت شته مومی بیان کرد: روش زراعی و حذف علف های هرز از جمله خردل وحشی، تربچه وحشی، کیسه کشیش و شمبلیک در کنترل این آفت موثر است.

این مسوول افزود: مبارزه لکه ای و کانون آلودگی در حاشیه مزارع قبل از ایجاد کلنی برای جلوگیری از گسترش آفت در مزرعه، انجام مبارزه قبل از باز شدن گلها، استفاده از سموم کم دوام و کم خطر در حاشیه مزرعه مانند "پریمور" برای حفظ دشمنان طبیعی آفات، انتخاب ابزار، زمان و تکنیک های سمپاشی مناسب از روش های دیگر کنترل این آفت است.

زاغی با بیان اینکه حساس ترین مرحله کلزا به شته مومی در زمان ساقه رفتن و تشکیل غنچه و گل و غلاف اولیه روی ساقه اصلی بوده که مصادف با گرم شدن نسبی هواست، تصریح کرد: به محض مشاهده کانون اولیه پشت برگ ها و یا غنچه ها، بکارگیری سمپاش های اتومایزر 12 لیتری یا سمپاش 100 لیتری لانس دار و استفاده از سموم ایمیداکلو پراید (کنفیدور 35 درصد) و پریمور 50 درصد به مقدار 250 تا 300 لیتر در هر هکتار برای کانون کوبی توصیه می شود.

وی افزود: در صورتی که مزرعه کلزا دارای کانوپی متراکم و در مرحله تشکیل غلاف آلوده به شته است با سمپاش توربولاینر و حداقل 500 تا 700 لیتر با استفاده از سموم فوق محلول پاشی و در صورت مشاهده شته در بازدید بعدی نسبت به سمپاشی با سمپاش های اتومایزر 12 لیتری سمپاشی مجدد شود.telegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار