مشاور بایدن خواستار پاسخگویی دولت ایران در قبال مسائل داخلی شد\

مشاور بایدن خواستار پاسخگویی دولت ایران در قبال مسائل داخلی شد

  • کد خبر: 2111102759
  • چاپ
  • انتشار: 24 آبان 1401 - 10:18

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید با مداخله در امور داخلی ایران خواستار پاسخگویی دولت ایران در موضوع اغتشاشات شده است.

به گزارش روز سه شنبه استناد نیوز و به نقل از آناتولی، مقامات آمریکایی در جدیدترین مواضع مداخله جویانه خود درباره مسائل داخلی ایران، خواستار پاسخگویی بدلیل سرکوب اغتشاشات شدند.

این موضع گیری را «جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام و ادعا کرده است که دولت بایدن از وضعیت فعلی ایران «عمیقاً نگران» است.

سالیوان در بیانیه‌ای مدعی شد: «چشم جهان به ایران است و اقدامات دولت این کشور نباید بی نتیجه باشد.»

ایالات متحده و کشورهای اروپایی در هفته‌های اخیر مجموعه‌ای از تحریم‌ها را علیه مقامات و نهادهای دولتی ایران به بهانه حمایت از اغتشاشات به تصویب رسانده اند.

پیش از این نیز، «رابرت مالی»، نماینده ویژه واشنگتن در امور ایران روز دوشنبه گفته بود: سرکوب معترضان توسط ایران و فروش پهپادها به روسیه، تمرکز ایالات متحده را از احیای توافق هسته‌ای تغییر داده است.

رابرت مالی در گفتگو با خبرنگاران در پاریس تاکید کرد که آمریکا درها را برای از سرگیری دیپلماسی باز خواهد گذاشت، اما در حال حاضر واشنگتن به سیاست تحریم و فشار علیه ایران ادامه خواهد داد.

مالی گفت: اگر مذاکرات هسته‌ای انجام نمی‌شود، به خاطر موقعیت ایران و هر اتفاقی است که از سپتامبر تاکنون رخ داده است.

نماینده ویژه آمریکا در ادامه با اشاره به سه شهروند آمریکایی که در ایران در زندان به سر می‌برند، ادعا کرد که آزادی در گروگان است و در ادامه افزود: تمرکز ما روی توافق متوقف شده نیست، بلکه تمرکز ما روی آنچه است که در حال حاضر در ایران در حال رخ دادن است، تمرکز ما روی این جنبش مردمی و سرکوب معترضان است و تمرکز ما روی فروش پهپادهای مسلح توسط ایران به روسیه است.

مالی در عین حال از ارائه یک چارچوب زمانی در مورد اینکه واشنگتن تا چه زمانی وضعیت موجود را خواهد پذیرفت، خودداری کرد، اما گفت اگر دیپلماسی شکست بخورد، ایالات متحده آماده است تا از ابزارهای دیگر استفاده کند.

از سوی دیگر همزمان اتحادیه اروپا و انگلیس روز دوشنبه در اقدامی هماهنگ تحریم‌هایی را علیه ایران وضع کردند. دولت انگلیس با صدور بیانیه‌ای در این باره اعلام کرد که ۲۴ مقام در ایران را به بهانه موضوعات حقوق بشری تحریم کرده است. در این ارتباط، لندن با نقض قوانین بین المللی در لزوم عدم مداخله در امور داخلی کشورهای مستقل، به بهانه نقض حقوق بشر در ایران و در واقع در راستی حمایت از آشوب گران اعلام کرد که ۲۴ فرد و نهاد ایرانی را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است. نام «عیسی زارع‌پور» وزیر ارتباطات ایران در میان تحریم شدگان امروز قرار دارد.

شبکه تلویزیونی یورونیوز به نقل از «جیمز کلورلی» وزیر خارجه انگلیس با اتخاذ مواضعی مداخله جویانه مدعی شد: مقامات ایرانی که مسئول نقض فجیع حقوق بشر هستند را در لیست تحریم‌ها قرار دادیم!

شبکه تلویزیونی الجزیره همچنین از سوی دیگر خبر داد: اتحادیه اروپا ۲۹ فرد و ۳ نهاد در ایران را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد.

یورونیوز در این باره خبر داد که در میان تحریم شدگان امروز، نام ۴ کارمند نیروی انتظامی، برخی سران استانی نیروی انتظامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، همچنین نام کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش به بهانه مقابله با آشوب گران و برهم زنندگان امنیت مردم ایران قرار دارد.

اتحادیه اروپا در این اقدام خصمانه همچنین شبکه خبری «پرس تی وی» را نیز در لیست تحریم‌های امروز خود قرار داد. وحید مجید، رئیس پلیس سایبری و احمد وحیدی وزیر کشور ایران نیز از دیگر تحریم شدگان جدید هستند.

بر اساس اعلام این رسانه، تدابیر اتخاذ شده در چهارچوب این تحریم‌ها، شامل ممنوعیت سفر و مسدود کردن دارایی‌های این افراد و نهادهای تحریم شده و همچنین ممنوعیت شرکت‌ها و شهروندان اروپایی از انجام پرداخت‌های مالی به آنها خواهد بود.

با مصوبه اخیر این اتحادیه، شمار افراد و نهادهای ایرانی که تحت تحریم‌های به ظاهر حقوق بشری بروکسل قرار می‌گیرند به ۱۲۶ فرد و ۱۱ نهاد افزایش می‌یابد. در بیانیه‌ای که بروکسل در همین رابطه منتشر کرده، آمده است که اتحادیه اروپا و کشورهای عضو حمایت از برهم زنندگان امنیت مردم را ادامه خواهند داد!telegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار