احتمال وقوع جنگی بزرگ بین چین و تایوان\

احتمال وقوع جنگی بزرگ بین چین و تایوان

  • کد خبر: 2111102356
  • چاپ
  • انتشار: 14 مرداد 1401 - 12:05

در پی سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان تنش بین چین و این کشور بالا گرفته و نگرانی های بین المللی از وقوع جنگ را افزایش داده است.

به گزارش استنادنیوز، به گفته وزیر دفاع تایوان، ۲۷ جنگنده چینی وارد منطقه دفاع هوایی تایوان شده اند و ۲۲ فروند از این جنگنده ها از خط میانی تنگه فورموسی عبور کرده اند.

 

تارنمای رادیو بین المللی فرانسه در ادامه نوشت: چین در اعتراض به سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، به تایوان، از صبح روز پنجشنبه رزمایش نظامی بزرگی را در تنگه تایوان انجام داد.

 

یک روز بعد از دیدار نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از جزیره تایوان که پکن آن را بخشی از قلمرو خود می‌داند، چین پنجشنبه رزمایش نظامی بی‌سابقه‌ای را در ۶ نقطه اطراف تایوان آغاز کرد.

 

وزارت دفاع چین پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که پکن در واکنش به سفر پلوسی به تایوان، مجموعه‌ای از «رزمایش‌های نظامی هدفمند» را آغاز خواهد کرد.

 

وزارت خارجه دولت خودخوانده تایوان روز پنجشنبه در بیانیه‌ای مدعی شد: چین با شلیک موشک به آبهای نزدیک این جزیره در ساعات اولیه روز از کره شمالی «تقلید» کرده است. این وزارتخانه همزمان با افزایش تنش‌ها، از پکن خواست خویشتنداری کند و تاکید کرد که ارتش به تقویت سطح هوشیاری خود ادامه خواهد داد و به «وضعیت دشمن» واکنش مناسب نشان خواهد داد.

 

رزمایش نظامی چین از سوی واشنگتن محکوم و از سوی مسکو حمایت شده است؛ دیمتری پسکوف سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه با حمایت از رزمایش پکن در اطراف تایوان که در واکنش به بی‌توجهی آمریکا به هشدارها درباره سفر نانسی پلوسی برگزار می‌شود، گفت: چین حق دارد رزمایش در اطراف تایوان برگزار کند.

 

از سوی دیگر، کاخ سفید شلیک موشکی چین را در بزرگترین رزمایش نظامی پکن در تنگه تایوان محکوم کرد و اعلام کرد که انتظار دارد واکنش‌ها به سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان به تایوان ادامه داشته باشد.

 

سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد که آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل رزمایش چین در نزدیکی تایوان را با نگرانی دنبال می‌کند.telegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار