99 شهر ساحلی جهان به سرعت زیرآب می روند\
  • در پی بالا آمدن آب دریا و فرونشست زمین؛

99 شهر ساحلی جهان به سرعت زیرآب می روند

  • کد خبر: 2111102191
  • چاپ
  • انتشار: 08 خرداد 1401 - 08:17

پژوهشگران اعلام کردند که ۹۹ شهر ساحلی جهان به سرعت در حال رفتن به زیر آب هستند. آنها بر نقش فرونشست زمین در کنار بالا آمدن سطح آب دریاها در این مساله تاکید دارند.


به گزارش استناد نیوز و به نقل از دیسکاور مگزین (مجله اکتشاف discovermagazine)، پژوهشگران اخیرا در یک مطالعه ۹۹ شهر ساحلی را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که تقریبا همه آنها به‌ سرعت در حال غرق شدن هستند.
این تحقیق نشان داد که توسعه و تهی‌سازی آب‌های زیرزمینی موجب پایین‌رفتن و فرونشست سطح زمین شده است. در بسیاری از این جوامع ساحلی، فرونشست زمین ممکن است خطر سیلاب را ایجاد کند و این تهدید نیز به بالا آمدن سطح آب دریا ناشی از گرم شدن جهان افزوده می شود.
مت وِی استادیار دریاشناسی در دانشگاه «رود ‌آیلند» (University of Rhode Island) در آمریکا و از تهیه کنندگان این گزارش گفت: هر جایی که درباره افزایش سطح دریا نگرانی دارید، باید درباره فرونشست هم نگران باشید.
هر چند که «فرونشست» از کلمات مورد استفاده رایج برای زمین‌های به اصطلاح «غرق‌شده» یا «نشست کرده» در شرق آسیا به کار می رود اما «وی» و همکارانش همچنین این پدیده را در آمریکا، آفریقا، اروپا و استرالیا مشاهده کردند. به طور خلاصه، این یک پدیده جهانی با پیامدهای جهانی است. در بسیاری از مناطق، تحقیقاتی از این دست می‌تواند به جلوگیری از پیامدهای فاجعه‌بار در جریان رویدادهای طبیعی کمک کند.
بررسی تصاویر مشابه در ۵۲ سال گذشته نشان می‌دهد که زمین در «سان خواکین ولی» در کالیفرنیا نزدیک به ۳۰ فوت (حدود ۹ متر) نشست کرده است. در این منطقه در دهه‌های اخیر سامانه‌هایی برای نظارت دقیق بر فرونشست زمین ایجاد شده است.
«وی» و همکارانش در تلاش برای نقشه‌برداری از موقعیت‌های در معرض خطر، مناطقی را که کمتر از ۱۰ متر بالاتر از سطح دریا هستند و با شدت برابر یا بیشتر از افزایش سطح دریا در حال فرونشست هستند، شناسایی کرده‌اند. به بیان دیگر، مناطق ساحلی سطح پایینی که سریعتر از افزایش سطح آب در حال غرق شدن هستند.
از ۹۹ شهر مورد بررسی، همه شهرها به جز ۶ مورد دربردارنده این مناطق خطر هستند. شانگهای چین و هانوی ویتنام در صدر فهرست قرار دارند که در هر کدام بیش از هزار کیلومترمربع املاک و مستغلات در خطر دارند. شهرهای هامپتون (ویرجینیا)، تامپا (فلوریدا) و کورپوس کریستی (تگزاس) در آمریکا نیز در میان ۱۰ شهر بالای فهرست هستند؛ همانند مشکل ایجاد شده در سان خواکین.
محققان بر این باور هستند که علت اصلی فرونشست زمین در سطح جهان تهی‌سازی آب‌های زیرزمینی است اما آب به تنهایی علت قانع‌کننده‌ای برای این پدیده به شمار نمی رود. طرح های بزرگ ساخت و ساز موجب می‌شوند که خاک زیر آنها فشرده شوند و همچنین مقادیر زیادی از آب های زیرزمینی را برای اجرای پروژه پمپاژ کنند.
استخراج نفت و گاز نیز ممکن است در این مساله نقش داشته باشد. این فرآیند می‌تواند موجب تضعیف ساختارهای زیرزمینی و پایین رفتن سریع زمین شود.
«وی» امیدوار است که این تحقیق موجب جلب توجه شهرداری‌ها به مساله فرونشست زمین شود. زمانی که مسوولان شهر بدانند فرونشست زمین در کجا روی می‌دهد، می‌توانند تدابیری برای محافظت اجرا کنند.telegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار