دستور رئیس جمهور برای فعال شدن بازارچه های مرزی تعطیل شده/ ارز ترجیحی در خدمت فساد بود\

دستور رئیس جمهور برای فعال شدن بازارچه های مرزی تعطیل شده/ ارز ترجیحی در خدمت فساد بود

  • کد خبر: 2111102104
  • چاپ
  • انتشار: 25 ارديبهشت 1401 - 11:44

رئیس جمهوری بر ضرورت سامان‌دهی به وضعیت کوله بران و سوخت بران تاکید کرد و گفت: اگر در گذشته درآمدهای مرزی به مرزنشینان داده می‌شد و بازارچه‌های مرزی فعال می‌شدند شاهد مشکلات فعلی مرزنشینان نبودیم وبه وزیر کشور دستور داده‌ام نسبت به فعال شدن بازارچه های مرزی تعطیل شده اقدام کنند.


به گزارش استناد نیوز، آیت الله سید ابراهیم رئیسی روز یکشنبه در دیدار با جمعی از علما و روحانیون اهل سنت به تلاش های جدی دولت برای رفع مشکلات معیشتی مردم اشاره و تصریح کرد: دولت به دغدغه های مردم که به روحانیون منتقل می‌شود، توجه و برای رفع این مشکلات تلاش می‌کند.
وی در تشریح وضعیت کشور در زمان آغاز بکار دولت سیزدهم، گفت: دولت در شروع فعالیت کاری خود با مسائلی چون کسری بودجه نزدیک به ۵۰۰ هزار میلیاردی، باقی ماندن بدهی ماهانه ۱۰ هزار میلیاردی، فوت حدود ۷۰۰ نفر در روز با ویروس منحوس کرونا، وجود تورم بی سابقه، تزریق رانتی ارز ۴۲۰۰ تومانی به بازار و وضعیت نامطلوب ذخایر کالای اساسی در کشور مواجه بود.
رئیس جمهور در ادامه به نحوه پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی اشاره کرد و اظهار داشت: بخش‌عمده‌ای از آنچه تحت عنوان ارز ترجیحی پرداخت می‌شد، در خدمت جریان فساد و رانت بود. در واقع هم هدر رفت منابع کشور را داشتیم هم یارانه ها به مردم نمی‌رسید و منظور جلوگیری از ادامه این وضعیت تصمیم گرفته شد این مبلغ بجای پرداخت به حلقه اول تامین کالا یعنی واردکننده‌ها به حلقه آخر و ذینفع اصلی یعنی خود مردم و مصرف کنندگان داده شود.
رئیس جمهور این را هم تاکید کرد که پرداخت یارانه ۴۰۰ هزار تومان بصورت ماهیانه به هر فرد کار سختی است اما کارشناسان این روش را گامی برای نزدیک شدن به عدالت و رفع فقر مطلق می‌دانند. البته این اقدام همه عدالت نیست بلکه یک گام برای عادلانه‌تر شدن وضعیت اقتصادی است.
رئیس دستگاه قوه مجریه در بخش دیگری از سخنانش درباره جایگاه مهم هموطنان و علمای اهل سنت در تاریخ کشور، گفت: شما علما و اندیشمندان در کشور خود منشا خدمات بسیاری هستید و سال‌ها است که شیعه و سنی در ایران اسلامی با یکدیگر زندگی می‌کنند.
آیت الله رئیسی به درخواست برخی از علمای اهل تسنن برای استفاده بیشتر از آنها در جایگاه مدیریتی اشاره کرد و گفت: استفاده از شایستگان امری مهم و ضروری است و ملاک برای دولت، کارآمدی است و در هر استان که می‌روم بر استفاده از نیروی بومی در آن استان تاکید دارم.
رئیس جمهور همچنین بر ضرورت سامان‌دهی به وضعیت کوله بران و سوخت بران تاکید کرد و اظهار داشت: اگر در گذشته درآمدهای مرزی به مرزنشینان داده می‌شد و بازارچه‌های مرزی فعال می‌شدند شاهد مشکلات فعلی مرزنشینان نبودیم وبه وزیر کشور دستور داده‌ام نسبت به فعال شدن بازارچه های مرزی تعطیل شده اقدام کنند.
آیت الله رئیسی در پایان به موضوع رشد جریان‌های تکفیری در منطقه اشاره کرد و گفت: باید مراقب نفوذ تفکرات تکفیری و سلفی در کشور باشیم؛ شیعه انگلیسی و سنی آمریکایی دو روی یک سکه هستند و هر دو ضد وحدت جهان اسلام هستند حال آنکه وحدت برای جمهوری اسلامی ایران یک راهبرد است نه یک امر تاکتیکی.telegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار