جان باختن دستکم 21 روزنامه نگار از آغاز جنگ اوکراین تاکنون\

جان باختن دستکم 21 روزنامه نگار از آغاز جنگ اوکراین تاکنون

  • کد خبر: 2111101945
  • چاپ
  • انتشار: 04 ارديبهشت 1401 - 11:04

سازمان غیر دولتی «کمپین نماد رسانه» (PEC) اعلام کرد که در جریان جنگ اوکراین، دست‌کم ۲۱ روزنامه‌نگار و افراد مرتبط با حرفه روزنامه‌نگاری جان خود را از دست داده‌اند.


به گزارش استناد نیوز و به نقل از خبرگزاری افه، این نهاد غیردولتی که شمار کشته‌های فعالان حوزه رسانه در سراسر جهان را رصد می‌کند، اعلام کرد که ۱۴ تن از روزنامه‌نگاران هنگام پوشش دادن خبرها در مناطق درگیری جان خود را از دست داده‌اند و هفت تن دیگر، خبرنگارانی بودند که در بدترین مناطق آسیب‌دیده از درگیری‌ها در جنوب یا شرق اوکراین، به گروه نیروهای داوطلب و یا سربازان ملحق شدند.
طبق اطلاعات کمپین نماد رسانه، «دیلربک شکیروف» نخستین روزنامه‌نگاری است که ۲۶ فوریه (هفت اسفند)، دو روز پس از آغاز تهاجم، توسط نیروهای روسی در خارج از شهر خرسون کشته شده است.
برنت رنو، عکاس و فیلمساز ۵۰ ساله امریکایی، نخستین خبرنگار خارجی است که از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین کشته شده است.
پییر زاکرزوسکی فیلمبردار ۵۵ ساله شبکه فاکس نیوز و اولکساندر کووشینوا خبرنگار مستقل ۲۴ ساله نیز از جمله خبرنگاران خارجی هستند که در جریان جنگ اوکراین جان باخته‌اند.
«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه (دوم اسفند) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانتسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.
وی سه روز پس از آن (پنج اسفند/۲۴ فوریه) آغاز «عملیات نظامی ویژه» علیه اوکراین را اعلام کرد و روابط پرتنش مسکو- کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. درگیری‌ها در اوکراین همچنان ادامه دارد.
طبق گزارش دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد، از آغاز جنگ اوکراین تا کنون، بیش از دو هزار و ۲۰۰ غیر نظامی در جریان درگیری‌ها کشته شده‌اند.telegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار