آخرین وضعیت کرونایی شهرهای استان مازندران / 5 شهر در وضعیت قرمز قرار گرفتند\
  • اختصاصی استنادنیوز؛

آخرین وضعیت کرونایی شهرهای استان مازندران / 5 شهر در وضعیت قرمز قرار گرفتند

  • کد خبر: 2111100612
  • چاپ
  • انتشار: 11 آذر 1399 - 13:17

در آخرین فهرست اعلامی ستاد ملی کرونا در تاریخ 11 آذرماه 99 ، از وضعیت کرونایی شهرها مطابق معیارهای جدید،  3 شهر دیگر مازندران در وضعیت قرمز قرار گرفته اند و بهشهر از وضعیت قرمز خارج شد.

به گزارش استناد نیوز، ستادملی کرونا به منظور اعمال محدودیت ها که از آذرماه بر اساس وضعیت کرونایی شهرها اعمال خواهند شد، فهرست کامل وضعیت قرمز، نارنجی و یا زرد شهرها را بروزرسانی کرد که مطابق معیارهای جدید این ستاد، 5 شهرستان در استان مازندران در وضعیت قرمز و 18 شهرستان نیز در وضعیت نارنجی قرار گرفته اند.

بر اساس این آمار شهرستان های ساری، آمل، نور، محمودآباد و گلوگاه در وضعیت قرمز و شرایط خیلی پرخطر کرونایی و شهرستان های بهشهر، بابل، بابلسر، تنکابن، جویبار، چالوس، رامسر، سوادکوه، سوادکوه شمالی، سیمرغ، عباس آباد، فریدونکنار، قائمشهر، کلاردشت، میاندورود، نکا و نوشهر نیز در وضعیت نارنجی و شرایط پرخطر کرونایی قرار دارند.

***بر اساس محدودیت های جدید که از ۱۵ آذر اعمال خواهند شد «بهشهر» در وضعیت نارنجی قرار خواهد داشت

وضعیت کرونایی شهرهای مازندران

معیار سنجش و دسته بندی شهرها

در طرح جامع محدودیت‌های جامع کرونایی، سه سطح تعریف شده است:
- سطح 3 یعنی قرمز: اگر به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت، 10 فوتی کرونایی ثبت شود، سطح قرمز برای آن شهر در نظر گرفته می‌شود.
- سطح 2 یعنی نارنجی: اگر به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت، تعداد فوتی کرونایی 6 نفر باشند سطح آن شهر نارنجی است
- سطح یک یعنی زرد: به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت، اگر حدود 4 فوتی کرونایی روزانه اعلام شود، سطح زرد برای آن شهر شناخته می‌شود.

 

تکلیف رده‌های شغلی از اول آذرماه

در شهرهای با وضعیت قرمز تنها گروه شغلی یک مجاز به فعالیت خواهند بود، در شهرهای با وضعیت نارنجی نیز تنها گروه شغلی یک و دو اجازه فعالیت دارند. فعالیت گروه شغلی 4 در هر وضعیت کرونایی ممنوع خواهد بود.
- گروه‌های شغلی یک: یعنی بیمارستان، داروخانه، مطب، آمبولانس، آتش نشانی، سوپرمارکت، نانوایی ها، امنیت، سلامت، تعمیرگاه‌های لوازم خانگی، پمپ بنزین و ... به هیچ وجه نباید تعطیل شوند.

در طرح محدودیت‌های جدید کرونایی؛ رستوران‌ها فقط به صورت بیرون بر اجازه فعالیت خواهند داشت.

- گروه‌های شغلی دو : عبارتند از پاساژ، مراکز خرید و مال ها، تمرین و انجام مسابقات ورزشی، مساجد، مصلی ها، قنادی و شیرینی فروشی ها، آبمیوه و بستنی فروشی ها، مراکز تهیه و طبخ غذا که اگر بیرون بر باشد می‌توانند باز باشند، آرایشگاه‌های مردانه، بازار فروش خوردو، مراکز شماره گذاری اتومبیل، بازار فروش فرش، موکت، فرش ماشینی، اسباب بازی فروشی ها، فروش لوازم خانگی، عمده فروشی‌ها و خرده فروشی ها، خدمات چاپ و دیجیتال، تزئینات داخلی ساختمانی، کادوفروشی ها، پارچه فروشی ها، عکاسی ها، آژانس‌های مشاوره املاک، پرده سراها، فروش مبلمان، کیف و کفش، نوشت افزار، خیاطی و خرازی‌ها و لوازم آرایشی و بهداشتی جزو گروه شغلی 2 هستند.

- گروه‌های شغلی سه: شامل دانشگاه ها، مدارس، زبان سراها، آموزشگاه‌های فنی و حرفه ای، کتابخانه ها، استخر‌های سرپوشیده، موزه‌ها و موزه باغ ها، سینما و تئاتر، آرایشگاه ها، مساجد و مصلی‌ها و ممنوع بودن برگزاری هرگونه آزمون حضوری جزو گروه 3 شغلی است.

- گروه‌های شغلی چهار: برگزاری مراسم‌های اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و همایش ها، فعالیت باشگاه‌های ورزشی، مدارس شبانه روزی، کافه و قهوه خانه‌ها

 

نحوه فعالیت کارکنان ادارات

در شهر‌های با سطح قرمز فقط یک سوم کارکنان در ادارات دولتی اجازه فعالیت دارند.

در شهر‌های با سطح نارنجی با نصف کارکنان.
در شهر‌های با سطح زرد هم با دو سوم کارکنان اجازه فعالیت خواهند داشت.

وضعیت مدارس و دانشگاه‌ها از اول آذرماه
مدارس و دانشگاه‌ها و آزمون‌ها در هر سه سطح هشدار کاملاً غیرحضوری خواهد بود.
مساجد و نمازجمعه در هر سه سطح؛ قرمز، نارنجی و زرد تا دو هفته تعطیل خواهند بود.

 

وضعیت تردد در شهر‌ها
در سطح هشدار قرمز و نارنجی، خودرو‌ها با پلاک بومی حق خروج از منطقه خودشان را ندارند و پلاک‌های غیربومی هم اجازه ورود به این مناطق را ندارند که در صورت رعایت نکردن؛ توسط دوربین‌ها جریمه سنگین خواهند شد.
اگر فردی از شهر نارنجی وارد هر شهری شد 500 هزار تومان و از شهر قرمز ۱ میلیون تومان جریمه می شود.
تردد درون شهری نیز از ساعت 9 شب تا 4 صبح در مناطق قرمز منع خواهد شد.
برخی مشاغل شیفت شب (کارکنان بیمارستان‌ها، صدا و سیما و ...) مشمول جریمه تردد شبانه نمی‌شوند.
مسئولان این سازمان‌ها و مشاغل با ارسال فهرست شماره خودرو کارکنان خود به فرمانداری‌ها از جریمه این افراد جلوگیری کنند.
محدودیت‌های شبانه شامل تاکسی ها و تاکسی های اینترنتی که نامه مکتوب از پلیس دارند نخواهد شد.
تاکسی‌های اینترنتی و وسایل حمل و نقل عمومی طبق مجوز‌هایی که صادر می‌شود می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.
هر نوع جلسه رسمی در مناطق قرمز تا سقف 15 نفر و در سطح نارنجی تا سقف 20 نفر و در مناطق با سطح زرد تا سقف 30 نفر مجاز است و باید 4 متر فاصله بین افراد رعایت شود این قانون برای همه به طور یکسان اجرا می‌شود.telegramestenadnews

نظر دادن

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

آخرین اخبار