فشار گاز در شمال کشور به ویژه استان مازندران متوازن با مصرف است\
  • سعید توکلی:

فشار گاز در شمال کشور به ویژه استان مازندران متوازن با مصرف است

  • کد خبر: 21856
  • چاپ
  • انتشار: 19 دی 1395 - 20:09

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران از تغییر آرایش سیستم انتقال گاز به شمال کشور خبر داد و اعلام کرد: ایران پس از قطع واردات از سوی ترکمنستان تغییراتی در تأسیسات رامسر بوجود آورد که سبب افزایش میزان انتقال گاز از غرب به شرق حوزه شمال شده است.


سعید توکلی افزود: هم اکنون فشار گاز در مناطق شمالی کشور به ویژه استان مازندران متوازن با مصرف است و سطح فشار ورودی شهرها در مقایسه با سال‌های قبل در وضعیت بهتری قرار دارد.

وی با اشاره به این که توربوکمپرسورهای تأسیسات رامسر امسال در سرویس قرار گرفت، یادآور شد: متناسب با شرایط خط (فلو و فشار ورودی) و دور توربوکمپرسورها شاهد افت فشار زیاد در اسکرابرها (بعضا در دورهای بالا تا چهار بار) و همچنین کم بودن نسبت تراکم کمپرسورها بودیم.

به گفته توکلی، در همین راستا شیر آنتی‌سرج کمپرسور گاز با فرمان از سیستم کنترل باز می شد و راندمان بالایی را از واحدها نداشتیم.

شرکت ترکمن گاز از صبح یکشنبه (١٢ دی‌ماه) در اقدامی غیرمنطقی و مغایر با چارچوب قراردادی و برخلاف توافق اقدام به قطع گاز ایران نمود.

طبق قراردادی که از بیست سال پیش میان شرکت ملی گاز ایران و شرکت ترکمن گاز منعقد شده است بخشی از گاز مصرفی مناطق شمالی با واردات از این کشور تأمین می شود.

اما در طول این مدت هر از گاهی رفتارهایی مغایر با اصول قرارداد از شرکت ترکمنی سر زده است که مهمترین آن قطع جریان گاز در اوج سرمای سال ٨٦ بود که متأسفانه منجر به پذیرش خواست نامعقول شرکت ترکمن گاز و افزایش ٩ برابری قیمت گاز شد.

حجم کل گاز دریافتی از ترکمنستان در حدود ٢ درصد از کل گاز تولیدی کشور است.telegramestenadnews

نظر دادن

dba

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار