حمله های پی در پی هوایی اسرائیل به شمال مصر\

حمله های پی در پی هوایی اسرائیل به شمال مصر

  • کد خبر: 2184
  • چاپ
  • انتشار: 06 مرداد 1395 - 16:04

رژیم صهیونیستی باز هم به نقاطی در نزدیکی سه شهر در شمال سینای مصر حمله کرد اما رسانه‌های مصری در خصوص این خبر سکوت کرده‌اند.

 

خبرگزاری «اعماق» وابسته به گروه تکفیری داعش از حمله مجدد رژیم صهیونیستی به نقاطی در شمال سینای مصر خبر داد.

طی هفتاد و دو ساعت گذشته، این دومین بار است که داعش از حملات هوایی اسرائیل به شمال مصر در استان سیناء، خبر می‌دهد.

رسانه‌های مصری خبری در این خصوص منتشر نکرده‌اند اما «اعماق» می‌گوید که در حملات هوایی اسرائیل چند منزل مسکونی تخریب و چندین نفر غیرنظامی کشته شدند.

ماه گذشته میلادی وبگاه خبری «بلومبرگ» آمریکا یک روز پس از سفر «سامح شکری» وزیر خارجه مصر به فلسطین اشغالی، به حملاتی که اسرائیل در شمال سیناء علیه گروههای مسلح می‌کند، اذعان کرد و نوشت که این مسئله اوج همکاری امنیتی دو طرف را نشان میدهد.

بلومبرگ به نقل از یک مقام اسرائیلی سابق توضیح داد که اسرائیل طی سالهای گذشته بارها حملات هوایی به افراد مسلح در شبه‌جزیره سیناء کرده و این کار را از طریق پهپاد و با همکاری مصر انجام می‌دهد.

گروه مسلح «انصار بیت‌المقدس» که بعدها با داعش بیعت کرد و نام خود را به «ولایت سیناء» تغییر داد، در شمال مصر فعال است و ارتش مصر با آن درگیری شدیدی دارد.

طبق توافق صلح کمپ‌دیوید میان اسرائیل و مصر، قاهره حق ندارد نیروهای نظامی زرهی و هواپیماهای خود را وارد قسمت میانی و شمالی استان (شبه‌جزیره) سینا کند اما مبارزه با گروهک ولایت سیناء سبب شد تا رژیم صهیونیستی این مسئله را نادیده بگیرد و به قاهره اجازه بدهد تا برای مبارزه با این گروهک نیروی زرهی و هواپیما وارد شمال سینا کند.

دو هفته گذشته نیز «رون بن یشای» تحلیلگر نظامی روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحارونوت گفته بود که «درست نیست درباره حملات پهپادهای اسرائیل در داخل خاک شبه جزیره سینای مصر ابهامی باقی بماند... جنجالی که اخیرا در این خصوص راه افتاده، کمی زیادی است».

اسرائیل در آگوست سال 2013 نیز اهدافی در شبه جزیره سینای مصر را زده بود. آن زمان اسرائیل مدعی شد که گروهک انصار بیت‌المقدس (ولایت سینا کنونی) چند راکت به فلسطین اشغالی شلیک کرده است.

بن یشای میگوید این عادت اسرائیل است که حملات در سیناء را نه تایید کند نه رد. اسرائیل کاملا در خصوص اظهارنظر در این باره محتاط عمل میکند تا افکار عمومی تحریک نشود.

ورود هواپیماهای اسرائیل به حریم هوایی مصر، نقض آشکار حاکمیت این کشور است. با این حال، از نظر «بن یشای»، این مسئله همکاری و هماهنگی امنیتی میان قاهره و تل‌آویو را تهدید نمی‌کند.telegramestenadnews

نظر دادن

dba

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار