خروج متیس از کابینه ترامپ، به نفع ایران شد یا به ضرر آن؟\

خروج متیس از کابینه ترامپ، به نفع ایران شد یا به ضرر آن؟

  • کد خبر: 215346
  • چاپ
  • انتشار: 03 دی 1397 - 14:40

استنادنیوز؛ خروج وزیر دفاع آمریکا، جیمس متیس از کادر دولت دونالد ترامپ، به دلیل اختلافات اساسی بین این دو، در مورد مسائل استراتژی دفاعی واشنگتن، بویژه در منطقه خاورمیانه، جالب توجه است.

أبو شقرا در الشرق الاوسط چاپ لندن نوشت: خروج وزیر دفاع آمریکا، جیمس متیس از کادر دولت دونالد ترامپ، به دلیل اختلافات اساسی بین این دو، در مورد مسائل استراتژی دفاعی واشنگتن، بویژه در منطقه خاورمیانه، جالب توجه است.

به گزارش «انتخاب»، این رسانه عرب زبان ادامه داد: دوری متیس، پس از خروج بزرگان سیاست خارجی و استراتژی آمریکا در نیمه اول دوره ریاست جمهوری ترامپ، نشان دهنده سردرگمی واضحی در ارزیابی چالشهای جهان از سوی واشنگتن و استفاده ایران، روسیه و چین از این مساله است. علاوه بر اینکه سیاستهای ترامپ این تردیدها را به ذهن متبادر می سازد که مسکو، پکن و تهران، در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که دو سال پیش به نفع ترامپ به پایان رسید، تاثیر داشته اند.

بدتر آنکه در میان اضطراب و بحران سیاسی در کاخ سفید، سه هم پیمان بزرگ آن در اروپای غربی، یعنی انگلیس، فرانسه و آلمان نیز گرفتار تنش های داخلی هستند.

در شرایط موجود، دو چالش بزرگ برای آمریکا وجود دارد؛ به نامهای روسیه و چین. علاوه بر این، در میدان خاورمیانه نیز ایالات متحده در مقابل طرح ایران قرار گرفته است که البته به نظر نمی رسد این طرح به دنبال بر هم زدن محاسبات کرملین و هم پیمان آن، پکن باشد.

ایران، یک قدرت منطقه ای دارای فلسفه و برنامه سیاسی، نظامی و فرهنگی مشخصی است که موفقیت آن، در گرو ائتلاف سیاسی و اقتصادی کامل با چین و همچنین، ائتلاف سیاسی و اقتصادی با روسیه است.

این کشور از سال 2003 که واشنگتن مسیر نفوذ در عراق را به روی آن گشود، حضور گسترده ای در جهان عرب پیدا کرد و این حضور را علنی کرد. تا انجا که دیگر امروز مسئولان ایرانی از صحبت کردن در مورد طرح سیطره بر منطقه خاورمیانه، باکی ندارند.

متیس و امثال او، معتقدند هنوز خطر داعش برطرف نشده است و مهمتر آنکه وزیر دفاع آمریکا و امثال او درک می کنند که سکوت در برابر خواسته های منطقه ای تهران با آینده خاورمیانه چه می کند.telegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار