رئیس جمهور ترکیه در حضور نمایندگان مجلس گولن را خائن به وطن خواند\

رئیس جمهور ترکیه در حضور نمایندگان مجلس گولن را خائن به وطن خواند

  • کد خبر: 2132
  • چاپ
  • انتشار: 02 مرداد 1395 - 11:52

رجب طیب اردوغان در سخنانی در حضور نمایندگان مجلس ترکیه گفت: "ما گروه جدایی طلب در کشور، داعش، گروه پ.ی.د و ی.پ.گ به خوبی می شناختیم. اینها (گروه تروریستی فتح الله گولن) را هم می شناختیم اما تعریفشان متفاوت بود.

می‌گفتند که اینها یک گروه دینی و مذهبی هستند که به کار تعلیم و تربیت مشغولند و با سلاح هیج کاری ندارند. اینها سلاح، جنگنده و بالگردشان که با پول مالیات مردم تهیه شده بود، علیه ملت مان استفاده کردند. این نشانه‌ رذالت، خیانت و بی حیثتی آنهاست".

وی افزود: "سلاح هاى ما با مالیات ملت خریدارى شده اند، اما این افراد خائن آنها را علیه خودشان استفاده کردند. خدا را شکر که به نتیجه مطلوب شان نرسیدندٖ."

رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد: "من نمی‌خواستم که این دیدارمان پس از اقدام مسلحانه برای سرنگونی دولت دموکراتیک، صورت گیرد اما متاسفانه این چنین شد. در جریان بازدید از ساختمان مجلس واقعا با سرخوردگی بزرگی مواجه شدم. امکان ندارد عاملان کودتای نافرجام فرزندان کشورمان باشند، بلکه شکى در تروریست بودن آنها نیست".

وی ادامه داد:''من فکر می کنم که ملتم را بسیار خوب می شناسم و ملتم با این اتفاق الگویی برای جهان ترسیم کرد. ملت من الحمدالله مقابل تانک ها استوارانه ایستاد و با همسر و فرزندانش به سوی شهادت رفت. روز گذشته با همسر و فرزند خانمی که در ایسنلر استانبول به شهادت رسیده بود، ملاقات کردم. حرف آنها این بود ' راه شما، راه ماست'. ما مادرمان را از دست دادیم اما باز هم به مبارزه در این راه ادامه خواهیم داد. اینک مساله ایستادگی است و نباید این پایداری خود را از دست بدهیم''.

او با اشاره به گروه تروریستی فتح الله گولن اظهار داشت: "ویروسی است که گسترش یافته است و باید به معنای واقعی کلمه ویروس زدایی شود اما گاهی ویروس زادیی نیز کافی نیست. از محلی که انتظارش را ندارید تکثیر می شود اما ما موظفیم آن را به حداقل برسانیم که با اطمینان خاطر بتوانیم راهمان را ادامه دهیم. اینها در تقیه کردن بسیار موفق عمل و خود را بسیار خوب پنهان می کنند. تشبیه اینان به آفتاب پرست بی احترامی به این حیوان است، زیرا آنها در دو رویی فراتر از آن هستند''.

اردوغان تاکید کرد: اکنون بسیاری از ویروس‌ها در حال گسترش هستند. مرحله دوم و سوم نیز خواهند آمد. هر چند مرحله که داشته باشید، با همه آنها بیایید.

ترکیه دچار مشکلات مالی نخواهد شد

رجب طیب اردوغان، با اشاره به شرایط اقتصادی پس از اعلام وضعیت فوق العاده درکشور تاکید کرد: برخی‌ می‌گویند که در چنین شرایط، بحران مالی رخ خواهد داد اما ترکیه دچار چنین مشکلات مالی نخواهد شد و ما برای آن تدابیری اندیشیده ایم.

وی اضافه کرد: از تمامی سرمایه‌گذارانمان می خواهم که هرگز روند سرمایه‌گذاری را به تعلیق در نیاورید و به همان شیوه قاطعانه ادامه دهید. ما نیز به عنوان مسئولان دولت به روبنا٬‌ زیربنا و زیرساخت های کشور خود توجه خواهیم داشت.

رئیس جمهور ترکیه با تاکید بر اینکه ''با اعلام وضعیت فوق العاده در کشوراقتصاد فرو نمی پاشد، خاطر نشان کرد: "اکنون حکومت در راس اداره کشور است. نیروهای مسلح همه در حال انجام وظیفه خود هستند. به همین ترتیب پلیس نیز مشغول انجام وظیفه خود است. بنابراین چه چیزی غیرمعمول است؟ حکومت، همان وظایف را انجام خواهد داد، با افزایش مسئولیت های استانداری ها قدرت استانداران و حوزه های صرفه جویی آنان افزایش می یابد و بدین طریق انشالله با فعالیت های اقتصادی٬ فعالیت های کارآفرینی در شهرهایمان را نیز تسریع خواهیم بخشید''.

وی در رابطه با بیانیه موسسه بین المللی اعتبارسنجی استاندارد اند پورز تصریح کرد: ''شما، اختیار انتشار بیانیه در باره ترکیه را ندارید. البته مشکل اینها چیز دیگری است. تمامی بیانیه هایشان سیاسی است و از دشمنی با ترکیه نشات می گیرد''.

او گفت: من کسانی را که با استفاده از وضعیت فوق العاده قیمت گذاری بالا در برخی از محصولات داشته باشند، بررسی می کنم و اگر افراد مبادرت به چنین اشتباهی کنند، به خوبی بدانند که دولت و حکومت مقابل آن را خواهد گرفت.

هدف اعلام وضعیت فوق العاده سرعت بخشیدن به روند دموکراسی است

''اعلام وضعیت فوق العاده، گام و اقدامی برای تضمین و سرعت بخشیدن به روند دموکراسی است. همچنین این اقدام با اتخاذ قوانین جهت تصفیه اعضای گروه تروریستی فتح الله گولن از نهادهای دولتی سرعت خواهد بخشید''.

رئیس جمهور ترکیه وضع بخشی از ساختمان مجلس کشور را که در 15 ژوئیه براثر اقدام کودتای نافرجام گروه تروریستی فتح الله گولن آسیب دیده بود را بررسی کرد.telegramestenadnews

نظر دادن

dba

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار