تالاب های فریدونکنار و میان کاله در معرض تهدید جدی قرار دارند\
  • رییس اداره حیات وحش سازمان محیط زیست استان مازندران اعلام کرد:

تالاب های فریدونکنار و میان کاله در معرض تهدید جدی قرار دارند

  • کد خبر: 211158
  • چاپ
  • انتشار: 14 بهمن 1395 - 10:09

کوروس ربیعی در مراسم روز جهانی تالاب ها که در شهر سرخ رود استان مازندران برگزار شد ، با اشاره به اینکه تالاب های ایران از وضعیت نامناسبی برخوردارند ، اعلام کرد: 6 تالاب در ایران در فهرست تهدید قرار دارند.


در مازندران تغییر کاربری و تصرف در تالاب از مهم ترین تهدیدات در منطقه ی میان کاله به شمار می رود و در منطقه ی فریدونکنار نوع برداشت و نوع بهره برداری تهدیدی جدی برای پرندگان این منطقه است.
وی با عنوان اینکه تعداد تالاب های موجود در دنیا 2هزار و 252 عدد تالاب است ، اضافه کرد : در سال های ابتدایی، تعداد تالاب ها در ایران 18 عدد بوده و امروز به 22 تالاب رسیده است .
کوروس ربیعی با بیان اینکه در حال حاضر در مازندران 2 تالاب داریم ، افزود : این تالاب ها ، تالاب میان کاله و زاغمرز و مجموعه ی دام گاه های منطقه ی فریدونکنار است که خود شامل 5 دام گاه فریدونکنار ، سرخ رود ، سرخ رود غربی ، سرخ رود شرقی و ازباران است.
رییس اداره حیات وحش سازمان محیط زیست استان مازندران تصریح کرد : تالاب فریدونکنار جزء تالاب های فصلی به شمار می رود و به دلیل اینکه در مسیر مهاجرت پرندگان واقع شده به عنوان بیست و دومین تالاب ایران به ثبت رسیده است .
ربیعی بیان کرد : از 16 گونه ی پرنده ی وحشی که در فهرست گونه های خطر انقراض جهانی است 7 گونه ی آن در منطقه ی فریدونکنار بوده و درنای سیبری به خاطر اهمیت و نقش آن پر رنگ تر شده است .
رییس اداره حیات وحش سازمان محیط زیست استان مازندران خاطر نشان کرد : تالاب های فریدونکنار از نوع تالاب های سنتی و دست ساز است که خود باعث ایجاد نوعی دوگانگی شده و اگر بهره برداری از آن همچنان صورت پذیرد تالابی دیگر وجود نخواهد داشت .
وی ادامه داد : از سال 92 در صدد اجرای طرحی هستیم که اجرای آن حدود 5 سال طول می کشد تا میزان شکار به صفر برسد. که تحقق این موضوع مهم در گروی همکاری دستگاه های مرتبط و توجیه مردم منطقه است .
ربیعی همچنین از مهاجرت پرندگان به طور متناوب بین 2500 تا 10000 هزار بال پرنده به این منطقه خبرداد و افزود : از سال 86 قوهای مهاجر بخش خزر و بخش مرکزی سیبری به علت سرمای شدید این منطقه را برای مهاجرت انتخاب کردند.telegramestenadnews

نظر دادن

dba

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار