ابهامات "رتبه‌بندی معلمان" تشریح شد\

ابهامات "رتبه‌بندی معلمان" تشریح شد

  • کد خبر: 2111162
  • چاپ
  • تاریخ انتشار: یکشنبه, 15 دی 1398

استناد نیوز، معلمان برخی ابهاماتی را درباره رتبه‌بندی از جمله لغو شدن رتبه‌های قبلی و قرار گرفتن افراد در رتبه‌های یک تا ۵ مطرح می‌کنند؛ در این مطلب به ابهامات کلیدی اجرای این طرح پاسخ داده شده است.

 

به گزارش استناد نیوز،  دستورالعمل رتبه‌بندی معلمان به استان‌ها ابلاغ شده و براین اساس، معلمان مطابق با شاخص‌های تعریف شده در نظام رتبه‌بندی، در رتبه‌های یک تا 5 قرار می‌گیرند.

تمام افرادی که مشمول طبقه‌بندی مشاغل هستند، تحت پوشش نظام رتبه‌بندی قرار می‌گیرند که شامل آموزگاران، دبیران، هنرآموزان، مربیان پرورشی، مراقبان سلامت، معاون و مدیران و مشاوران مدارس است، در مجموع حدود 720 هزار نفر در سراسر کشور از امتیازات رتبه‌بندی بهره‌مند می‌شوند.

هم‌اکنون معلمان برخی ابهامات و پرسش‌ها را درباره شیوه‌نامه جدید رتبه‌بندی مطرح می‌کنند؛ در همین رابطه می‌توان به این موارد اشاره کرد:‌

"روند اعمال رتبه برای معلمانی که باید از مهر به بعد ارتقای رتبه بگیرند، متوقف و اعلام شده است باید رتبه‌بندی جدید اعمال شود این در حالی است که مثلاً این معلم با اعمال رتبه در بهمن ماه 500 هزار تومان به حقوقش اضافه می‌شد اما اگر رتبه جدید را برایش اعمال کنند یک درجه تنزل رتبه پیدا می‌کند و مبلغ کمتری به حقوق او اضافه خواهد شد. نکته دیگر که معلمان مطرح می‌کنند حذف امتیاز تعجیل در ارتقای رتبه به واسطه خدمت در مناطق محروم است.

 هم‌اکنون مشخص نیست تکلیف افرادی که براساس شیوه قبل از مهر امسال به بعد مشمول رتبه از مقدماتی تا عالی می‌شدند یا پس از مدت‌ها انتظار در آستانه دریافت آن بودند، چه می‌شود."

این سؤالات و ابهامات را از وزارت آموزش‌وپرورش پیگیری کردیم؛ یارمحمد حسین‌بر؛ مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش‌وپرورش در این باره به تسنیم گفت:‌ با اعمال رتبه‌بندی جدید این اتفاق نمی‌افتد چرا که رتبه‌های قبلی با رتبه‌های جدید تطبیق پیدا می‌کند و مبلغ ریالی که ناشی از رتبه حرفه‌ای بود به رتبه جدید اضافه می‌شود یعنی مبلغ قبلی در دل این قرار دارد.

وی افزود: عنوان رتبه‌های قبلی لغو می‌شود اما عدد ریالی آن در رتبه‌بندی جدید دیده شده است.

مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش‌وپرورش در پاسخ به این پرسش "با توجه به اینکه رتبه‌بندی مشمول نیروهای اداری نخواهد شد، پیش‌بینی می‌کنید که تعداد قابل توجهی از نیروهای اداری متقاضی تدریس در مدارس شوند؟" گفت: اینکه چه تعداد از نیروهای اداری متقاضی بازگشت به مدارس باشند از هم‌اکنون قابل پیش‌بینی نیست و باید منتظر سال آینده بود.

حسین‌بر تأکید‌ کرد: تمام مطالبات رتبه‌بندی معلمان از مهر امسال قطعاً با حقوق بهمن ماه واریز خواهد شد.

همچنین برخی کارشناسان در این باره معتقدند:‌ براساس مصوبه دولت درباره رتبه‌بندی معلمان، شیوه قبلی از اول مهرماه لغو و رتبه‌بندی جدید جایگزین شد البته نمی‌توان گفت با اعمال رتبه‌های جدید، افزایش حقوق معلمان کمتر خواهد شد، مطمئناً هر فردی افزایش حقوق را تجربه می‌کند اما شاید همان افزایش مدنظرش نباشد یعنی شاید برای فردی که منتظر 600 هزار تومان افزایش حقوق است این رقم محقق نشود چون در گذشته او را با رتبه عالی تطبیق می‌دادند و هم‌اکنون با رتبه خبره و رتبه فرد یک درجه پایین‌تر می‌آید؛ به هرحال دولت تصمیم گرفته است پایان طرح قبلی را اعلام و مصوبه جدید رتبه‌بندی را جایگزین کند حال ممکن است برخی افراد در این مدت به رتبه مدنظر نرسیده باشند.telegramestenadnews

نظر دادن

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

آخرین اخبار