ایران، رتبه اول جهان اسلام و چهارم آسیا را در تعداد کتابخانه‌ها دارد\
  • وزیر فر هنگ و ارشاد؛

ایران، رتبه اول جهان اسلام و چهارم آسیا را در تعداد کتابخانه‌ها دارد

  • کد خبر: 2111102765
  • چاپ
  • انتشار: 24 آبان 1401 - 15:27

وزیر ارشاد در آئین ملی بزرگداشت روز کتاب، کتاب‌خوانی و کتابدار گفت: ما در نهاد کتابخانه‌های عمومی با یک ظرفیت بالایی روبه‌رو هستیم؛ به طوری که با ۳ هزار و ۸۰۰ کتابخانه در سطح جهان اسلام رتبه اول و در آسیا رتبه چهارم را داریم.


به گزارش استناد نیوز و به نقل از خبرگزاری فارس، آئین ملی بزرگداشت روز کتاب، کتاب‌خوانی و کتابدار با حضور آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزیر و جمعی از اصحاب رسانه و کتاب در تالار وحدت صبح امروز برگزار شد.
محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آئین ملی بزرگداشت روز کتاب، کتاب‌خوانی و کتابدار با ارائه گزارش درخصوص عملکرد این نهاد به رئیس جمهوری گفت: ما در نهاد کتابخانه‌های عمومی با یک ظرفیت بالایی روبه‌روهستیم به طوری که با ۳ هزار و ۸۰۰ کتابخانه در سطح جهان اسلام رتبه اول و در آسیا رتبه چهارم را داریم. سیاست‌های دولت توسعه این مسئله بوده است و در سفرهای استانی که انبوهی از پروژه‌ها از دوران قبل برجای مانده بود شاهد تکمیل بخش‌های این حوزه هستیم.
وی در ادامه بیان کرد: در حال حاضر به دنبال افتتاح کتابخانه‌های عمومی بزرگ هستیم و در روستا‌ها از طریق ماشین‌های سیاری که در دستور کار قرار داده شده است به یک شبکه بزرگی در حوزه کتاب و کتابداری تبدیل شده‌ایم و لشکر فرهنگی و نرم‌افزاری جمهوری اسلامی به دست همین کتابدارانی است که گمنام هستند.
اسماعیلی درخصوص وضعیت معیشتی کتابداران اظهار داشت: دولت به حل مشکلات معیشتی کتابداران اهتمام دارد و در این موضوع جلساتی هم با مسئولین ذیربط برگزار شده است تا در مدت کوتاهی شاهد حل بخشی از مشکلات کتابداران باشیم.
وی درباره حوزه کاغذ اعلام کرد: با اهتمام دولت انقلابی حل مشکل کاغذ در دستور ما بوده است و حتی در زمان هدفمند سازی یارانه‌ها به دستور رئیس جمهوری بخشی از نیاز‌های حوزه کاغذ مرتفع شد. طوری که ما شاهد افزایش تیراژ مطبوعات هستیم. تولید کاغذ داخلی هم دنبال می‌شود و ما فردا جشن شکرانه داریم که بخش زیادی از نیازهای داخلی را می‌تواند حل کند. ماهانه یک هزار تن کاغد داخلی در اختیار معاونت فرهنگی قرار داده می‌شود و همین‌طور کارخانه بزرگ دیگری در حال راه‌اندازی است. سیاست این دولت بر این است که صنعت نشر ملی شود و در یک سال اخیر نیز بیش از ۱۱۰ هزار عنوان کتاب به چاپ رسیده است که نشان از رشد این حوزه است.
در ادامه محمدرضا هراتی دبیر هفته کتاب نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور درخصوص مراسم امروز بیان کرد: کتابداران محور اصلی و رکن ترویج کتابخوانی هستند و امروز در ۱۱ سرفصل و ۳ بخش از کتابداران و کتابخوانان تقدیر خواهد شد و اعضای کتابخانه‌ها مخاطبان اصلی کتابخانه‌های عمومی کشور هستند.

وی با اشاره به سطوح انتخاب و تقدیر در سال جاری، گفت: امسال برگزیدگان در سه سطح «خیرین حقیقی و حقوقی»، «انجمن‌های استان‌ها و شهرستان‌ها» و «اعضای کتابخانه‌ها» معرفی و تقدیر شدند. در سال جاری ۵ حوزه کتابخانه برتر در حوزه ارائه خدمات فراکتابخانه‌ای، کتابخانه برتر در حوزه ارائه خدمات به ناشنوایان، کتابخانه نهادی برتر از نظر اعضا، کتابخانه منتخب در برگزاری کارگاه‌های آموزشی و کتابدار برتر نسخ خطی برای نخستین‌بار مورد تقدیر قرار می‌گیرند. علاوه بر این، همچون دو سال گذشته برترین‌ها در حوزه‌های کتابخانه برتر از نظر کار گروهی، کتابخانه‌ برتر از نظر خدمات تحویل کتاب، کتابدار برتر در حوزه ارائه خدمات مرجع مجازی، کتابخانه برتر در فضای مجازی، دبیر محفل ادبی و رابط فرهنگی نیز معرفی خواهند شد. سایر حوزه‌های تقدیر همانند روال سنوات، کتابداران و مسئولان کتابخانه‌های نهادی و مشارکتی، کتابخوانان برتر، عضو، خدمت‌گزار، پیشکسوت، فهرست‌نویس و گروه‌های خاص، کتابدار برتر در ارائه خدمات به ناشنوایان و گروه‌های خاص و... خواهد بود.
هراتی اضافه کرد: در ادارات کل استانی نیز در پی بررسی گزینه‌های حائز شرایط کمیته‌های انتخاب استانی در سراسر کشور در مجموع ۶۰۰ نفر به عنوان برترین ها در ۱۳ بخش تقدیر خواهند شد. از این تعداد قریب به ۱۶ مورد انجمن‌ها و خیرین و قریب به ۲۵ درصد نیز از اعضای کتابخوان هستند.
مهدی رمضانی، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با بیان اینکه کتابخانه‌های عمومی نهادی چند منظوره هستند گفت: کتابخانه‌های عمومی سازمانی چند منظوره هستند و اینکه فقط تحویل کتاب و سالن قرائت کتابخوانی یکی از کاربرد‌های این نهاد است.
وی در ادامه بیان کرد: نهاد کتابخانه‌های عمومی با توجه به سندچشم انداز ۱۴۰۴ باید به یک باشگاه فرهنگی و اجتماعی تبدیل شود تا بتواند نقش آفرینی کند و از کارکردهای کتابخانه‌های عمومی تحقق عدالت است که پیش‌شرط‌هایی را به همراه دارد.
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی در پایان با بیان این اینکه نهاد کتابخانه‌های عمومی یک خانواده ۷ هزار ۵۰۰ نفری کتابدار و چند میلیونی عضو دارد از رئیس جمهور خواستار بهبود وضعیت معیشتی این کتابداران و اهتمام دولت به اتمام ساخت پروژه‌ها و کتابخانه‌ها شد.
رمضانی در ادامه افزود: در هفته کتاب، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اجرای ۱۷ هزار برنامه را در کتابخانه‌های خود برنامه ریزی کرده است.
اولین کارت عضویت سراسری کتابخانه‌های عمومی نیز به آیت‌الله رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران اهدا شد .telegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار