تمدید همه قراردادهای اجاره / وام ودیعه مسکن افزایش یافت\

تمدید همه قراردادهای اجاره / وام ودیعه مسکن افزایش یافت

  • کد خبر: 2111101223
  • چاپ
  • انتشار: 24 خرداد 1400 - 14:33

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از موافقت ستاد ملی کرونا با پرداخت وام ودیعه مسکن به مستاجران واجد شرایط خبر داد و گفت: تمامی قراردادهای اجاره، امسال نیز تمدید خواهد شد.

 

به گزارش استناد نیوز و به نقل از ایرنا، بسته سیاستی دولت با هدف تنظیم‌گری بازار اجاره و جلوگیری از جابجایی مستاجران تابستان سال گذشته به ستاد مبارز با کرونا تقدیم شد که با تصویب پیشنهادات وزارت راه و شهرسازی در این ستاد، تاثیر مثبتی در افت قیمت‌ها در بازار اجاره و جلوگیری از جابجایی مستاجران داشت.

تابستان سال گذشته برای «موجران» و «مستاجران» با سال‌های قبل تفاوت چشمگیری داشت. بهانه این تغییر بزرگ و کارساز هم انتشار ویروس کرونا بود که منجر به تدبیر دولت برای بخش اجاره با هدف کاهش زنجیره انتقال ویروس ناشی از جابجایی‌ها و اسباب کشی مستاجران است که اتفاقا روی وضعیت قیمت‌ها هم تاثیر گذاشته است.

بر اساس مصوبه دولت که با هدف تنظیم‌گری بازار اجاره در ستاد مقابله با کرونا تصویب و در سراسر کشور لازم‌الاجرا شد، سال گذشته (۹۹) موجران نمی‌توانستند مستاجران خود را «جواب» کنند و به جای آن باید قرارداد اجاره با نرخ‌های مصوب را تمدید می کردند. وام ودیعه مسکن نیز به ارزش ۵۰ میلیون تومان برای تهرانی ها تصویب شد تا قدرت موجران را برای پرداخت سقف تعیین شده اجاره افزایش دهد.

امسال نیز بسته حمایتی مستاجران با افزایش ارزش وام ودیعه مسکن در ستاد مبارزه با کرونا تصویب شد و سقف تعیین اجاره بها نیز به همان میزان سال گذشته تعیین شده است.

محمود محمودزاده روز دوشنبه در خصوص مصوبات روز گذشته ستاد ملی کرونا درباره بسته حمایتی از مستاجران ،گفت: ستاد ملی مبارزه با کرونا برای امسال با پرداخت وام ودیعه مسکن موافقت کرده است. بر همین اساس برای مستاجران واجد شرایط در تهران ۷۰ میلیون تومان، برای کلانشهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت ۴۰ میلیون تومان و برای سایر شهرها ۲۵ میلیون تومان وام ودیعه مسکن پرداخت می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: مستاجران واجد شرایط تا پایان شهریورماه امسال فرصت دارند نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند و نظام بانکی نیز تا پایان آذرماه مکلف شده است تا تسهیلات ودیعه مسکن را به متقاضیان پرداخت کند.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی توضیح داد: مالکان امسال نیز نمی‌توانند مستاجران خود را جواب کنند و بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا، قراردادهای اجاره به مدت یکسال دیگر تمدید خواهد شد.

سال گذشته ستاد ملی کرونا با توجه به اپیدمی ویروس کووید ۱۹ در مصوبه‌ای سقف مجاز افزایش اجاره بها در تهران را ۲۵ درصد، سایر کلانشهرها ۲۰ درصد و دیگر شهرها ۱۵ درصد اعلام کرد. روز گذشته ۲۳ خردادماه ۱۴۰۰ نیز در هفتاد و دومین جلسه ستاد ملی کرونا حداکثر سقف افزایش نرخ اجاره که صاحبخانه باید افزایش دهند دقیقا به همین میزان تعیین شد.

مرداد ماه سال گذشته آغاز اعطای وام اجاره به مستاجرانی بود که واجد شرایط بودند و تا دی ماه سال گذشته نظام بانکی وام اجاره را پرداخت کرد.telegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار