بورس منطقه ای مازندران 47 درصد جهش داشت\

بورس منطقه ای مازندران 47 درصد جهش داشت

  • کد خبر: 2111100228
  • چاپ
  • تاریخ انتشار: پنج شنبه, 05 تیر 1399

هفته جاری بیش از هشت هزار و ۸۸۵ میلیارد ریال سهام در بورس منطقه‌ای مازندران معامله شد که نسبت به هفته گذشته جهش ۴۷ درصدی داشت.

فعالان بازار سرمایه در هفته گذشته  تنها حدود ۶ هزارمیلیارد ریال سهام در بورس منطقه ای مازندران معامله کرده بودند.اما در پنج روز کاری هفته جاری معاملات تعداد سهام در بورس منطقه‌ای مازندران نیز افزایش ۳۸ درصدی را تجربه کرد و از حدود ۴۳۲ میلیون سهم در هفته گذشته ، این هفته به ۶۰۰ میلیون و ۵۲۶ هزار و ۴۱۲ سهم رسید.

برخلاف هفته گذشته،  کفه ترازو خرید و فروش سهام در هفته جاری به سمت فروش سنگین تر بود  و سهامداران چهار هزار و ۶۵۵ میلیارد ریال سهم فروختند و چهار هزار و۲۳۰ میلیارد ریال سهم خریداری کردند.

با وجود اینکه شرکت سایپا بیشترین تعداد معاملات سهام هفتگی بورس مازندران را به خود اختصاص داد، اما در مجموع معاملات این هفته فعالان بازار سرمایه در استان حول محور سهام شرکت های پالایشی و پتروشیمی گذشت.

به این ترتیب سهام شرکت های سایپا ، بانک تجارت ، پالایشگاه نفت تهران ، فولاد مبارکه اصفهان  و پالایشگاه نفت اصفهان در صدر جدول پر فروش های بورس منطقه ای مازندران قرار گرفتند.

معاملات این هفته نیز نشان می دهد که برای پنجمین ماه متوالی شرکت های بنیادی بیشترین جذابیت را برای فعالان بازار سرمایه در استان مازندران دارند و سهام شرکت های کوچک همچنان خارج از حلقه معاملات قرار دارند.

شاخص قیمت سهام این هفته نیز به رکورد جدیدی ثبت کرد و با افزایش ۱۸۹ هزار  و ۷۳۹ واحدی به عدد یک میلیون و ۴۱۹ هزار و۴۴۰ واحد رسید.

یک کارشناس مسائل اقتصادی استقبال مردم مازندران از فعالیت در بازار بورس را چند عاملی توصیف کرد و گفت: عدم محدودیت سرمایه گذاری در بازار بورس و همچنین وجود تعداد بالای سرمایه های خرد در استان یکی از دلایل استقبال مازندرانی ها از ورورد به معاملات سهام است.

وحید بخشیان افزود: با توجه به افزایش قیمت ارز، طلا و به خصوص مسکن که مانع از ورود سرمایه های خرد به این بازارها شده است ، اما شرایط برای حضور سرمایه های خرد و حتی چند میلیون تومانی در بازار سهام فراهم و آزاد است.

وی همچنین کسب و کار آسان بورس برای جوانان بیکار استان که به گفته او تعداد آنان اندک نیست را نیز از دیگر عوامل استقبال مازندرانی ها از بازار سرمایه عنوان کرد و گفت: خوشبختانه بورس فضا و فرصتی را فراهم کرده است که جوانان با اندکی آگاهی بتوانند فعالیت اقتصادی و سرمایه گذاری داشته باشند.

این کارشناس اقتصادی همچنین به شایعات در مورد متزلزل بودن بازار بورس اشاره کرد و گفت: به طور حتم نمودار صعودی ارزشها در بورس برای مقطعی کوتاه متوقف خواهد شد و به وضعیت ثبات می رسد ، اما اینکه بورس سقوط میکند اصلا منطقی نیست.

بخشیان در اثبات ادعای خود گفت: قابل اعتماد بودن بازار بورس به دلیل شفاف سازی های سالهای اخیر ، فعالیت برابر سرمایه های خرد و کلان در این بازار و همچنین بی اعتمادی به بازارهای ثانویه بورس را از هر زمان دیگر قابل اعتماد کرده است.

وی در پایان متذکر شد که فعالیت در بازار بورس شرایط مطلوبی دارد اما به هر حال سرمایه گذاران باید از سطح آگاهی بالایی برای حضوردر این بازار برخوردار باشند.telegramestenadnews

نظر دادن

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

آخرین اخبار