شیر به گناه بی‌پولی از مدرسه رفتن محروم شده است \

شیر به گناه بی‌پولی از مدرسه رفتن محروم شده است

  • کد خبر: 212466
  • چاپ
  • تاریخ انتشار: یکشنبه, 19 فروردين 1397

استنادنیوز؛ در شرایطی که دانش‌آموزان به ماه‌های پایانی سال تحصیلی ۹۷ـ۹۶ نزدیک می‌شوند، خبری از «شیر مدرسه» نیست؛ گفته می‌شود هنوز اعتبار شیر مدرسه برای سال‌جاری تأمین نشده است.

 

سال تحصیلی97ـ96 کم‌کم به ماه‌های پایانی نزدیک می‌شود؛ دانش‌آموزان دوره ابتدایی نهایتاً تا نیمه اول خرداد ماه تعطیل می‌شوند و دانش‌آموزان دوره متوسطه هم بعد از برگزاری امتحانات پایان سال در خرداد ماه که همزمان با ماه مبارک رمضان است، به استقبال تعطیلات تابستانی می‌روند.

آری، امسال دانش‌آموزان در حالی سال تحصیلی 97ـ96 را به پایان می‌رسانند که «شیر» مدرسه به دلیل بی‌پولی، به مدرسه نیامد و دانش‌آموزان به خصوص در کلان‌شهرها که هوای آلوده را تجربه می‌کردند، از نوشیدن شیر در مدرسه محروم بودند.

طرح توزیع شیر رایگان در مدارس کشور از سال 1379 با پوشش قرار دادن 10 هزار دانش‌آموز در کشور آغاز شد؛ این طرح ادامه پیدا کرد تا آنکه کم‌کم تمام دانش‌آموزان در سراسر کشور چه آنها که در مدارس روزانه تحصیل می‌کنند و چه آنان که در شبانه‌روزی‌ها درس می‌خوانند تحت پوشش شیر مدرسه قرار گرفتند؛ حتی در این طرح فرقی بین دانش‌آموزان محصل در مدارس دولتی و غیردولتی وجود ندارد.

بر اساس این طرح مقرر شده بود که بین دانش‌آموزان 70 نوبت شیر در طول سال تحصیلی توزیع شود اما این میزان طی سال‌های گذشته همواره کمتر از این میزان بود.

بخش عمده این مشکل، به تأمین اعتبارات برای توزیع شیر در مدارس باز می‌گردد زیرا به رغم آنکه «شیر مدرسه» دارای مصوبه است و منابع تأمین دارد اما مدت‌هاست با بدهی به کارخانه‌های شیر مواجه است.

* شیر مدرسه در گیر و دار حلقه‌ها

علی الهیار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در آذرماه سال 96 در خصوص شیر مدارس، اظهار داشت: کمیته ملی شیر، یک جلسه تشکیل داده است و منتظر ابلاغ اعتبار هستیم تا شیر را در مدارس توزیع کنیم اما موضوع شیر مدارس، کار بین بخشی است و برای توزیع شیر در مدارس 4 حلقه اجرایی باید فعال شوند.

الهیار از جهاد کشاورزی به عنوان اولین حلقه فرآیند شیر مدارس نام برد و تصریح کرد: تولید و توزیع یک میلیارد بطری 200 سی سی در سطح کشور در چرخه تولید و مصرف لبنات در کشور تأثیراتی دارد که باید توسط جهاد کشاورزی مورد بررسی قرار گیرد؛ حلقه دوم سازمان حمایت از مصرف کننده است که تعیین قیمت شیر مهم‌ترین وظیفه آن سازمان است.

وی ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه، حلقه سوم فرآیند شیر مدارس است که وظیفه تأمین اعتبار را برعهده دارد و نهایتاً حلقه چهارم آموزش و پرورش است که کار تعیین و تنظیم قراردادهای تولید شیر با کارخانجات، نظارت بر تولید و نحوه توزیع را برعهده دارد.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش از تشکیل کمیته شیر خبر داد و افزود: با جدیت تمام پیگیر مسئله شیر مدارس هستیم تا در اسرع وقت این مهم عملیاتی شود، ‌چرا که تجربه نشان می‌دهد توزیع شیر به ویژه در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته اثرات بسیار مثبتی را در پی داشته است.

وی در ادامه گفت: جالب است که افکار عمومی و رسانه ها، موضوع شیر مدارس را تنها از حلقه چهارم مطالبه می‌کنند و این در حالی است که 3 حلقه دیگر ابتدا باید تعهداتشان را درخصوص شیر انجام دهند تا آموزش و پرورش به عنوان حلقه چهارم این فرآیند را اجرایی کند.

* شیر برای مدرسه رفتن چشم‌انداز روشنی ندارد

«شیر» به مدارس نیامده است و بعید به نظر می‌رسد بتواند در سال تحصیلی جاری، خود را به مدرسه برساند؛ این موضوع را سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش با عبارت «چشم انتظار روشنی برای توزیع شیر در مدارس نداریم»، بیان کرد.

بطحایی در آخرین نشست خبری خود در سال 96 که 29 بهمن ماه برگزار شد در خصوص توزیع شیر مدارس، گفت: وضعیت تخصیص اعتبار توزیع شیر در خزانه با مشکل مواجه بود و برخی از افراد به بنده گفتند که با شرکت‌های تولید شیر قرارداد ببندید اما تا زمانی که نتوانیم تخصیص اعتبار شیر را در اختیار بگیریم نمی‌توانیم تعهدی در کارخانه‌ها ایجاد کنیم.

وی تأکید کرد: تا حال حاضر چشم‌انداز روشنی در خصوص تأمین اعتبار و توزیع شیر وجود ندارد.

* 2 پیشنهاد در شرایط بی‌پولی

به نظر می‌رسد امسال، شیر به گناه بی‌پولی از مدرسه رفتن محروم شده است و چشم‌انداز این روزها برای حضور شیر در مدارس هنوز روشن نیست.

علی الهیار ترکمن معاون توسعه‌ مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش 14 فروردین ماه امسال درباره توزیع شیر در مدارس اظهار داشت: علت اصلی توزیع نشدن شیر در مدارس محدودیت اعتباری دولت بوده است که با توجه به این شرایط دو پیشنهاد برای رفع این مشکل داشتیم.

وی با تشریح این پیشنهاد‌ها ادامه داد: یکی از پیشنهاد‌ها توزیع شیر در دوره ابتدایی و پیشنهاد دیگر توزیع شیر صرفاً برای 7 استان محروم از نظر شاخص تغذیه‌ای بود.

معاون توسعه‌ مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: برای اجرای دو پیشنهاد داده شده اعلام آمادگی کردیم اما هنوز هیچکدام از پیشنهادها مورد توجه نبوده و هنوز هیچ اعتباری برای آن در نظر گرفته نشده است.

الهیار ترکمن با اشاره به اینکه برای توزیع شیر در هر زمانی از سال تحصیلی، آموزش و پرورش آمادگی برای اجرای توزیع شیر را دارد، گفت: به محض ابلاغ اعتبار و شرایط لازم برای توزیع شیر اجرای طرح را در مدارس مورد توجه قرار می‌دهیم.telegram estenadnews

نظر دادن

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

آخرین اخبار