بهره برداری از نخستین مرکز تحقیقات توکسو پلاسموز کشور در قائمشهر\

بهره برداری از نخستین مرکز تحقیقات توکسو پلاسموز کشور در قائمشهر

  • کد خبر: 2111104300
  • چاپ
  • انتشار: 21 خرداد 1403 - 13:48

نخستین مرکز تحقیقات توکسو پلاسموز یا مرکزتحقیاتی تشخیص بیماری‌های شایع انگلی در مرکز آموزشی و درمانی بیمارستان رازی قائمشهر تاسیس و راه اندازی شد.

به گزارش روز دوشنبه استناد نیوز، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت این مرکز نخستین مرکز تحقیقات اختصاصی با کارکرد‌های علمی و تحقیقاتی و تشخیصی در زمینه بیماری‌های شایع انگلی بین انسان وحیوان در ایران و خاورمیانه و حتی جهان است که به همت اعضای هیئت علمی گروه انگل شناسی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مازندران شروع به کار کرده است.

 فرهاد غلامی افزود تاسیس مرکز تحقیقات توکسو پلاسموز در مجاورت مرکز درمان بیماری‌های عفونی استان در بیمارستان رازی قائم شهر، حاصل ده سال تلاش علمی و مطالعاتی و تحقیقاتی گروه انگل شناسی دانشگاه علوم پزشکی مازندران است که برای تجهیز و راه اندازی این مرکز با بهره گیری از تلاش‌های جهادی پزشکان این گروه، یک و نیم میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.

بر اساس این گزارش رئیس مرکز تحقیقات توکسوپلاسموز دانشگاه علوم پزشکی مازندران در حاشیه افتتاح این مرکز، گفت: افزایش تحقیقات پایه‌ای در تشخیص و درمان بیماری‌های انگلی در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها، تولید علم و محصولات فناورانه در حوزه تشخیص سرولوژی و مولکولی بیماری‌های انگلی، از جمله دستاوردهای نخست این مرکز است.

شیرزاد غلامی افزود: همچنین کمک در امر تشخیص بیماری‌ها با همکاری گروه‌های بالینی در بیمارستان‌ها و درمان مناسب بیماران بر حسب شرایط و نوع بیماری‌ها، پیشگیری و کنترل بیماری‌های جامعه هدف و تولید واکسن و سرم در آینده نزدیک برای پیشگیری و کنترل بیماری‌های شایع انگلی از دیگر دستاورد‌های نخستین مرکز تحقیقات توکسو پلاسموز یا مرکز تشخیص بیماری شایع انگلی است که علاوه بر داخل کشور در سایر کشور‌های جهان کاربرد‌های تحقیقاتی در امر تشخیص، پیشگیری و کنترل و درمان بیماری‌های شایع انگلی خواهد داشت.

یادآور می شود، تاسیس وشروع به کار مرکز تحقیقات توکسوپلاسموز به عنوان نخستین مرکز تشخیص بیماری‌های شایع انگلی در بیمارستان رازی قائم شهر باعث افزایش اعتبار و ارتقای رنکینگ علمی و پژوهشی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سطح کشورو بین الملل خواهد بود.

منبع/ صدا و سیماtelegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار