هیل: احتمال قطع کمک های آمریکا به اسرائیل دور از انتظار نیست\

هیل: احتمال قطع کمک های آمریکا به اسرائیل دور از انتظار نیست

  • کد خبر: 2111104197
  • چاپ
  • انتشار: 18 ارديبهشت 1403 - 19:11

تارنمای هیل در یادداشتی نوشت: جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا این هفته چالش بزرگی برای ارائه گزارش عملکرد بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم اسرائیل در کنگره پیش رو دارد که در نتیجه آن احتمال قطع کمک‌های آمریکا به اسرائیل دور از ذهن نیست.

به گزارش استناد نیوز و به نقل از این رسانه وابسته به مجلس نمایندگان آمریکا، بایدن ملزم است هفته جاری گزارش دولت ایالات متحده درباره نتایج بررسی نحوه کاربرد تسلیحات آمریکایی ارایه شده به رژیم اسرائیل و مطابقت استفاده از آنها با قوانین بین‌المللی ناظر بر جنگ و حقوق بین‌المللی را به کنگره ارائه کند.

در صورتی که مطابق این گزارش، (رژیم) اسرائیل در حال نقض قوانین بین‌المللی باشد، دولت بایدن ملزم خواهد بود ظرف ۴۵ روز اقدام بعدی خود را اعلام کند.

بر اساس این گزارش، اگرچه انتظار نمی‌رود بایدن تنبیهات سختی علیه این رژیم وضع کند، اما در گذشته رغبت خود را برای تنبیه این رژیم نشان داده است؛ که شامل تحریم شهرک‌نشینان به اتهام خشونت‌ورزی علیه فلسطینی‌ها و انتشار نام پنج واحد نظامی اسرائیلی در کرانه باختری به اتهام نقض حقوق بشر می‌شود. هرچند هر دو مورد مربوط به پیش از شروع جنگ غزه است.

گزارش هفته جاری در سایه گسترش جنبش دانشجویی بر علیه حمایت دولت آمریکا از رژیم صهیونیستی ارائه می‌شود و نحوه اجرای آن، سوژه بحث و نظرهای متعدد در میان صاحب‌نظران سیاست خارجی است.

برخی در میان جمهوری‌خواهان خواستار لغو این گزارش هستند چراکه معتقدند درنهایت حمایت از اسرائیل نباید متوقف شود و از طرفی نظارت و سختگیری به قدر کافی اعمال شده است. دموکرات‌ها نیز خواستار ارائه جزئیات بیشتر درباره نحوه اجرای گزارش و تضمین رویه‌های عملکرد اسرائیل در آینده هستند.

هفته گذشته، ۸۸ نماینده دموکرات کنگره در نامه‌ای از بایدن خواستند تا گزارش خود ازجمله بندهای جریمه نقدی اسرائیل به جرم ایجاد اختلال در ارسال کمک‌های بشردوستانه را به اجرا بگذارد.

در صورتی که مسجل شود دولت نتانیاهو از ارسال کمک‌ها جلوگیری به‌عمل آورده، این رفتار نقض بخش ۶۲۰۱ «قانون کمک‌های خارجی» آمریکا و دولت این کشور ناچار است هرگونه کمک امنیتی یا فروش سلاح به اسرائیل را متوقف کند.

در نامه نمایندگان دموکرات آمده است: «وزیر امور خارجه یا وزیر دفاع آمریکا موظف است فرآیند ارزیابی و اصلاحی در یادداشت ذکر شده را آغاز کند و ابزارهای مختلف تحت اختیار دولت برای رسیدگی به نقض‌های مستمر مانند تجدید تضمین‌ها یا جلوگیری از انتقال تسلیحات خاص را به کار گیرد».

تصمیم بایدن برای پیگیری این گزارش، نتیجه مستقیم فشار سناتورهای دموکرات برای نظارت دقیق‌تر بر رفتار جنگی (رژیم) اسرائیل در غزه ضمن رعایت انعطاف کافی برای حفظ منافع اسرائیل بوده است.telegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار