صادرات آبزیان در سال جاری به ۲۳۵ میلیون دلار رسید\

صادرات آبزیان در سال جاری به ۲۳۵ میلیون دلار رسید

  • کد خبر: 2111103827
  • چاپ
  • انتشار: 13 دی 1402 - 10:40

سازمان شیلات ایران اعلام کرد: نتایج حاصل از آمار مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که ارزش صادرات آبزیان در سال جاری با تراز مثبت ۱۹۵ میلیون دلار، به رقم ۲۳۵ میلیون دلار رسید.

به گزارش استناد نیوز و به نقل  از وزارت جهاد کشاورزی، نگاهی به وضعیت صادرات محصولات شیلاتی در هشت ماهه نخست سال ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که مجموع ارزش صادرات آبزیان در سال جاری رقم ۲۳۵ میلیون دلار و ارزش واردات نیز در این مدت ۴۰ میلیون دلار بوده که با مقایسه این ارقام، تراز بازرگانی خارجی آبزیان مثبت ۱۹۵ میلیون دلار است.

 

بر اساس این گزارش ارزش صادرات آبزیان کشور در هشت ماهه سال جاری با ۶ درصد رشد نسبت به مدت مشابه گذشته از ۲۲۱ به ۲۳۴ میلیون دلار رسید؛ همچنین از نظر وزنی طی هشت ماهه سال جاری صادرات انواع آبزیان با افزایش ۱۴ درصدی نسبت به مدت مشابه گذشته از ۱۱۶ به ۱۳۲ هزار تن رسید .

 

در این مدت خوراک آبزیان با ۴۳.۱۰۷ تن بیشترین، میگو با ۱۹.۱۸۷، یال اسبی با ۱۹۶۰۰ تن، ماهی کپور با ۱۰۴۶۷ و قزل‌آلا با ۹۴۸۸ تن در رده‌های بعدی محصولات صادراتی قرار دارند.

 

بر این اساس ۷۰ درصد صادرات محصولات شیلاتی ایران به چهار کشور عراق (۳۹ هزار تن)، چین (۲۲ هزار تن)، امارات (۲۱ هزار تن ) و روسیه (۱۰ هزار تن) انجام شد.

 

مطابق آمار میزان واردات محصولات شیلاتی به کشور در هشت ماهه سال ۱۴۰۲ بیش از ۱۲ هزار تن و به ارزش ۴۰ میلیون دلار است.

 

واردات محصولات شیلاتی از لحاظ وزنی رشدی نزدیک به صفر درصد و از لحاظ ارزشی یک درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

 

۸۹ درصد سهم واردات متعلق به تون ماهیان است که هشت درصد از نظر وزنی نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.telegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار