هر گونه تجاوز به بلاروس، حمله به روسیه قلمداد می شود\
  • هشدار پوتین به لهستان؛

هر گونه تجاوز به بلاروس، حمله به روسیه قلمداد می شود

  • کد خبر: 2111103317
  • چاپ
  • انتشار: 31 تیر 1402 - 13:26

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نسبت به جاه طلبی لهستان در قلمرو اتحادیه جماهیر شوروی سابق هشدار داد و گفت هر گونه تجاوزی به بلاروس، کشور همسایه و متحد نزدیک مسکو، به مثابه حمله به روسیه قلمداد خواهد شد.


به گزارش استناد نیوز، خبرگزاری رویترز نوشت: پوتین در نشست روز جمعه شورای امنیت روسیه که از طریق تلویزیون پخش شد، گفت: مسکو با همه امکاناتی که در اختیار دارد، به هر گونه تجاوزگری علیه بلاروس پاسخ خواهد داد.
آژانس خبری دولتی لهستان (PAP) روز جمعه به نقل از رئیس کمیته امنیتی این کشور نوشت: این کمیته روز چهارشنبه بعد از ورود نیروهای گروه واگنر به بلاروس، تصمیم گرفت یگان های نظامی را به شرق لهستان اعزام کند.
رویترز نوشت: لهستان هر گونه جاه طلبی ارضی در بلاروس را تکذیب می کند.
تصمیم دولت لهستان به اعزام واحدهای نظامی به شرق لهستان در حالی اعلام شد که روز پنجشنبه، بلاروس اعلام کرد که نیروهای واگنر، آموزش نیروهای ویژه بلاروس را در محدوده نظامی تنها چند مایلی از مرز لهستان آغاز کرده اند.
بوریس پیستوریوس وزیر دفاع آلمان روز جمعه گفت آلمان و ناتو برای حمایت از لهستان در دفاع از جناح شرقی ائتلاف نظامی آماده هستند
پوتین در بخشی از اظهارات خود همچنین با استناد به برخی گزارش ها گفت طرح هایی برای استفاده از یک واحد لهستانی و لیتوانیایی در عملیاتی در غرب اوکراین و در نهایت اشغال آن که بخش هایی از آن در گذشته متعلق به لهستان بود، وجود دارد.
وی بدون ارائه ادله ای گفت به خوبی معلوم است که آنها همچین در رویای اشغال ارضی بلاروس هستند.
رئیس جمهوری روسیه در اظهارات خود همچنین گفت بخش غربی لهستان هدیه ژوزف استالین رهبر شوروی سابق به این کشور است و روسیه این موضوع را به لهستانی ها یادآوری خواهد کرد.
ماتوئوش موراویسکی نخست وزیر لهستان ظاهرا در واکنش به این اظهارات پوتین عصر جمعه در توئیتی نوشت «استالین جنایتکار جنگی و مسئول قتل صدها هزار لهستانی بود. حقایق تاریخی قابل بحث نیستند.»
وی گفت: سفیر فدراسیون روسیه به وزارت امور خارجه احضار خواهد شد.telegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار