دریای خزر میراث مشترک کشورهای ساحلی است\

دریای خزر میراث مشترک کشورهای ساحلی است

  • کد خبر: 2111102327
  • چاپ
  • انتشار: 08 تیر 1401 - 11:05

رئیس جمهور مانع شدن از حضور بیگانگان در دریای خزر را مورد توافق همه کشورهای ساحلی دانست و تاکید کرد: همکاری بین کشورها در حوزه حمل و نقل و ترانزیت، تجارت، مدیریت منابع زنده دریایی و محیط زیست در ششمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به گزارش استناد نیوز ، آبت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی صبح امروز چهارشنبه پیش از ترک تهران به مقصد عشق آباد در گفتگو با خبرنگاران درباره اهداف سفر به ترکمنستان گفت‌:‌ این سفر با دعوت رئیس جمهور محترم کشور دوست و برادر ترکمنستان و به منظور شرکت در اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر انجام خواهد شد.

رئیس جمهور دریای خزر را میراث و سرمایه مشترک بین کشورهای ساحلی و بیش از ۲۷۰ میلیون جمعیت ساکن این منطقه، دانست و افزود: ما روابط خوبی با کشورهای ساحلی دریای خزر داریم، اما علاوه بر بررسی رژیم حقوقی دریای خزر و استفاده صلح‌ آمیز با قصد ارتقای امنیت در این دریا، آنچه در ششمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر مورد بحث قرار خواهد گرفت، همکاری بین کشورها در حوزه حمل و نقل، ترانزیت، تجارت، مدیریت منابع زنده دریایی، محیط زیست و همچنین  مانع شدن از حضور بیگانگان در دریای خزر است که مورد توافق همه کشورهای ساحلی نیز واقع شده است.

آیت‌الله رئیسی در ادامه گفت:‌ علاوه بر شرکت در این نشست و گفتگو با سران کشورهای ساحلی،‌ گفتگوهای دوجانبه هم در ادامه گفتگوهای قبلی با رئیس جمهور کشور ترکمنستان خواهیم داشت.

دکتر رئیسی  با اشاره به روابط بسیار خوب ایران و ترکمنستان در ۳۰ سال گذشته تصریح کرد‌: برغم موانعی که کرونا و برخی مسائل دیگر طی چند ماه گذشته در روابط دو کشور ایجاد کرده بود، اما امروز شاهدیم که علاوه بر موضوع ترانزیت و سوآپ گازی،‌ تقویت روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور نیز در دستور کار قرار گرفته است.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه شاخص‌ها در چند ماه گذشته نشان می‌دهد سطح روابط به ویژه در حوزه مسائل اقتصادی و تجاری بین دو کشور افزایش یافته است، افزود: امیدواریم که این سفر نیز بتواند از جهات دیگری در مسائل اقتصادی و تجاری بین دو کشور گشایشی ایجاد کند و همکاری‌های صمیمانه‌ای که بین دو کشور در نقش آفرینی در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی وجود دارد ابعاد وسیع‌تری پیدا کند.telegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار