وام ودیعه مسکن معطل دستورالعمل وزارت راه\

وام ودیعه مسکن معطل دستورالعمل وزارت راه

  • کد خبر: 2111102312
  • چاپ
  • انتشار: 05 تیر 1401 - 14:39

با گذشت نزدیک به یک ماه از ابلاغ بخشنامه وام ودیعه مسکن از سوی بانک مرکزی، هنوز دستورالعمل نحوه معرفی متقاضیان از سوی وزارت راه و شهرسازی اعلام نشده است.

به گزارش استناد نیوز و به نقل از ایرنا، پیرو اطلاعیه معاونت مسکن و ساختمان درخصوص آغاز ثبت نام متقاضیان تسهیلات کمک ودیعه مسکن از ۱۲خردماه از طریق سامانه طرح‌های حمایتی مسکن به نشانی http://saman.mrud.ir  متقاضیان می‌توانند تسهیلات دریافت کنند.

گزارش‌های میدانی خبرنگار ایرنا روند پرداخت وام ودیعه مسکن پس از گذشت نزدیک به یک ماه حاکی از بانک‌های عامل حاکی از آن است که هنوز بخشنامه به این بانک‌ها ابلاغ نشده است بنابراین اقدامی در جهت ثبت نام متقاضیان و پرداخت تسهیلات انجام نداده‌اند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد بخشنامه بانک مرکزی در تاریخ ۱۰ خردادماه به ۲۰ بانک ابلاغ شده است و براین اساس عدم پرداخت وام به دلیل نبود بخشنامه بانک مرکزی موجه نیست.

در این بخشنامه آمده است: حسب تصمیمات اتخاذ شده در شورای پول و اعتبار در تاریخ سوم خردادماه، شورای پول و اعتبار با اعطای تسهیلات کمک ودیعه مسکن با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار، دوره بازپرداخت حداکثر پنج سال، در سقف‌های فردی ۱۰۰، ۷۰ و ۴۰ میلیون تومان به ترتیب در تهران، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و سایر شهرها و از محل منابع بانکی موافقت کرده است.

در ادامه بخشنامه تاکید شده است: نحوه معرفی متقاضیان واجد شرایط جهت بهره‌مند از تسهیلات مزبور توسط سامانه وزارت راه و شهرسازی خواهد بود. لذا خواهشمند است دستور فرمایید مراتب را به نحو مقتضی به واحدهای اجرایی ذیربط ابلاغ کرده و عملکرد مربوطه را به این بانک ابلاغ کنید. 

بنابراین همانطور که در متن بخشنامه آمده است وظیفه وزارت راه و شهرسازی است که شیوه نامه نحوه معرفی متقاضیان وام ودیعه مسکن را اعلام کند و چون تا کنون اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است با وجود تاکید رییس جمهوری بر کمک به معیشت افراد جامعه بسیاری از مستاجران و متقاضیان دریافت وام سردرگم هستند و رفت و آمدهای مداوم آنها به بانک‌ها برای دریافت وام نتیجه‌ای ندارد.

براساس مصوبه شورای پول و اعتبار این وام از محل تسهیلات ماده ۴ قانون جهش تولید مسکن به منظور حمایت از مستاجران در سال جاری تا سقف ۴۰ هزارمیلیاردتومان تسهیلات کمک ودیعه مسکن از طریق معرفی وزارت راه و شهرسازی توسط بانک‌های عامل پرداخت می‌شود. سقف تسهیلات کمک ودیعه مسکن در تهران ۱۰۰ میلیون تومان، مراکز استان‌ها ۷۰ میلیون تومان و سایر نقاط شهری ۴۰ میلیون تومان مصوب شد. نرخ سود تسهیلات ۱۸ درصد و دورهب بازپرداخت پنج ساله است.telegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار