تحول جدیدی در روابط ایران و عربستان رخ نداده است / مذاکرات ایران و ۱+۴ تا همین امروز بدون وقفه ادامه داشت\

تحول جدیدی در روابط ایران و عربستان رخ نداده است / مذاکرات ایران و ۱+۴ تا همین امروز بدون وقفه ادامه داشت

  • کد خبر: 2111102085
  • چاپ
  • انتشار: 19 ارديبهشت 1401 - 12:02

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به مذاکرات بین ایران و عربستان گفت: هنوز تحول جدیدی در روابط ایران و عربستان رخ نداده است و به محض اتفاقات جدید اطلاع‌رسانی می‌شود.

به گزارش استناد نیوز ، سعید خطیب‌زاده در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران در مورد جزییات سفر انریکه مورا به تهران گفت: مذاکرات ایران و ۱+۴ تا همین امروز بدون وقفه ادامه داشته و بارها اعلام کردیم که از طریق هماهنگ کننده برجام در حال انجام و پیام‌هایی نیز به طور مستمر بین ایران و آمریکا در حال انجام است.

وی افزود: ایشان با آقای دکتر باقری ملاقاتی خواهند داشت و امیدواریم بتوانیم بعد از انجام گفت‌وگوها نتیجه را اعلام کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: حضور مورا نشان می‌دهد گفت‌وگوها را در مسیری که باید انجام شود، انجام می‌دهیم، اگر همین امروز ایالات متحده تصمیم خود را بگیرد و آنچه که از جیب مردم ایران برداشته برگرداند، بعد از سفر مورا می‌توانیم توافق کنیم.

خطیب‌زاده در مورد پیام بشار اسد در سفر به تهران گفت: سوریه وارد فاز جدیدی شده است و ایران به عنوان کشورهایی که کمک کرد که تروریستم شکست بخورد، طبیعی است که یکی از کشورها برای رایزنی باشد.

وی در مورد اظهارات بورل گفت: آنچه که در وین اتفاق افتاده است به خاطر عدم تصمیم‌گیری واشنگتن است و ایالات متحده قرار نیست هدیه‌ای به ایران بدهد بلکه باید حقوق ملت ایران را برگرداند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد آخرین اخبار از گفت‌وگوهای ایران و عربستان گفت: هنوز تحول جدیدی در روابط ایران و عربستان رخ نداده است و به محض اتفاقات جدید اطلاع رسانی می‌شود.

به گفته وی امسال حج انجام خواهد شد و طبیعی است که یکی از کارهای ما حفظ حرمت اماکن مقدس است.

خطیب‌زاده تاکید کرد: متن بین ایران و ۱+۴ توافق شده است؛ من نمی‌گویم بن‌بستی وجود دارد؛ تصمیم آمریکا می‌تواند به راحتی توافق در وین را محقق کند.

وی در مورد سفر امیر قطر به تهران نیز با بیان اینکه قطر همواره حامی ایران در مسائل منطقه‌ای بوده است، گفت: امیر قطر به تهران سفر خواهد کرد و رئیس جمهور ما هم هفته‌های آتی به یکی از کشورهای خلیج فارس سفر می‌کند و دستور کار این سفر دوجانبه و منطقه‌ای است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درمورد پیگیری پرونده حمید نوری و ارتباط با پرونده جلالی گفت: جلالی به جرم جاسوسی سال‌هاست که در ایران دستگیر و حکمش صادر شده است و درخواست بازنگری شده است اما در مورد پرونده نوری باید گفت که گروهک شکست خورده منافقین دامی را پهن کرده و دادگاه را سیاسی می‌کند و دولت سوئد اجازه این موضوع را می‌دهد که شک برانگیز است.

وی افزود: این‌ها هیچ ارتباطی به هم ندارند. دادگاه حمید نوری صلاحیت ندارد و متاسفانه حقوق اولیه‌ آقای نوری رعایت نشده است. دولت سوئد فکر نکند با این گروکشی‌ها موضوع جلالی فراموش می‌شود، موضوع جلالی جاسوسی بوده و در حال پیگیری است.

خطیب‌زاده در مورد سفر بشار اسد به تهران اظهار داشت: سفر آقای بشار اسد چند ماهی بود در دستور کار قرار داشت که روز گذشته با هیأت عالیرتبه وارد تهران شد و دو ملاقات با رئیس جمهور و یک ملاقات در محضر مقام معظم رهبری صورت گرفت.

وی تاکید کرد: وزیر خارجه کشورمان با همتای سوری خود نیز ملاقات کرد و سپس دیدار سه جانبه‌ای بین وزرای خارجه و وزیر راه به عنوان رئیس کمیسیون مشترک برگزار شد.telegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار