تصویب دومین طرح ضدایرانی سنای آمریکا با هدف ممانعت از رفع تحریم ها علیه سپاه\
  • برغم ادعای تمایل واشنگتن برای بازگشت به برجام؛

تصویب دومین طرح ضدایرانی سنای آمریکا با هدف ممانعت از رفع تحریم ها علیه سپاه

  • کد خبر: 2111102058
  • چاپ
  • انتشار: 15 ارديبهشت 1401 - 09:57

دومین طرح ضد ایرانی مجلس سنای آمریکای در حالیکه مذاکرات وین در انتظار تصمیم گیری سیاسی واشنگتن در مورد چند موضوع مهم و باقیمانده است، با هدف ممانعت‌ از رفع تحریم‌ها علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در صورت بازگشت احتمالی دولت جو بایدن به برجام تصویب شد.


این طرح ضد ایرانی به رغم ادعای دولت فعلی آمریکا مبنی بر تمایل به بازگشت به برجام و در راستای زیاده خواهی های فرابرجامی واشنگتن و سیاست همیشگی آن مبنی بر پیشبرد دیپلماسی توام با فشار، چهارشنبه شب به وقت محلی به پیشنهاد "جیمز لنکفورد" سناتور تندرو جمهوریخواه ایالت اوکلاهما ارائه و تصویب شد.
طرح این سناتور ضد ایرانی با ۶۲ رای مثبت و ۳۳ رای منفی تصویب شد که از دولت دموکرات بایدن می خواهد در صورت بازگشت احتمالی به برجام سپاه همچنان در فهرست موسوم به سازمان‌های تروریستی خارجی باقی بماند.
این طرح ضد ایرانی در پی گنجاندن مسائل فرابرجامی در هرگونه توافق واشنگتن برای بازگشت به برجام و ممانعت از رفع تحریم‌های سپاه است.
این طرح ضد ایرانی که گفته می شود، غیر الزام آور برای دولت بایدن است، در راستای هراس از پیشرفت برنامه بازدارندگی دفاعی ایران خواستار گنجاندن پیش شرط هایی درباره فعالیت های موشکی ایران در توافق جدید است.
مجلس سنای آمریکا عصر چهارشنبه به وقت محلی همچین طرحی را برای حفظ تحریم‌ها علیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با هدف محدود کردن همکاری‌ها با چین تصویب کرد.
مجلس سنای آمریکا این طرح را با هدف حفظ تحریم‌های "مرتبط با تروریسم" علیه جمهوری اسلامی ایران به پیشنهاد تد کروز سناتور تندروی جمهوریخواه ضد ایرانی تصویب کرد. این طرح ضد ایرانی با ۸۶ رای مثبت و ۱۲ رای منفی تصویب شد.
تد کروز سناتور تندروی ضد ایرانی در سخنانی هنگام تصویب این طرح مدعی شد: چین و ایران از خطرناک ترین دشمنان آمریکا هستند.
این سناتور جمهوریخواه ایالت تگزاس ادعا کرد: چین مهم‌ترین دشمن جغرافیای سیاسی آمریکا برای صد سال آینده خواهد بود.
وی با طرح اتهامات ضد ایرانی و در حالیکه کشورش خود از حامیان گروههای تروریستی در جهان است، مدعی شد: ایران پیشروترین حامی تروریسم در جهان است.
این دو مصوبه سنای آمریکا در حالی است که ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر چهارشنبه به وقت محلی در نشستی با خبرنگاران در خصوص مذاکرات وین برای لغو تحریم ها و بازگشت آمریکا به برجام گفت: ما در ماه های اخیر در مذاکرات وین پیشرفت قابل توجهی بدست آورده ایم. اما هنوز نتوانسته ایم به توافق دست یابیم و دستیابی به توافق مشخص نیست.
وی افزود: ما همچنان با متحدان اروپایی خود در ارتباط هستیم و از نقش سازنده انریکه مورا (هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین) در انتقال پیام ها میان آمریکا و ایران حمایت می کنیم.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد: ما همچنان متعهد به بررسی امکان بازگشت متقابل به پایبندی مشترک به برجام هستیم به این دلیل که بازگشت متقابل به پایبندی به برجام در راستای منافع ما است.
آمریکا اخیرا بدون اشاره به زیاده خواهی های خود مدعی است: اگر ایران خواهان لغو تحریم‌ها فراتر از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است، باید به نگرانی‌های آمریکا فراتر از برجام رسیدگی کند.
یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعا کرده است: اگر ایران می خواهد لغو تحریم ها فراتر از برجام باشد، باید به نگرانی های ما نیز که فراتر از برجام است، رسیدگی کند. اگر آنها نمی خواهند از این مذاکرات برای حل سایر مسایل دوجانبه استفاده کنند، ما اطمینان داریم که می توانیم به سرعت به یک درک مشترک در خصوص برجام برسیم و اجرایی کردن آن را آغاز کنیم. ایران باید تصمیم بگیرد.
مجلس نمایندگان آمریکا هشتم اردیبهشت ماه نیز با ۴۲۴ رای موافق و ۲ رای مخالف با تصویب طرحی خواستار متوقف کردن توان پهپادی ایران شد.
البته این طرح ضد ایرانی که "قانون توقف هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی" (SIDA) نام دارد، برای تبدیل شدن به قانون، نیاز به تصویب سنا و امضای رئیس جمهوری آمریکا دارد.
در این طرح ضد ایرانی ادعا شده است که سیاست آمریکا جلوگیری از دستیابی ایران و متحدان آن به پهپاد ها و قطعات تجاری آن است که می تواند در حملات علیه شخصیت های آمریکایی و سایر کشورهای همکار مورد استفاده قرار گیرد.
حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ۱۳ اردیبهشت ماه در تماس تلفنی سایمون کاونی وزیر امور خارجه ایرلند با اشاره به سفر اخیر وزیر خارجه ایرلند به تهران و ضمن تشکر از تلاش‌های سازنده وی گفت: جمهوری اسلامی ایران علاوه بر ابتکارات سیاسی، وجود اراده لازم برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار را در مذاکرات لغو تحریم ها بارها در عمل نشان داده است.
امیرعبداللهیان اضافه کرد: اکنون این طرف آمریکایی است که باید با رویکردی واقع بینانه، به اصلاح رفتار غیرقانونی ترامپ مبادرت ورزد و در مسیر ابتکار سیاسی گام بردارد و ما ضمن توجه به خطوط قرمز خود، مسیر دیپلماسی را برای رسیدن به نقطه توافق نهایی ادامه می‌دهیم.

 telegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار