\

توافق نامه همکاری ایران و جمهوذی کنیا بررسی می شود

  • کد خبر: 2111101920
  • چاپ
  • انتشار: 30 فروردين 1401 - 16:35

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، از آمادگی موسسه علوم و فنون کیش برای انعقاد توافقنامه ای با خانه نوآوری و فن آوری نایروبی پایتخت جمهوری کنیا خبر داد.


به گزارش استناد نیوز و به نقل از فرینا، مهدی کشاورز در نشستی با حضور جاشوا ا. گاتیمو سفیر جمهوری کنیا در ایران که در سازمان برگزار شد، با اشاره به ظرفیت های موجود در جزیره کیش به ویژه آمادگی موسسه علوم و فنون کیش برای انعقاد توافقنامه ای با خانه نوآوری و فن آوری نایروبی بر لزوم اهمیت همکاری های مشترک میان دو کشور تاکید کرد.
کشاورز در رابطه با بازدید سفیر جمهوری کنیا در ایران از ظرفیت های گردشگری کیش، تصریح کرد: انتظار داریم روابط دوستانه ای که میان دو کشور وجود دارد در حوزه های خاص اقتصادی، تجاری و به ویژه گردشگری جزیره کیش مورد توجه ویژه ای قرار گیرد.
وی با بیان این که قاره پهناور آفریقا و کشور کنیا دروازه ورودی شرقی آفریقا به جمهوری اسلامی ایران است، گفت: برای تحقق تبادلات تجاری اقتصادی، فرهنگی، گردشگری و فنی؛ ضروری است روابط ایران و کنیا توسعه یابد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به این که ابتدای آغاز هر کاری، سختی های خاص خود را دارد، خاطر نشان کرد: با توجه به این که شرکت های خوب کنیایی در ایران و شرکت های ایرانی در کنیا نسبت به سرمایه گذاری اقدام کردند این سطح از روابط مطلوب نیست و باید ارتقاء یابد.
کشاورز، در رابطه با ظرفیت های سرمایه گذاری «هتلینگ، کلوپ های تفریحات دریایی، زمین های فوتبال» در جزیره کیش، اظهار داشت: کشور کنیا در حوزه ورزش های فوتبال و دو میدانی، سرآمد کشور های دیگر است و با توجه به ظرفیت های موجود می توانیم سرمایه گذاری و همکاری های مشترک داشته باشند.
وی با بیان این که منطقه آزاد کیش از آمادگی لازم برخوردار است و در صورت فراهم شدن شرایط؛ پیگیری های لازم برای برقراری پرواز مستقیم بین کیش و نایروبی انجام می شود که این مهم زمینه ساز توسعه صنعت گردشگری تجاری و یا تبادل محصولات مختلف ایران خواهد شد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش افزود: ظرفیت هایی در داخل ایران وجود دارد که با ایجاد نمایشگاه های مشترک می توانیم ظرفیت های دو کشور را در سطح گسترده معرفی کنیم و امیدواریم این جلسه آغازی برای تثبیت و بهبود روابط میان دو کشور باشد.
کشاورز اظهار داشت: منطقه آزاد کیش نمادی کوچک از ایران پر جاذبه و بسیار دیدنی همچون "اصفهان، شیراز، تبریز و مشهد" در انتظار میزبانی شایسته از مردم خوب کنیا است.

سفیر جمهوری کنیا در ایران، با اشاره به تشابه اقلیمی و بافت شهری و همچنین وجود منطقه بومی نشین کیش و مومباسا در کنیا اظهار داشت: این منطقه نیز مانند کیش قطب گردشگری کنیا و جزیره ای در کنار دریای پهناور با درختان نخل و صخره های مرجانی است.
جاشوا ا. گاتیمو با بیان این که شهر تاریخی حریره و شهر زیر زمینی کاریز یکی از ظرفیت های گردشگری منحصربفردی است که از جذابیت قابل توجهی برخوردار است، گفت: توپ جنگی که به صورت نمادین در شهر حریره در معرض دید عموم قرار گرفته است به عنوان یکی از سلاح های جنگی کشور پرتقال بود امروزه از جذابیت های گردشگری کیش محسوب می شود و بیانگر تجربه تاریخی مشترک کیش و کنیا است.
سفیر جمهوری کنیا با اشاره به فعالیت آژانس های هواپیمایی در حوزه گردشگری و برقراری خطوط پروازی این دو کشور، تصریح کرد: ایران جذابیت های زیادی برای مردم جمهوری کنیا دارد و با توجه به تمدن دیرینه ایران و برقراری پرواز کیش به دوحه می توانیم از این ظرفیت ها بهره مند شویم.
جاشوا ا. گاتیمو با اشاره به ورزش ماراتن که می تواند گزنیه مناسبی برای برگزار این مسابقات میان ایران و کنیا باشد، گفت: تحقق این مهم می تواند به عنوان گردشگری ورزشی مطرح شود.
گفتنی است؛ در دیدار مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با سفیر جمهوری کنیا در ایران، رضا شجیع مشاور و سرپرست اداره کل حوزه مدیرعامل، حسین همتی سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش و محمد جواد ایزدی نماینده وزارت امور خارجه در کیش، حضور داشتند.telegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار