آواره شدن حدود 12 میلیون نفر در جنگ اوکراین\
  • سازمان ملل؛

آواره شدن حدود 12 میلیون نفر در جنگ اوکراین

  • کد خبر: 2111101912
  • چاپ
  • انتشار: 30 فروردين 1401 - 08:28

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل با بیان اینکه در جنگ اوکراین حدود ۱۲ میلیون نفر آواره شده اند، اعلام کرد از آغاز این جنگ، ۱۳۶ حمله به مراکز درمانی این کشور اتفاق افتاده است که در این حملات دستکم ۷۳ نفر کشته و ۵۲ نفر زخمی شده اند.


استفان دوجاریک سخنگوی دبیر کل سازمان ملل به خبرنگاران گفت که حملات به مراکز درمانی در اوکراین در حال حاضر بیش از ۶۸ درصد از کل حملات به مراکز درمانی در سراسر جهان از ابتدای سال جاری را به خود اختصاص می دهد.
دوجاریک افزود: علاوه بر این، از هر چهار نفر در اوکراین دستکم یک نفر (شامل حدود ۱۲ میلیون نفر) به دلیل جنگ آواره شده اند. این تعداد شامل حدود ۴.۹ میلیون پناهنده در خارج و ۷.۱ میلیون نفر آواره در داخل اوکراین است.
سخنگوی سازمان ملل ادامه داد که آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل همچنان از حملات جاری در اوکراین که منجر به تلفات غیرنظامی و آسیب به زیرساخت‌ها می‌شود، "عمیقا نگران" است.
به گفته وی، بیش از یک هزار و ۳۰۰ نیروی سازمان ملل در بیش از هشت مرکز عملیاتی در اوکراین هم اکنون فعالیت می کنند.
معاون دبیر کل سازمان ملل نیز روز دوشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران اعلام کرد قصد دارد اواخر این هفته به ترکیه برود تا با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دیدار کرده و راه هایی که سازمان ملل می تواند بوسیله آنها از روند حفظ صلح و مذاکرات بین اوکراین و روسیه حمایت کند، شناسایی کند.
گریفیتس که به تازگی از سفر به اوکراین بازگشته است، با بیان اینکه درحال حاضر امکان آتش بس در اوکراین وجود ندارد، گفت که اکنون آتش بس در اوکراین در افق دیده نمی شود اما ممکن است در هفته های آینده با توجه به چگونگی ادامه جنگ و مذاکرات صلح بدست آید.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.
پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. جنگ در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.telegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار