بهره گیری از حوزه علمیه با نگاه نظریه پردازی نظام/ بخش فرهنگ باید تقویت شود\
  • وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛

بهره گیری از حوزه علمیه با نگاه نظریه پردازی نظام/ بخش فرهنگ باید تقویت شود

  • کد خبر: 2111101543
  • چاپ
  • انتشار: 28 شهریور 1400 - 17:12

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلام برنامه‌هایش در سه بخش کوتاه مدت در ۶ ماه، میان مدت در دو سال و بلند مدت در طول ۴ سال، تاکید کرد: ریل گذاری‌ها در این حوزه باید تغییر کند و حتما از ظرفیت جریان‌های مومن انقلابی استفاده خواهیم کرد.

 

به گزارش استناد نیوز و به نقل از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، محمدمهدی اسماعیلی روز یکشنبه در دیدار با دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و جمعی از اعضای این شورا که در محل وزارتخانه برگزار شد، گفت: سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوره جدید این است که شورای عالی انقلاب فرهنگی را به عنوان شورای بالادستی و خود را موظف به اجرایی کردن مصوبات آن می داند از این رو دبیرخانه ای ایجاد شده تا همه قوانین مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی را احصا کند.

بهره گیری از حوزه علمیه با نگاه نظریه پردازی نظام

وی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد قرارگاه فرهنگی کشور، تصریح کرد: مقام معظم رهبری همواره در موضوعات اقتصادی فرموده اند که خود را تابع نظرات و جمع بندی های کارشناسان این حوزه می دانم، ولی در حوزه فرهنگ ایشان همواره صاحب نظر هستند و این نشان از اهمیت این حوزه است.

اسماعیلی در ادامه با اشاره به اهمیت شورای فرهنگ عمومی کشور افزود: یکی از کارهای اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش شورای فرهنگ عمومی است و این شورا دارای ظرفیت های بسیاری است و در دیدار اخیر با برخی علما در شهر قم بر توجه بر نظرات این بزرگواران تاکید شد. در این دوره به حوزه علمیه با نگاه نظریه پردازی نظام می نگریم و از آن بهره خواهیم برد.

ابراز امیدواری برای حل مساله بودجه وزارت فرهنگ

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به بودجه فرهنگی کشور اشاره کرد و گفت: برای اصلاح ساختار بودجه، شورایی را در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل دادیم و در این شورا آسیب شناسی صورت می گیرد و امیدواریم مساله بودجه حل شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: من با این نگاه مسئولیت وزارت فرهنگ و ارشاد  اسلامی را قبول کردم که با کمک و همکاری صاحبان فکر می توانم کاری انجام دهم و برای خود برای مدت ۴ سال سه برنامه کوتاه مدت در ۶ ماه، میان مدت در دو سال و بلند مدت در طول ۴ سال در نظر گرفته ام و تلاش می کنم این برنامه ها را به برنامه اقدام روشن و مشخص با نتایج معلوم تبدیل کنم.

وی در ادامه تصریح کرد: ریل گذاری ها در این حوزه باید تغییر کند و حتما از ظرفیت جریان های مومن انقلابی استفاده خواهیم کرد.

علم و فناوری و فرهنگ دو بال شورای عالی انقلاب فرهنگی/ بخش فرهنگ باید تقویت شود

اسماعیلی با اشاره به نقش و جایگاه شورایعالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: این شورا مجموعه ای طیب برای انقلاب اسلامی است و دستاوردهای مهمی در طول سال ها داشته است.

وی تصریح کرد: علم و فناوری و فرهنگ دو بال این شورا به شمار می آید. در حوزه فناوری اقدامات خوبی را شاهد بوده ایم و بخش فرهنگ آن باید تقویت شود و باید شورا بتواند بین این دو حوزه توازن ایجاد کند.

اسماعیلی با اشاره به ضرورت وجود پیوست فرهنگی برای ارائه هر طرح در کشور گفت: در هیات دولت تصویب شده که هر طرحی که به دولت ارائه می شود باید دارای پیوست فرهنگی و پیوست عدالت باشد.

وی ابراز امیدواری کرد بتوان از ظرفیت های شورایعالی انقلاب فرهنگی برای رفع خلاءهای قانونی در حوزه سیاستگذاری و قانونگذاری بهره برد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان تاکید کرد: خود را تابع قوانین مصوب شورایعالی انقلاب فرهنگی می دانیم و امیدواریم همکاری های خوبی با هم داشته باشیم.

تاکید بر اجرایی شدن شاخص های تمدن نوین اسلامی

در ابتدای این دیدار دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری لازم است شاخص های تمدن نوین اسلامی را شامل عدالت اجتماعی، رفع تبعیض اجتماعی، ایجاد امنیت و آسایش مردم، تامین نیازهای اساسی جامعه مانند آب، برق، گاز و ... اجرایی کنیم که بنیان این کار بر عدالت استوار است.

حجت الاسلام و المسلمین سید سعیدرضا عاملی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارتخانه بنیادی و مهمی از لحاظ سوابق تاریخی و تاثیرگذاری و تنوع موضوعاتی است که پوشش می دهد.

وی ادامه داد: حضور دکتر اسماعیلی به عنوان یک شخصیت علمی و فرهنگی در این وزارتخانه می تواند باعث تقویت ظرفیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به برخی مصوبات و اسناد این شورا ادامه داد: بنای ما در این شورا احترام به اقدامات و کارهای گذشته است و توجه به تجربه ها و ماندگاری آن مهم است.

حوزه فرهنگ نیازمند زمانی برای کارهای فکری است

وی افزود: این شورا به مثابه یک خط ثبات کشور بوده و در این سال ها همواره ظرفیت ثبات آفرین در حوزه علم و فناوری داشته و اهتمام حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری به این شورا جدی بوده و هست. بنابراین این شورا ظرفیت خوبی دارد و سرمایه اش اعضای حقیقی و حقوقی آن است.

عاملی تصریح کرد: کار و فعالیت در حوزه فناوری سهل تر از فعالیت در حوزه فرهنگ است. زیرا حوزه فرهنگ با اراده افراد سر و کار دارد و کار پیچیده ای است و کار اشتباهی است اگر در حوزه فرهنگ با انسان ها صنعتی رفتار شود.

وی ادامه داد: در حوزه فرهنگ بیشتر گرفتار کار اجرایی هستیم و باید زمانی را برای کار فکری در این حوزه اختصاص بدهیم.

در بخشی از این دیدار برخی از اعضای حاضر نظرات و پیشنهادهای خود را ارائه کردند.telegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار