مازندران در وضعیت فوق حاد کرونایی/17 شهرستان در وضعیت قرمز کرونایی\

مازندران در وضعیت فوق حاد کرونایی/17 شهرستان در وضعیت قرمز کرونایی

  • کد خبر: 2111101333
  • چاپ
  • انتشار: 04 مرداد 1400 - 08:05

دانشگاه علوم پزشکی مازندران با انتشار اطلاعیه‌ای وضعیت کرونایی استان را « فوق‌حاد » توصیف کرد و از مردم خواست برای یاری رساندن به کادر درمان و خروج از موج پنجم کرونا ، همراهی کنند.

 

به گزارش استناد نیوز، دانشگاه علوم پزشکی مازندران در این  اطلاعیه آورده است : علی رغم هشدارهای متخصصان و دست اندرکاران حوزه سلامت درباره عواقب خطرناک انتشار افسارگسیخته گونه جدید کووید ۱۹، وضعیت بیماری در استان به حالت فوق حاد رسیده است و ظرفیت پذیرش بیماران در مراکز درمانی بزودی اشباع خواهد شد.

در این اطلاعیه با هشدار این که اشغال کامل تخت های بیمارستانی در تمامی شهرهای استان و خستگی مفرط کارکنان درمانی، ارائه خدمات به  بیماران را  بسیار دشوار خواهد کرد ، تاکید شده است :  در این شرایط حساس،  حتی در صورت اضافه شدن تخت های جدید از طریق استقرار بیمارستان های صحرایی، با کمبود پرسنل مجرب برای ارائه خدمت در مراکز یاد شده مواجه خواهیم بود.

دانشگاه علوم پزشکی مازندران خطاب به مردم نوشت : در چنین وضعیت دشواری،  تنها هوشمندی و همدلی شماست که می تواند در نجات این کشتی طوفان زده از غرقابه وحشت افزای کرونا، یاریگر ما باشد و از این رو، استدعا داریم دست کم برای یک تا دوهفته - به سهم خود -  در فروکش نمودن شعله های مهیب پیک پنجم کرونا با تعطیلی داوطلبانه اصناف و پرهیز از هرگونه تجمع ، مراسم ، دورهمی های خانوادگی و دوستانه، حذف رفت و آمدهای غیر ضروری، ماندن در خانه و نیز  استفاده دقیق و کامل از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی  یاریمان نمایید.

در اطلاعیه دانشگاه علوم پزشکی مازندران هشدار داده است در صورت تداوم بی توجهی به توصیه های بهداشتی و عادی انگاری عمومی، پس از این برای بیماران بدحال ظرفیت پذیرش در بیمارستان های استان وجود نخواهد داشت و مسئولیت خسارت های جانی و مالی ناشی از شیوع این ویروسِ جانکاه بر گُرده یکایک افرادی است که پروتکل های بهداشتی را با برگزاری تجمع ها و یا شرکت در آن ها نادیده می گیرند.

مازندران از تاریخ ۸ تیر ماه با ورود آمل به وضعیت قرمز وارد موج پنجم کرونا شد ، موجی که در کمتر از یک هفته نیمی از شهرهای استان را قرمز کرد و دو هفته بعد تعداد مناطق قرمز را به ۱۷ شهرستان افزایش داد.

موج پنجم کرونا در مازندران مانند سراسر کشور ناشی از شیوع ویروس هندی کرونا یا سویه دلتا است که سرعت سرایت بسیار بیشتری دارد .

بر اساس تازه‌ترین گزارش دانشگاه علوم پزشکی بابل و مازندران شمار بیماران کووید ۱۹ بستری در بیمارستان‌های استان از ۲ هزار و ۵۰۰نفر عبور کرد  که بیشترین میزان از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا در استان است.

همچنین تعداد بیماران سرپایی روزانه در استان نیز از مرز هشت هزار نفر عبور کرده است که بنابر گفته مسئولان دانشگاه های علوم پزشکی استان ، رکوردشکنی محسوب می شود و علت آن هم عدم توجه به رعایت پروتکل های بهداشتی می باشد که سبب شد مازندران بدترین وضعیت کرونایی را از ابتدای ورود ویروس کرونا طی ۱۸ ماه اخیر تجربه کند.

بنابر گفته مسئولان علوم پزشکی مازندران یکی دیگر از آمارهای نگران کننده در موج پنجم کاهش سن مبتلایان و فوتی های ناشی از کرونا و افزتایش میزان فوتی است به گونه ای که میزان فوتی های استان  در تیر ماه  سال جاری نسبت به خرداد ماه ۲.۵ برابر افزایش داشته است و به ۱۶۷ نفر رسید.telegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار