بررسی تاثیر تعطیلات کرونا و توقف مذاکرات برجام بر بازار سرمایه\

بررسی تاثیر تعطیلات کرونا و توقف مذاکرات برجام بر بازار سرمایه

  • کد خبر: 2111101332
  • چاپ
  • انتشار: 03 مرداد 1400 - 20:09

کارشناس بازار سرمایه، گفت: دولت با ارزپاشی مانع از رشد نرخ ها در بازار غیررسمی شده است.


به گزارش استناد نیوز و به نقل از خبرنگار اقتصادی یکتاپرس، بازار سرمایه بعد از ماه ها روند نزولی با انتخاب رئیس جمهور منتخب، شاخص کل بار دیگر روند صعودی در پیش گرفت. هرچند در یکی دو هفته اخیر روند بازار با افت همراه شد اما تعادل مناسبی در بازار شکل گرفت.
بورس به دلیل تعطیلی بانک ها به مدت 6 روز تعطیل شد و در این بین اخباری هم درباره توقف مذاکرات برجام در وین به گوش رسید که این روند قطعا نگرانی ها را برای سهامداران ایجاد می کند.
مهدی قلی پور روز یک شنبه با بیان این مطلب، گفت: معمولا پیش از تعطیلات چند روزه بازارها با افزایش عرضه مواجه می شوند چرا که ریسک نقدشوندگی و نیاز به منابع نقدی افزایش می یابد و همچنین احتمال وقوع تحولات در بازارهای جهانی یا تحولات سیاسی و غیره در چند روز تعطیلی وجود دارد که سرمایه گذار امکان عکس العمل در بازار ندارد، با این حال تعطیلات ناگهانی و بعد از وقت بازار اعلام شد و در بازار قبل تعطیلات اثر گذار نبود. از طرف دیگر این نیاز به نقدینگی ممکن است در اولین روز بازگشایی بازار عرضه ها را افزایش دهد.
تنها ۴ میلیون نفر درصد کمی از سهام عدالت خود را فروختند
وی در ادامه درباره توقف مذاکرات برجام، افزود: در مورد توقف مذاکرات برجام و موکول شدن آن به دولت بعدی و همچنین اخبار تحولات داخلی و اظهار نظرهای آمریکایی ها مبنی بر محدود کردن خرید نفت توسط چینی ها و همچنین انتشار آمار تورم تیرماه، قبل از هر چیزی باید رفتار بازار ارز را بررسی نمود.
این کارشناس بازار سرمایه بیان مرد: به نظر می رسد دولت با ارزپاشی مانع از رشد نرخ ها در بازار غیررسمی شده و اگر دوشنبه روند بازار صعودی باشد، یعنی ریال به واسطه افزایش ریسک ها و همچنین تورم داخلی تضعیف شود، انتظار می رود بورس را رشد کند.
قلی پور با تاکید بر اینکه در این چند روزه گزارشات سه ماهه برخی شرکت ها هم منتشر شد که عمدتا خوب بودند، تصریح کرد: قیمت های جهانی هم در این هفته رشد داشتند مثلا مس از 9200 به 9460 دلار رسیده یا نفت بیش از 5 درصد رشد داشت.
او در پایان، گفت: البته دوشنبه بازارهای جهانی هم باز می شوند و باید دید چه می شود. در کل به نظرم دوشنبه فشار عرضه خواهیم داشت ولی تا ساعت 11 و بازگشایی بازار ارز روند بازار مشخص می شود. به نظرم ارز رشدی و از سه شنبه با توجه به گزارشات منتشره شرکت ها بورس متعادل با آهنگی ملایم روند مثبتی خواهد داشت. هر چند گذر از سد شاخص 1.3 میلیون واحدی هم سخت است و تکنیکالیست ها در کوتاه مدت ممکن است با عرضه نوسان بگیرند.telegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار