بارندگی به زادگاه  نیما یوشیج خسارت زد\

بارندگی به زادگاه  نیما یوشیج خسارت زد

  • کد خبر: 2111101324
  • چاپ
  • انتشار: 28 تیر 1400 - 12:23

معاون میراث فرهنگی مازندران گفت: بخشی از معابر روستای یوش و دیوارهای قدیمی این روستا از جمله خانه موزه نیما یوشیج بر اثر بارندگی‌های اخیر دچار خسارت شد که برای بهسازی نقاط آسیب دیده به بیش از ۱۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

 

به گزارش استناد نبوز و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران، مهدی ایزدی افزود : بارندگی‌های شدید تابستانی در ارتفاعات مازندران که سبب جاری شدن روان‌آب و سیل در برخی مناطق کوهستانی شد، در روستای یوش خسارت‌هایی را به بافت تاریخی وارد کرد که بخشی از این خسارات به خانه موزه نیما یوشیج وارد شد.

وی ادامه داد : برآوردهای اولیه نشان می‌دهد که برای بازسازی نقاط آسیب دیده و اجرای عملیات اضطراری حفاظت و استحکام‌بخشی دیوارها به دست‌کم ۱۰ میلیارد ریال اعتبار فوری نیاز داریم که امیدواریم از منابع ملی و استانی اختصاص یابد.

معاون میراث فرهنگی مازندران اظهار کرد:  این سیل علاوه بر خسارت زدن به برخی از دیوارهای کاهگلی بافت تاریخی یوش، سبب از بین رفتن بخش‌هایی از پوشش سنگفرش معابر روستا و تخریب کانال‌های آب در بعضی نقاط شد که برای جلوگیری از افزایش آسیب‌ها و خسارات لازم است بهسازی این نقاط آسیب دیدهخ زودتر انجام شود.

ایزدی خاطرنشان کرد: بخشی از اقدامات اولیه و فوری برای پاکسازی معابر و انجام کارهای موقت به منظور حفاظت در حال انجام است. اما برای بهسازی کامل و اصولی به اعتبار نیاز داریم.

وی با اشاره به استقرار پایگاه میراث ملی در روستای یوش اظهار کرد: این روستا به دلیل جاذبه‌های طبیعی و بافت زیبای تاریخی‌اش و به ویژه قرار داشتن خانه موزه نیما یوشیج یکی از مقاصد مهم گردشگری در کشور است که سال ۱۳۸۹ در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسید.telegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار