چگونه از شرکت برق خسارت قطعی و نوسانات برق به لوازم را بگیریم؟ شرایط و مدارک لازم\

چگونه از شرکت برق خسارت قطعی و نوسانات برق به لوازم را بگیریم؟ شرایط و مدارک لازم

  • کد خبر: 2111101271
  • چاپ
  • انتشار: 07 تیر 1400 - 12:03

قطی و نوسانات برق که این روزها بیشتر با آن مواجه هستیم، سلامت لوازم خانگی و تجهیزات الکترونیکی را تهدید می‌کند، آیا می توان خسارات وارده را از شرکت برق مطالبه کرد؟

به گزارش استناد نیوز، شاید کمتر مشترک برق خانگی بداند که در صورت خسارت به لوازم برقی بر اثر قطع ناگهانی و نوسان برق، این امکان وجود دارد تا مشترکین خسارت وارد شده را از شرکت برق مطالبه نمایند.

اداره برق نیز به همین منظور تمام مشترکین برق را بیمه کرده است ومبلغ حق بیمه هر ماه بر روی قبوض برق توسط مشترکین پرداخت می گردد که این مبلغ برای مشترکان خانگی در شهر ۱۰۰ و روستاها ۵۰ تومان است. مشترکان تجاری هم در شهر هزار و در روستاها ۵۰۰ تومان است.

برای اینکه بدانید آیا خسارت قطعی یا نوسان برق به شما تعلق می‌گیرد یا نه بد نیست در ابتدا نکات زیر را بخوانید.

۱- به‌طور طبیعی، استفاده کنندگان غیرمجاز از برق نمی‌توانند خسارت دریافت کنند. ضمناً اداره برق می‌گوید خسارتی برای لامپ، تبلت، گوشی، موبایل، شارژر، قطعات کامپیوتری و مواردی از این قبیل نمی‌دهد، چرا که شامل تجهیزات خانگی نیستند.

۲- برای سال ۱۳۹۹ خسارت لوازم ۲۵ میلیون تومان و انفجار و آتش‌سوزی حدود ۹۵ میلیون تومان و غرامت فوت و غرامت نقص عضو مطابق قوانین کشوری (یعنی مطابق دیه) بوده است.

۳- مقصر حادثه نباید خود مشترک باشد. مثلاً اگر سیم‌کشی ایراد داشته باشد یا کنتور را دستکاری کرده باشند.

۴- حتی در صورتی‌که شرکت برق طبق ساعاتی که اعلام کرده، خاموشی را لحاظ کند، باید خساراتی را که ناشی از قطع یا نوسان برق باشد، پرداخت کند.

نحوه دریافت خسارت

در صورت داشتن شرایط لازم ابتدا باید به آدرس bime.tavanir.org.ir بروید و در آنجا خسارت را ثبت نمایید. مدارک زیر را برای استفاده از بیمه آماده نمایید.

۱- مدارک عمومی: تصویر آخرین قبض پرداختی مشترک یا تصویر صورت‌حساب پیامکی آخرین قبض، تصویر کپی کارت ملی مشترک، تصویر اجاره‌نامه یا سند مالکیت محل خسارت.

۲- خسارت واردشده به تجهیزات به استثنای مشترکین تجاری: فاکتور فروشگاه یا تعمیرگاه مجاز (با مهر و امضا)

۳- خسارت آتش‌سوزی: تصویر محل حادثه (۲ عدد)، تصویر گزارش آتش‌نشانی، تصویر گزارش کلانتری

۴- خسارت ناشی از انفجار: تصویر گزارش آتش‌نشانی یا مقامات ذی صلاح، تصویر گزارش کارشناس خسارت، تصویر فهرست موارد آسیب‌دیده، تصویر فاکتور تعمیرات، دو تصویر از محل حادثه

۵- خسارت هزینه پزشکی: تصویر صورت‌حساب بیمارستان، تصویر مدارک پزشکی و پرونده‌های بیمارستانی، تصویر گزارش مقامات ذی صلاح.

۶- خسارت نقص عضو: تصویر گزارش نیروی انتظامی یا بازرسان قانونی و سازمان آتش‌نشانی، تصویر کپی شناسنامه و کارت ملی مصدوم، تصویر گزارش اولین مرجع درمانی و پزشک معالج، تصویر صورت‌حساب و پرونده کامل پزشکی مصدوم در زمان بستری، تصویر گواهی پزشک معالج مبنی بر اتمام درمان، تصویر عکس رادیولوژی پس از حادثه.

۷- حادثه منجر به فوت: تصویر تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی ابطال شده، تصویر کپی برابر اصل معاینه جسد، تصویر کپی برابر اصل گزارش پزشک قانونی، تصویر کپی برابر اصل گواهی فوت، تصویر گواهی انحصار وراثت.telegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار