از فردا شورای نگهبان کار بررسی صلاحیت‌ها را آغاز خواهد کرد / تلاش می کنیم در پنج روز اول نتیجه را اعلام کنیم\

از فردا شورای نگهبان کار بررسی صلاحیت‌ها را آغاز خواهد کرد / تلاش می کنیم در پنج روز اول نتیجه را اعلام کنیم

  • کد خبر: 2111101162
  • چاپ
  • انتشار: 26 ارديبهشت 1400 - 14:55

سخنگوی شورای نگهبان گفت: با توجه به دریافت اسناد و مدارک داوطلبین انتخابات ریاست‌جمهوری، از فردا شورای نگهبان کار بررسی صلاحیت‌ها را آغاز خواهد کرد.


به گزارش استناد نیوز، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان روز یک شنبه در خصوص ملاک‌ها برای تایید صلاحیت داوطلبین انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: ملاک اصلی ما قانون اساسی و شرایطی است که در اصل ۱۱۵ ذکر شده است.
سخنگوی شورای نگهبان همچنین افزود: علاوه بر آن، از زمانی که سیاست‌های کلی انتخابات از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد، آن سیاست‌ها نیز مبنای کار ما قرار گرفت. به همین جهت مصوبه‌ای را در شورای نگهبان داشتیم و شرایطی را به وزارت کشور اعلام کردیم. لذا با توجه به دریافت اسناد و مدارک داوطلبین، از فردا شورای نگهبان کار خود را آغاز خواهد کرد.
وی در تشریح جزئیات بررسی اولیه صلاحیت داوطلبین گفت: اداره کل انتخابات شورای نگهبان، مسئولیت بررسی اولیه و تهیه اسناد و مدارک لازم را برعهده دارد. این کار امروز شروع شده است و دوستان ما مشغول هستند و سعی دارند تا فردا و تا جایی که امکانپذیر است، مدارک را به صحن شورا برسانند.
کدخدایی اضافه کرد: آن تعداد پرونده‌هایی که مدارک و اسنادش آماده شود در اختیار اعضای شورای نگهبان قرار می‌گیرد، لذا از فردا رسیدگی رسمی در شورای نگهبان را آغاز می‌کنیم.
سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: ملاک و مبنای ما رای نهایی است که اعضای شورای نگهبان باید ارائه کنند. طبیعتاً با توجه به وجود ۱۲ نفر عضو شورای نگهبان، ۷ رای مثبت لازم است تا بتوانیم بگوییم یک فرد احراز صلاحیت شد و واجد اصل ۱۱۵ است.
وی در پایان نیز در خصوص مدت زمان مهلت شورای نگهبان برای ارائه اسامی نامزدهای نهایی تایید صلاحیت شده، گفت: الان نمی‌توانم به روشنی عرض کنم. با توجه به کثرت افراد شاخصی که ثبت نام کردند، در تلاشیم که در پنج روز اول نتیجه را اعلام کنیم. در غیر این صورت ناچاریم از فرصت پنج روزه مجدد قانونی، استفاده کنیمtelegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار