دولت کشور را بدون استقراض از بانک مرکزی اداره کرد\

 دولت کشور را بدون استقراض از بانک مرکزی اداره کرد

  • کد خبر: 2111100950
  • چاپ
  • انتشار: 23 بهمن 1399 - 21:13

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اعلام این‌که تحریم‌های ظالمانه و شیوع کرونا درآمدهای سنتی کشور را به پایین‌ترین سطح کاهش داد ، گفت : این بزرگ‌ترین افتخار دولت است که کشور را بدون استقراض از بانک مرکزی اداره کرد.

 

به گزارش استناد نیوز و به نقل از ایرنا ، دکتر فرهاد دژپسند عصر پنجشنبه در نشست با جمعی از فعالان اقتصادی مازندران در بابلسر افزود: مشکلات کشور را همه می دانند و نباید کسی فراموش کند که کشور در چه شرایط اقتصادی و فشارهای خارجی مدیریت شد.
وی توضیح داد : دولت قبلی آمریکا از سه سال پیش سودای نابودی سه ماهه اقتصاد ایران را در سر داشت و بسیاری از کشورها نیز در این مسیر او را همراهی کردند ، اما خوشبختانه توطئه فشار حداکثری آن هیچگاه به ثمر نرسید و دیدیم حتی در سال جاری رشد اقتصادی در حوزه نفتی و غیرنفتی مثبت بود.
وزیر اقتصاد با اعلام این که رشد اقتصادی کشور در ۹ ماهه امسال مثبت بوده است ، گفت : این در شرایطی است که حتی بعضی از کشورها که پول ما در بانک هایشان به خاطر تحریم های ظالمانه متوقف مانده بود ، برای خرید واکسن حاضر به همکاری نشدند و به ما کمک نکردند.
وی با تاکید بر این که همه اعم از مردم و مسئولان باید شرایطی را که کشور طی یک سال گذشته پشت سر گذاشت درک کنند ، افزود : با این که در این مدت منابع درآمدی دولت از محل فروش نفت تنها هشت هزار میلیارد تومان بود ، دولت برای حمایت از تولید بیش از یکهزار هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی اعطا کرد.
دژپسند از رشد ۳۰ درصدی هزینه های کشور در ۱۰ ماهه سال جاری به عنوان یکی دیگر از شرایط پیچیده و سخت اقتصادی در سال جاری نام برد و گفت : با همه این سختی ها ، دولت هیچگاه با وجود اختیارات قانونی اقدام به استقراض از بانک مرکزی نکرد ، چرا که اطمینان داشت استقراض منجر به ایجاد فضای تورمی می شود که نتیجه اش وارد شدن فشار بیشتر به مردم خواهد بود.
وی اعتماد مردم را مهم ترین منبع کمک به دولت و اقتصاد کشور معرفی کرد و افزود : انتشار و فروش اوراق قرضه ، ساماندهی مالیات ها و بهره مالکانه شرکت ها و روش های علمی دیگر به اتکای اعتماد مردم در دستور کار قرار گرفت و تا اقتصاد کشور مدیریت شود و خوشبختانه نتیجه هم داد چون با وجود تحریم ها و فشارهای اقتصادی پروژه های بزرگ اقتصادی در این مدت تامین اعتبار شد و به بهره برداری رسید.
وزیر اقتصاد همچنین از مقاومت و اعتماد به نفس بخش تولید نیز به عنوان ابزار کمکی دیگر دولت برای اداره اقتصاد کشور در شرایط تحریم و کرونا یاد کرد و گفت : امسال سالی بود که دشمن می خواست با فشار حداکثری شکاف میان دولت و ملت ایجاد کند ، اما در این زمینه نیز ناکام ماند و بار دیگر همه دیدیم که ایران اسلامی سربلند تر از گذشته به راه خود ادامه خواهد داد.
ارتباط سالم و پرمنفعت بانک‌ها و بخش خصوصی
دژپسند همچنین در این نشست که مدیران بخش خصوصی حضور داشتند ، تاکید کرد : بخش خصوصی فکر نکند در برابر بخش دولتی قرار دارد. نقش دولت این است که برای تقویت بخش خصوصی بسترسازی کند و بخش خصوصی نباید دولت را رقیب خودش بداند.
وی افزود : دولت و بخش خصوصی و چرخه اقتصادی کشور برای رفاه مردم حرکت می کند. دولت خود را مکلف می داند حامی بخش خصوصی مسیرساز برای حرکت این بخش باشد. این که برخی تصور کنند بخش خصوصی یار دوم است ، اشتباه می کنند چرا که این بخش بازیگر اصلی اقتصاد محسوب می شود.
وزیر اقتصاد در پاسخ به دغدغه تولید کنندگان پیرامون سخت گیری بانک ها برای اعطای تسهیلات ، توضیح داد : بانک ها نیز منابع مردم را مدیریت می کنند و نباید آنها را در مقابل بخش خصوصی تصور کرد. بانک ها از منابع مردم به بخش خصوصی تسهیلات می پردازند و برای این کار دارای قواعدی هستند که به نوعی مانع از هدر رفت منابع مردم شود.
وی افزود : دقت عمل بانک ها در صیانت از منابع مردم و سپرده آنان نباید به اشتباه به عنوان سنگ اندازی در برابر بخش خصوصی تعبیر شود. ما نیز از بانک ها همواره می خواهیم در برابر تولید کنندگان واقعی مسیر را هموار سازند ، ولی آنها ناچارند دقت عمل داشته باشند. این را باید تولید کنندگان و بخش خصوصی به فال نیک بگیرند.
دژپسند با تاکید بر این که از طریق کمک به بخش خصوصی و خروج منابع و پول از گردش زیرزمینی و وارد شدن به چرخه اقتصادی ، فعالیت بانک ها نیز رونق خواهد گرفت ، تاکید کرد : رابطه بانک ها و بخش خصوصی ارتباط به هم گره خورده و پیوسته است و آسیب به هر یک ، آسیب به دیگری را به همراه خواهد داشت.
وزیر اقتصاد همچنین به کوتاه شدن مدت زمان دریافت مجوز شرکت های خصوصی در دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت : خوشبختانه در سال های اخیر اقدامات خوبی در کاهش بروکراسی اداری برای صدور مجوز شرکت ها انجام شد و سقف اعطای مجوز شرکت ها از ۷۳ روز به سه روز کاهش یافته است که امیدواریم بقیه مشکلات حوزه تولید نیز یکی پس از دیگری روان تر شود .
وی افزود : در حوزه گمرک نیز که همواره تجار ما دغدغه تاخیر داشتند ، فاصله ترخیص کالا از سه ماه به ۷۲ ساعت کاهش یافته است.
دژپسند با اظهار این که برخی به اشتباه تاخیر و ماندگاری محصولات در بندر را تقصیر گمرک می دانند ، گفت : فعالیت گمرک برای ترخیص کالا از زمان صدور اظهارنامه شروع می شود و بدون اظهار نامه نمی تواند زمان خروج کالا را تنظیم کرد.
وزیر اقتصاد صبح امروز در یک سفر برنامه ریزی نشده به مازندران آمد . دژپسند پیش از ظهر امروز از شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران در ساری بازدید کرد. شرکت در نشست جمعی از فعالان اقتصادی دومین برنامه وزیر اقتصاد بود که در بابلسر برگزار شد. شرکت کنندگان در این نشست هم دغدغه های خود را در باره گمرک ، دریافت مجوز ، کمبود نقدینگی و آنچه که عدم همکاری مناسب بانک ها در اعطای تسهیلات نامیدند ، مطرح کردند.

 telegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار