2 هزار واحد مسکونی زلزله زده در قطور به بهره برداری رسید\
  • با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور:

2 هزار واحد مسکونی زلزله زده در قطور به بهره برداری رسید

  • کد خبر: 2111100904
  • چاپ
  • انتشار: 13 بهمن 1399 - 13:32

همزمان با دومین روز از ایام الله دهه مبارک فجر و در روز دوشنبه و با حضور محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، محمد مهدی شهریاری و مسئولین استانی 2 هزار واحد مسکونی زلزله زده قطور شهرستان خوی به بهره برداری رسید.


به گزارش استناد نیوز، مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان‌غربی روز دوشنبه در حاشیه این مراسم، گفت: از سه هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی که عملیات بازسازی آنها آغاز شده، ۲ هزار واحد به طور کامل به اتمام رسیده و بهره‌برداری شده است.
محمود بدلی افزود: سه‌هزار و ۳۰۵ میلیارد ریال تسهیلات برای زلزله‌زدگان بخش قطور خوی توسط هیات وزیران مصوب شده که از این میزان سه هزار و ۳۹ میلیارد ریال تخصیص یافته و بر اساس پیشرفت فیزیکی واحدهای بازسازی شده، در حال پرداخت است.
وی اضافه کرد: این تسهیلات در بخش‌های احداث و تعمیر واحدهای مسکونی و تجاری، تامین لوازم معیشتی خانگی و سرمایه‌ای و احداث جایگاه دامی در اختیار متقاضیان خسارت دیده قرار می‌گیرد.
مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان‌غربی بیان کرد: برای هر واحد مسکونی روستایی ۴۰ میلیون تومان و شهری ۵٠ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه و ۱۰ میلیون تومان در روستا و ١٢ میلیون تومان در شهر بلاعوض پراخت شده است.
بدلی بیان کرد: همچنین پنج میلیون تومان تسهیلات بلاعوض و ١۵ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه برای احداث جایگاه دامی و پنج میلیون تومان بلاعوض تامین لوازم معیشتی به خسارت دیدگان قطور در نظر گرفته شده است.
چهارم اسفندماه ١٣٩٨- ابتدا منطقه "قطور" و سپس "زرآباد" خوی با زمین‌لرزه نسبتا شدیدی لرزید که این امر در مجموع موجب مصدومیت حدود ۱۰۴ نفر، بستری شدن ۱۰ نفر، تلف شدن صدها راس دام، تخریب چهار هزار واحد مسکونی و وارد شدن خسارت جزئی به یکهزار واحد دیگر در روستاهای خوی و سلماس شد.
امدادگران و مسوولان آذربایجان‌غربی بلافاصله پس از زلزله اول در ساعت ۹:۲۲ راهی منطقه "قطور" شدند و ارزیابی میزان خسارت تا شامگاه همان روز ادامه داشت؛ تا اینکه در ساعت ۱۹:۳۰ زلزله نسبتا شدید دیگری به بزرگی ۵.۹ ریشتر "زرآباد" را لرزاند و خسارت‌های زلزله اول را دوچندان کرد؛ تا جایی که شبکه برق و مخابرات برای چند ساعت قطع شد اما در یک اقدام جهادی و پس از چند ساعت، زیرساخت‌ها دوباره در بامداد دوشنبه وصل شد.
زلزله دوم در "زرآباد" تنها چند مصدوم جزئی داشت اما تمرکز امدادگران و مسوولان بر روی آن موجب شد تا توزیع اقلام امدادی در بین زلزله‌زدگان قطور به فردای آن روز یعنی صبح روز "دوشنبه" موکول شود که متاسفانه برخی‌ها بلافاصله این تاخیر را در فضای مجازی به حساب نقصان کار گذاشتند.
اما امدادگران، مسوولان و حتی نیروهای سپاهی و مرزبانی که از نخستین ساعات پس از وقوع زلزله اول در منطقه حضور داشتند، از روز دوشنبه به بعد به صورت جهادی کمبودها را یکی پس از دیگری رفع کردند و بسیاری از افراد مطلع اکنون بر این عقیده هستند که دست‌اندرکاران ستاد مدیریت بحران آذربایجان‌غربی در این حادثه غیرمترقبه، سنگ تمام گذاشتند.telegramestenadnews

نظر دادن

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

آخرین اخبار