مبارزه با مگس میوه مدیترانه ای در 289 هکتار از باغات قائمشهر / آموزش به 646 بهره بردار\

مبارزه با مگس میوه مدیترانه ای در 289 هکتار از باغات قائمشهر / آموزش به 646 بهره بردار

  • کد خبر: 2111100527
  • چاپ
  • انتشار: 21 آبان 1399 - 18:28

مدیر جهاد کشاورزی قائمشهر از مبارزه با مگس میوه مدیترانه ای در 289 هکتار از باغات مرکبات این شهرستان خبر داد.


به گزارش استناد نیوز و به نقل پایگاه اطلاع رسانی جهاد کشاورزی مازندران (مازندپاج)، مجید جعفری با بیان اینکه یکی از مهم ترین و مخرب ترین آفات انواع مرکبات مگس میوه مدیترانه ای است، گفت: خسارت اصلی این آفت روی انواع مرکبات در فصل پاییز است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قائم شهر با اشاره به ردیابی، شناسایی و مبارزه با آفت مگس میوه مدیترانه ای در 289 هکتار از باغات مرکبات این شهرستان، افزود: با بررسی 33 تله فرمونی، 641 مگس در اواخر مهرماه تا 15 آبان ماه امسال در 20 ایستگاه کنترل و مبارزه شکار شد.
وی بیان کرد: تحقیقات انجام شده در خصوص کارایی تله ها و ترکیبات جلب کننده در باغات میوه این شهرستان نشانگر آن است که تله مکفیل با ماده جلب کننده سراتراپ و تله دلتا با ماده جلب کننده پارافرومونی بهترین ابزار برای پایش و ردیابی مگس است.
جعفری با اعلام قرار دادن 3 طعمه مختلف جلب کننده حشره ماده مگس میوه در باغات، افزود: در 9 عدد تله بیولور 194 مگس ماده، 16 عدد تله سراتراپ 191 مگس و در 19 عدد تله سراتینکس، 182 مگس شکار شد.
وی با اظهار اینکه مگس میوه مدیترانه ای از دو حس بویایی (مواد شیمیایی مترشحه از میوه میزبان) و بینایی برای پیدا کردن میوه های میزبان استفاده می کند، گفت: این حشره به رنگ های زرد، نارنجی و قرمز جلب می شود و بر همین اساس در طراحی تله های جلب کننده مگس از رنگ زرد استفاده می شود.
این مسوول بیان کرد: با استفاده از 330 لیتر سم مصرفی در 110 هکتار از باغات مرکبات، کاور اسپری انجام شد.
جعفری تصریح کرد: مبارزه زراعی با رعایت اصول بهداشتی در زمان مبارزه با مگس میوه در 58 هکتار انجام شد که باعث جمع آوری و دفن 400 کیلو میوه های آلوده در سطح باغ ها شد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قائم شهر با اشاره به اینکه میزبانی حشره مگس میوه در باغات این شهرستان معمول و رایج است و باعث خسارت می شود، تصریح کرد: بیشترین دامنه میزبانی مگس میوه مدیترانه ای انواع مرکبات (نارنگی محلی، نارنگی ژاپنی، خرمالو، تامسون و خونی) است.
وی در پایان با اشاره به آموزش 646 بهره بردار باغی توسط کارشناسان حفظ نباتات مراکز چهارگانه، گفت: این آموزش های ترویجی به 3 نفر به شکل مجازی (آنلاین)، 178 نفر در کارگاه های آموزشی با رعایت ضوابط و پروتکل های بهداشتی، 465 نفر انفرادی، توزیع 120 برگ اطلاعیه و ارسال 200 پیامک انجام شد.telegramestenadnews

نظر دادن

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

آخرین اخبار