\

mehrranggraphic

madrese504465

 

افزایش شگفت‌‌انگیز جمعیت سالمند در ایران!/ایران "سالمندترین کشور منطقه"در ۲۰ سال آینده

  • کد خبر: 219879
  • چاپ
  • تاریخ انتشار: دوشنبه, 06 آبان 1398

استناد نیوز، معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران گفت: ایران در ۲۰ سال آینده، سالمندترین کشور منطقه خواهد بود!

 

به گزارش استناد نیوز؛‌ دکتر محسن فاتح اظهار کرد: بعد از مستقل شدن پژوهشکده زخم و ترمیم بافت یارا، واحد جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران در حال حاضر در دو حیطه پژوهشی سبک زندگی و مدیریت سلامت در منزل و آلرژی و ایمونولوژی با رویکرد توسعه‌ای و آینده‌نگر فعالیت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در حیطه مدیریت سلامت و سبک زندگی سالم فعالیت‌های پژوهشی با رویکردهای مختلفی انجام می‌شود، گفت: در حال حاضر تاثیر سه عامل وضعیت جسمی، روحی و اقتصاد سلامت در سبک زندگی سالم از اهم فعالیت‌های پژوهشی در این حوزه است همچنین در زمینه ایمونولوژی و آلرژی عمده فعالیت‌ها بر ارائه راه‌حل مشکلات مرتبط با واکنش‌های آلرژی دارویی و غذایی است.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران ادامه داد: همراه با گروه‌های پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران به منظور بهره‌برداری هر چه بیشتر از نتایج فعالیت‌ها و خدمات پژوهشی، مراکز خدمات تخصصی متناظری نیز در هرزمینه فعالیت می‌کنند. در این راستا مرکز خدمات درمان در منزل جهاد علوم پزشکی تهران با ارائه خدمات درمانی، تشخیصی و مراقبتی در منزل توانسته است در شناسایی نیازهای جمعیت مخاطب اطلاعات ارزشمندی را در طول عمر فعالیت خود جمع‌آوری کند.

فاتح افزود: نیازسنجی‌های انجام شده در مرکز خدمات درمان در منزل منجر به راه‌اندازی گروه پژوهشی سبک زندگی و مدیریت سلامت شده که دستاوردهای حاصل از پژوهش‌های آن بتواند با ارتقای کیفی این خدمات بخشی از نیازهای پایه مرکز خدمات درمان در منزل را مرتفع کند.

افزایش شگفت‌‌انگیز جمعیت سالمند در ایران!

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه در حال حاضر فاز اولیه تحقیقات این معاونت در خصوص سبک زندگی سالم و مدیریت سلامت در حوزه‌های جسمانی، بازتوانی، روحی و نقش اقتصاد سلامت در آن آغاز شده است، اظهار کرد: یکی از فعالیت‌های پژوهشی که در خصوص اقتصاد سلامت انجام شده، سنجش مقایسه‌ای مقرون به صرفه بودن ارائه خدمات درمانی در منزل نسبت به ارائه خدمات ممکن در مراکز درمانی و تاثیر آن در کاهش هزینه‌های اقامت بیمارستانی است که در حال حاضر مراحل پایانی خود را می‌گذراند.

وی ادامه داد: بر پایه اطلاعات این پژوهش، اگر حمایت سازمان‌های بیمه‌گر بتواند بخشی از هزینه خدمات درمانی در منازل را تامین کند، این امر می‌تواند در کاهش هزینه‌های درمانی تاثیر قابل ملاحظه‌ای داشته باشد.

فاتح همچنین با اشاره به تغییر الگوی جمعیتی در کشور اظهار کرد: آمارها حاکی از این است که در سال‌های آینده نسبت جمعیت سالمند به طرز شگفت‌انگیزی افزایش پیدا می‌کند و کشور ما تا سال 1420 رشد بالای جمعیت سالمند در دنیا را خواهد داشت.

وی تاکید کرد: معاونت پژوهشی جهاد دانشگاه علوم پزشکی تهران به خوبی این نیاز سال‌های آینده را شناسایی کرده و به دنبال راهکارهایی برای پیشگیری و مواجهه با چالش افزایش جمعیت سالمند در آینده از طریق انجام طرح‌های تحقیقاتی در زمینه تغییر در سبک زندگی افراد است.

وی خاطرنشان کرد: اگر در حال حاضر بتوانیم زندگی افراد را به سمت سبک زندگی سالم پیش ببریم، در آینده جمعیت سالمند سلامت‌تری خواهیم داشت که بار بیماری و از کار افتادگی که در آینده تحمل می‌کنند، دستخوش تغییر خواهد شد.

فاتح در ادامه با اشاره به دیگر فعالیت‌های پژوهشی جهاد علوم پزشکی تهران، گفت: با افزایش میزان آلاینده‌های زیست محیطی و آلودگی هوا در سال‌های اخیر و مواجهه افراد با ترکیبات حساسیت‌زا، آلرژی و حساسیت به مواد غذایی و آلرژن‌های استنشاقی شیوع پیدا کرده است؛ به همین منظور جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران در این حوزه نیز فعالیت‌ها و خدمات تخصصی و فوق تخصصی ارائه می‌کند. البته در این زمینه چالش‌هایی وجود دارد که برای رفع این چالش‌ها لازم بود مجموعه تحقیقاتی مرتبط با آلرژی و ایمونولوژی راه‌اندازی شود.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران گفت: گروه تحقیقاتی آلرژی و ایمونولوژی عمدتا در دو حیطه حساسیت‌های غذایی و حساسیت‌های دارویی فعالیت می‌کند که نتایج این فعالیت‌ها خواهد توانست روند درمان افرادی را که به دلیل حساسیت‌های دارویی نمی‌توانند برخی داروها را استفاده کنند، تسهیل کند.

فاتح در خصوص راه‌اندازی گروه تحقیقاتی آلرژی و ایمونولوژی، گفت: ساختارهای تحقیقاتی در جهاد دانشگاهی تحت عنوان گروه‌های پژوهشی شکل می‌گیرد و پس از توسعه در طول زمان به مراکز تحقیقاتی یا پژوهشکده تبدیل خواهند شد. در حال حاضر نیازسنجی و امکان سنجی به منظور راه‌اندازی گروه تحقیقاتی ایمونولوژی و آلرژی انجام شده است.

وی با اشاره به رویکرد جامعه نگر طرح‌های پژوهشی در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران اظهار کرد: فلسفه تمام فعالیت‌های پژوهشی این نهاد با هدف ایجاد یک پروتکل درمانی، تولید محصول یا دستیابی به دانشی فنی در راستای حل یک مشکل بهداشتی، تشخیصی یا درمانی است و همه فعالیت‌ها برای رسیدن به این اهداف برنامه‌ریزی می شود.

فاتح با بیان اینکه مراکز خدمات تخصصی جهاد دانشگاهی در راستای جامعه نگری هر چه بیشتر تحقیقات ایجاد شده‌اند، ادامه داد: مشکلات بهداشتی و درمانی جامعه در این مراکز، شناسایی و به مراکز پژوهشی ارجاع داده می‌شود. مراکز پژوهشی نیازها را بررسی و برای آن راهکار پیدا می‌کنند و در نهایت خدمات درمانی مورد نیاز را به منظور خدمت‌رسانی بهتر به مردم ارائه خواهند داد.telegram estenadnews

نظر دادن

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

آخرین اخبار