سردار سلیمانی:روحانیت شیعه فاقد امتیازات ویژه است \

سردار سلیمانی:روحانیت شیعه فاقد امتیازات ویژه است

  • کد خبر: 218121
  • چاپ
  • تاریخ انتشار: شنبه, 05 مرداد 1398

استناد نیوز- فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران با اشاره به اینکه در همه ادیان آسمانی عموماً روحانیت از طبقه ویژه‌ای برخوردار است، گفت: در خصوص روحانیت شیعه این تمایز و اختلاف طبقاتی وجود ندارد.

به گزارش استناد نیوز به نقل از مهر، سردار حاج قاسم سلیمانی صبح شنبه در مراسم نکوداشت نیم قرن خدمات آیت الله جعفری نماینده سابق ولی فقیه در استان کرمان در مصلی بزرگ امام علی (ع) شهر کرمان بیان داشت: کرمان مفتخر است بخش مهمی از روحانیت آن پدرهای شهدا، جانبازان و ایثارگران هستند.

وی با بیان اینکه شاید مهمترین درس اخلاقی این جلسه این بود که بانی آن حجت الاسلام علیدادی سلیمانی است، افزود: در این جلسات باید همه از نظر اخلاقی چند نکته را یاد بگیریم و آن نکات تعهد و توجه آیت الله جعفری برای حضور در نماز و اقتدا به امام جمعه جدید است.

سردار سلیمانی عنوان کرد: همچنین امام جمعه و نماینده ولی فقیه امروز کرمان از امام جمعه سابق که پیوسته به ما درس‌هایی از روحانیت آموخته و منشأ تربیت در جامعه است؛ تجلیل می‌کند.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: این نوع جلسات تجلیل از یک فرد نیست بلکه تقدیر و تجلیل از فرهنگ اسلام، قدرت و تأثیر اسلام در انسان‌سازی و تجلیل از روحانیت به صورت عام است.

وی با اشاره به اینکه تاریخ اسلام و تشیع مملو از انسان‌های تأثیرگذار در روحانیت است، افزود: جامعه در برهه‌هایی از برخی افراد غافل بود ولی خداوند به برکت انقلاب اسلامی آن غربت‌ها و نسیان‌ها را برملا کرد و به جامعه نشان داد.

سردار سلیمانی عنوان کرد: امام خمینی (ره) در کنار احیای انقلاب احیای دیگری هم انجام دادند که از جمله آن می‌توان به احیای شخصیت مرحوم مدرس اشاره کرد؛ مدرس وقتی تبعید شد هیچ بازدید کننده‌ای نداشت و خودش دوران تبعید را نقل کرده است؛ او را از همه چیز حتی نظافت شخصی محروم کرده و در جایی غریب دفن می‌کنند اما امام آمد مدرس را احیا کرد.

وی خواستار توجه جوانان به روحانیت شد و افزود: روحانیت عموماً در همه ادیان آسمانی وجود دارد که از جایگاه و طبقه ویژه و یکسری امکانات مالی ویژه برخوردار است. برخی از این امتیازات موروثی است در تقسیم نظام آل سعود و آل شیخ می‌بینید که باید مرجعیت در وهابیت به یک طایفه تعلق داشته باشد.

سردار سلیمانی گفت: آن جایی که این تمایز و اختلاف طبقاتی وجود ندارد مربوط به روحانیت شیعه است و تفاوت اساسی بین روحانیت تشیع و روحانیت ادیان دیگر وجود دارد.

وی افزود: در همه سیستم‌ها طالب طلبه خود را انتخاب می‌کند و در انتخاب استاد اجباری ندارد و طلبه در کنار درس‌آموزی می‌تواند درس دهد و در انتخاب استاد اصلح مختار است.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یادآور شد: در همه علوم به جز علوم دینی کسانی که علم می‌آموزند این علم را در جهت کارt پول و معیشت به کار می‌گیرند اما در روحانیت به کارگیری علم در جهت پول و معاش یک امر مذمومی است نه یک امر مطلوب و درست.

وی در خصوص ویژگی‌های شخصیتی آیت الله جعفری ابراز داشت: بنده قریب ۴۰ سال از اول انقلاب با فاصله و بعداً بدون فاصله با ایشان ارتباط داشتم و اگر بخواهم شخصیت ایشان را به سه بخش تقسیم کنیم ابتدا شناسنامه‌ای بعد نسب و بخش شخصیتی ایشان را مورد بحث قرار دهیم.

وی افزود: ما حوادث مهمی در کرمان داشتیم در این دوره انقلاب هم در کنار جایگاه روحانیت که وعظ و هدایت است یک جایگاه دیگر هم ایجاد شد که نماز جمعه و امامت جمعه بود که پایه‌گذاری شد و تا به امروز ادامه دارد.telegramestenadnews

نظر دادن

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

آخرین اخبار