حمایت دولت از توسعه کسب و کارهای نوپا و یوزهای جوان/طراحی کافه کارآفرینی\
  • رحیم سرهنگی عنوان کرد:

حمایت دولت از توسعه کسب و کارهای نوپا و یوزهای جوان/طراحی کافه کارآفرینی

  • کد خبر: 212950
  • چاپ
  • انتشار: 02 تیر 1397 - 14:22

استنادنیوز؛مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی گفت:اولین هدفمان در زمینه توسعه کسب و کار، توسعه کسب و کارهای با پتانسیل رشد بالا است، این مشاغل در دنیا به غزال های پر رشد شهرت دارند و ما در ایران به این بنگاه ها یوزهای جوان می گوییم

به گزارش مرکز روابط عمومی واطلاع رسانی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی  رحیم سرهنگی، درباره برنامه های توسعه کسب و کارهای نوپا و توسعه کارآفرینی گفت : اولین هدفمان در زمینه توسعه کسب و کار، توسعه کسب و کارهای با پتانسیل رشد بالا است، این مشاغل در دنیا به غزال های پر رشد شهرت دارند و ما در ایران به این بنگاه ها یوزهای جوان می گوییم.

 وی بیان کرد: در کشورهای موفق در زمینه اقتصادی همین بنگاه های پر رشد هستند که بیشترین سهم را در ارزش افزوده دارند و در واقع موتورهای اقتصادی کشورشان هستند، به طورمثال کشور کره چندین مجموعه کسب و کار پر رشد دارد که علاوه بر اشتغالزایی در کره، ارزش افزوده بالایی را برای کشور خود با نفوذ در بازار های جهانی کسب کرده اند. در واقع توسعه کشورها حاصل حمایت از این بنگاه هاست.

سرهنگی با بیان اینکه از کسب و کارهایی که مبتنی بر نوآوری است و قابلیت رقابت در بازار جهانی را دارد استقبال می کنیم گفت:در مجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی از کسب و کارهایی که دارای نوآوری است حمایت می کند ، کسب و کارهایی که قدرت رقابت در بازار های متطقه و بین المللی را دارند. این مجموعه ها را شناسایی و سعی می کنیم آنها را حمایت کنیم تا ریسک فعالیتشان کاهش یابد و در مرحله بعدی با ارتباط گیری با کشورهای مختلف بازار جهانی را برای این افراد مهیا می کنیم. یعنی با استفاده از دیپلماسی سیاسی فضایی برای ارتباط و حضور در نمایشگاه های مختلف بین المللی و بازار جهانی را برای این افراد فراهم می کنیم.

مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی و بهره وری نیروی کاروزارت تعاون ، کارورفاه اجتماعی گفت: تیم کارشناسی از دانشگاه های مختلف مانند صنعتی  شریف را برای بررسی توسعه کارآفرین بنگاه های پررشد را در این وزارت خانه دعوت کرده ایم و جلسات متعددی را در این زمینه برگزار کرده ایم . بخش دیگر از اقداماتمان در توسعه کارآفرینی ارتباطات کپو تعاملات گسترده اجتماعی  بین اجزای اکوسیستم کارآفرینی است که در کشورهای مختلف شکل گرفته است اما تا کنون در کشور ما مغفول مانده بوده است. اجزای اکو سیستم کارآفرینی باید یکدیگر را بشناسند و با هم فعالیت کنند،در همین راستا ایده هایی مانند کافه کارآفرینی  را که بستر و پاتوقی برای این افراد است طراحی کردیم.

 وی بیان کرد:وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در چارچوب دستیابی به نوآوری در کسب و کار برای استارتاپ ها، سلسله نشست هایی را طراحی کرده است که بر خلاف نشست های رسمی، قرار است نمایندگان دولت، مجلس، دانشگاه ها، استارتاپ ها و شتاب دهنده ها در محیط غیررسمی دور هم جمع شوند و با یکدیگر گفت و گو کنند.در اردیبهشت ماه سال 97، در این وزارتخانه عرصه حضور بیش از 200 نفر از صاحبان کسب و کارهای نوپا در حوزه فرهنگ و هنر بود که گرد هم آمده بودند تا از طریق رایزنی با نمایندگان دولت و دانشگاهیان عوامل شکل گیری نوآوری در اکوسیستم کارآفرینی و نیز موارد تعیین کننده در توسعه این اکوسیستم مشخص شود. و این نشست با همکاری وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی ، دانشگاه هنر، شهرداری تهران و صدا وسیما برگزار شد.

سرهنگی افزود : به دنبال فراخوان این وزارتخانه، استارتاپ های بخش های مختلف دور هم جمع می شوند تا با حضور نمایندگانی از دولت و دانشگاهیان عوامل پیشرفت و نوآوری در بازار کسب و کار را بررسی و نقش دولت را تعیین کنند.

مدیرکل توسعه کار آفرینی وزارت تعاون ، کارورفاه اجتماعی بیان کرد: برنامه بعدی در این چارچوب، در بخش حمل و نقل و گردشگری است که  با همکاری سازمان گردشگری و  وزارت راه و شهرسازی برگزار می شود.افراد متمایل به شرکت در این نشست می توانند در سامانه اطلاع‌رسانی برای رویدادها، همایش‌ها، سمینارها، کارگاه‌های تخصصی و کنفرانس‌‌های کشور «ای.وند» ثبت نام کنند.

 وی در بیان برنامه دیگر توسعه اشتغال کار گفت: گام بعدی برنامه ریزی برای تزریق منابع انسانی به حوزه کارآفرینی در کشور است. در همین راستا آموزش هایی در جهت توانمند سازی کارآفرینان و استعداد یابی آنها انجام می دهیم. باشگاه های کارآفرینان نوجوان و جوان در حال راه اندازی است. در صورت اقدام بخش خصوصی حمایت می کنیم و به آنها برنامه می دهیم و با همکاری موسسه توسعه کارآفرینی هند (EDI)  و سازمان فنی و حرفه ای به دنبال  برگزاری کمپ های کارآفرینی و مدارس فصلی کارآفرینی برای آموزش کارآفرینی  به نوجوانان  هستیم. افرادی که تمایل به شرکت در این باشگاه ها دارند ابتدا استعدادیابی می شوند و در صورتی که استعداد لازم را داشتند می توانند در این باشگاه ها حضور یابند.

سرهنگی گفت: خودشناسی، استعدادیابی، هدف گذاری، تیم سازی، خلاقیت و نوآوری، موفقیت، توسعه توانمندی های فردی و تعیین مسیر شغلی همراه با بازی های گروهی، بازی های خلاق، یادگیری فعال، شبکه سازی، تعاملات صمیمانه، مصاحبه با  کارآفرینان موفق و محبوب و بازدید از کسب وکار موفق از عناوین آموزشی بخشی از فعالیت ها در این باشگاه ها است.

مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی و بهره وری نیروی کاروزارت تعاون ، کارورفاه اجتماعی در پاسخ به این سوال مبنی بر نگرانی از ریزش مشاغل سنتی با پیدایش کسب و کارهای نو و تمهیدات اندیشیده شده برای جلوگیری برای از بین رفتن مشاغل سنتی گفت: این مساله اجتناب ناپذیر است که نوآوری سبب می‌شود تا مشاغل جدید جایگزین مشاغل سنتی تر شوند. اگر جامعه را به عنوان یک کل در نظر بگيریم، در صورتیکه این جامعه نوآوری نداشته باشد در رقابت با سایر کشورها و در بازار جهانی از رقابت و اظهار وجود باز خواهد ماند.

سرهنگی افزود: از طرفی نباید فراموش کرد که نوآوری و ارائه خدمات و کالا در بسترهای نوین در عین حال که باعث ظهور مشاغل جدید می‌شود، منجر به از بین رفتن مشاغل سنتی خواهد شد و این به معنای آن است که باید روند را تشخیص داد و قبل از اینکه نوآوری آن را در زیر پای خود خرد کند، فعالیت‌ها و مشاغل سنتی را به سمت مشاغل جدید سوق داد. اگر مانع برای کارآفرینی نوین شویم قطعاً ایده آن توسط یک کارآفرین خارجی پیاده سازی خواهد شد و سهم بازار داخلی را از ما خواهد گرفت.telegramestenadnews

نظر دادن

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

آخرین اخبار