کاهش 50 درصدی مصرف انرژی در کولرهای آبی استاندارد\
  • وزیر نیرو؛

کاهش 50 درصدی مصرف انرژی در کولرهای آبی استاندارد

  • کد خبر: 2111103028
  • چاپ
  • انتشار: 13 اسفند 1401 - 15:46

ن‌کنندگان و

وزیر نیرو با بیان اینکه مصرف انرژی در کولرهای آبی دو برابر شرایط استاندارد است، گفت: امروز در کشور۳۰ هزار مگاوات از ۷۰ هزار مگاوات حداکثر تقاضای مصرف در تابستان، مربوط به مصارف سرمایشی بوده که با استفاده از کولرهای استاندارد به طور متوسط ۵۰ درصد مصرف انرژی کاهش می‌یابد.

 به گزارش استناد نیوز و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "علی‌اکبر محرابیان" در آیین رونمایی از «استاندارد جدید برچسب انرژی کولرهای آبی» در جمع خبرنگاران گفت: برای رفع ناترازی برق در کشور، برنامه‌های متنوعی تا به امروز اجرایی شده است؛ یکی از اقدامات وزارت نیرو موضوع بهینه‌سازی و مدیریت مصرف سوخت است.
وزیر نیرو افزود: در موضوع مدیریت مصرف و بهینه‌سازی طبیعتا در بخش تقاضا و مصرف‌کنندگان از تجهیزات و دستگاه‌هایی استفاده می‌شود که بسیاری از این تجهیزات به لحاظ استاندارد و مصرف انرژی در شرایط نامطلوبی قرار داشته و راندمان بسیار پایینی در مصرف برق دارند.
وی ادامه داد: در چنین شرایطی طی یک برنامه و اقدام مشترک با سازمان ملی استاندارد، بازنگری این استانداردها در دستور کار قرار گرفت. بر این اساس درخصوص وضع استانداردهای جدید، اجرا و نظارت بر روند پیشبرد این مهم اقدام شد.
محرابیان یادآور شد: امروز در کشور۳۰ هزار مگاوات از ۷۰ هزار مگاوات حداکثر تقاضای مصرف در تابستان، مربوط به مصارف سرمایشی بوده که عمدتا مربوط به مصارف کولرهای آبی‌، کولرهای گازی و چیلرهاست.
وی با بیان اینکه مصرف انرژی کشور از ناحیه مصارف مربوط به کولرهای آبی دو برابر شرایط استاندارد است، تصریح کرد: ما می‌توانیم با مصرف ۱۵ هزارمگاوات مصرف برق به جای ۳۰ هزار مگاوات، همین میزان سرمایش را برای خانواده‌ها، مراکز تجاری‌، مراکز اداری، عمومی و غیره تامین کنیم که این امر به شرط بهره‌مندی از دستگاه‌ها و تجهیزات استاندارد محقق می‌شود.
وزیر نیرو با اشاره به نمایش و عرضه محصولات کارخانجات تولیدکننده کولر و موتور در حاشیه مراسم رونمایی از استاندارد جدید کولرهای آبی با مشارکت گسترده شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان، اظهار کرد: با بهره‌مندی از این امکان و استفاده از این کولرها به طور متوسط ۵۰ درصد مصرف انرژی کاهش می‌یابد.
محرابیان ضمن قدردانی از وزارت صمت و سازمان ملی استاندارد به منظور تحقق این مهم گفت: تلاش شد با وضع استانداردها، تغییر روند تولید و بازنگری در فرآیندهای تولید، شاهد راه‌اندازی خط تولید این دست از محصولات باشیم. امروز با بهره‌مندی از این سند استاندارد، شاهد تولید کولرهایی هستیم که مصرف انرژی آن‌ها به میزان چمشگیری کاهش یافته است.
به گفته وی، موتورهای BLDC قادر خواهد بود مصرف برق را تا ۵۰ درصد کاهش دهد که در نوع خود اقدام بسیار ارزشمندی بوده و مقدمه‌ای بر ادامه اجرای برنامه‌های بهینه‌سازی خواهد بود.
وزیر نیرو یادآور شد: در خصوص کولرهای گازی نیز در کشور با موضوع بالا بودن مصرف انرژی روبرو هستیم؛ امروز در کشور تعداد قابل توجهی کولر گازی با راندمان بسیار ضعیف وجود دارد که مصرف برق این کولرها سه برابر شرایط استاندارد است.telegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار