زیر سویه‌های جدید اُمیکرون در کمین شهروندان مازندرانی\

زیر سویه‌های جدید اُمیکرون در کمین شهروندان مازندرانی

  • کد خبر: 2111102876
  • چاپ
  • انتشار: 13 دی 1401 - 09:12

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران درباره زیر سویه‌های جدید اُمیکرون و تزریق دُز چهارم واکسن کرونا به هم استانی‌ها هشدار داد.


به گزارش روز سه شنبه استناد نیوز، دکتر عباس علیپور با بیان اینکه افرادی که دُز چهارم واکسن کرونا را در استان دریافت نکردند در استان نسبتا زیاد است، افزود: حدود ۱۲ درصد از مازندرانی‌ها دُز چهارم واکسن کرونا را تاکنون تزریق کرده اند.
او گفت:حدود ۶۴ درصد مردم استان هم دُز سوم را تزریق کرده اند که وضعیت نسبت به استان‌های دیگر خوب است.
دکتر علیپور افزود: افرادی که ۶ ماه از تزریق دُز سوم آن‌ها گذشته حتما دُز چهارم و یادآور را تزریق کنند تا سطح ایمنی جامعه بالا رود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه زیر سویه‌های جدید امیکرون با بیماری‌های قبلی کرونا تفاوت چندانی ندارد، افزود:، اما شدت انتقال عفونت به دیگران در مقایسه با سویه‌های دیگر به مراتب بیشتر است.
او گفت: تعداد سویه‌های جدید کرونا در کشور به سه سویه بی‌کیو.۱ (BQ ۱) و اکس‌بی‌بی (XBB) و BA ۲ افزایش یافته است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران افزود: زیر سویه‌های جدید اُمیکرون تاکنون در استان مشاهده نشده است.
دکتر علیپور ادامه داد : نشانه‌های سویه جدید تفاوت زیادی با گونه‌های قبلی امیکرون ندارند، یعنی همان نشانه‌های سویه‌های قبلی مانند اختلال درحس بویایی و چشایی، تنگی نفس، سنگینی سینه، بدن درد، سر درد، احساس کلافگی و تب و لرز و در مواردی هم اسهال و استفراغ دراین سویه هم دیده می‌شود، ولی در سویه‌های جدید کمتر علائم ریوی ایجاد می‌شود.
او تاکید کرد: دانش آموزان و دانشجویانی که علایم شبیه به سرماخوردگی دارند، نباید به مدرسه بروند و باید با استراحت در منزل دوره بیماری طی شود.
دکتر علیپور گفت: رعایت شیوه نامه های بهداشتی، استفاده از ماسک و جلوگیری از تجمعات نقش مهمی در کاهش ابتلا خواهد داشت .telegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار