کمبود آب تهران با بارش های اخیر حل نشده است\

کمبود آب تهران با بارش های اخیر حل نشده است

  • کد خبر: 2111102861
  • چاپ
  • انتشار: 07 دی 1401 - 14:02

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران با بیان اینکه بارش‌های اخیر خیلی به مخازن سدها کمک نخواهند کرد و آوردی برای رودخانه‌ها ندارد، گفت: با بارش‌های اخیر، کمبود آب تهران حل نشده و مشترکان همچنان به موضوع مدیریت مصرف حساس باشند.

 

به گزارش روز چهارشنبه استناد نیوز و به نقل از شرکت آب و فاضلاب استان تهران، «محمدرضا بختیاری» در باره بارش‌های اخیر و وضعیت ذخیره آب در سدهای تهران افزود: بی‌شک این بارش‌ها نعمت هستند و برای فصول گرم سال ذخیره خواهد شد؛ اما نکته‌ای که وجود دارد، باتوجه‌به اینکه در پاییز بارندگی نداشتیم و رواناب ایجاد نشد، بارش‌های اخیر خیلی به مخازن سدها کمک نخواهند کرد و آوردی برای رودخانه‌ها ندارند.

وی ادامه داد: با وجود آنکه در روزهای اخیر شاهد بارش باران و برف در تهران بودیم؛ اما باتوجه‌به اینکه عمده بارش‌ها در بالادست سدها به شکل برف بوده، کمبود آب تهران حل نشده و لازم است که مشترکان همچنان به موضوع مدیریت مصرف حساس باشند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران خاطرنشان کرد: مشکلات باتوجه‌به این شرایط در کوتاه‌مدت یعنی تا شب عید دچار وجود خواهد داشت و می‌بایست هم‌وطنان تهرانی به موضوع مدیریت مصرف توجه ویژه‌ای داشته باشند؛ چراکه در غیر این صورت شرایط تغییر خواهد کرد.

بختیاری درباره نیاز آبی تهران، گفت: شهر تهران روزانه بین ۲ میلیون و ۹۰۰ تا ۳ میلیون مترمکعب مصرف آب شرب نیاز دارد که بخشی از آن از منابع آب سطحی و بخشی از منابع آب زیرزمینی تأمین می‌شود، ذخایر سدهای تهران کاملاً در حالت بحرانی قرار گرفته و ذخایر نامناسبی دارند، اگرچه حجم مخزن سدهای تهران ۲۷۴ میلیون است؛ اما کل این آب قابل برداشت نیست.

وی بخشی منابع را حجم مرده سد دانست که نمی‌توان روی آن حساب کرد و ادامه داد: بر همین اساس وضعیت تهران مناسب نیست و این بارندگی‌هایی که اتفاق افتاده نباید این تصور را ایجاد کند که مشکل آب تهران حل شده است و دیگر هیچ مشکلی برای تأمین آب پایتخت وجود ندارد، از تابستان تا کنون در نقطه تنش آبی هستیم.

نسبت به سال‌های نرمال حدود ۴۵۰ میلیون مترمکعب کسری مخازن داریم

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: نمی‌توان باتوجه‌به اینکه اکنون شاهد ورودی به سدها هستیم، میزان دقیق آن را مشخص کرد، لذا نمی‌توان در باره کسری نیز اظهارنظر قطعی کرد؛ اما به دلیل برودت هوای بالادست سدهای پنج‌گانه تهران میزان ورودی مناسب نیست؛ مخازن سدهای تهران در سال‌های نرمال در این برهه زمانی حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب داشت، یعنی نسبت به سال‌های نرمال حدود ۴۵۰ میلیون مترمکعب کسری مخازن داریم.

بختیاری افزود: مخازن سدهای تهران نسبت به سال‌های نرمال یک‌سوم آن چیزی است که باید باشد.

وی خاطرنشان کرد: خواهش من از همه شهروندان این است که مانند گذشته رعایت کنند، همان‌طور که اکنون در بحث گاز به‌شدت در چالش هستیم و مردم رعایت می‌کنند، در بحث آب هم باید این مدیریت وجود داشته باشد، این تصور نباید وجود داشته باشد که با کاهش دمای هوا و وجود بارش‌ها مشکل کم‌آبی برطرف شده و دیگر نیازی به مدیریت مصرف نیست.

بختیاری با بیان اینکه آبفای استان تهران برای تأمین آب به‌شدت تحت‌فشار است، خاطرنشان کرد: باوجود سختی‌هایی که داشتیم حتی یک ساعت هم در تأمین آب تهران دچار مشکل نشدیم و از این به بعد نیز تلاش می‌کنیم که همین‌گونه باشد؛ اما واقعیت این است که مردم به‌هیچ‌عنوان نباید تصور کنند که کمبود آب حل شده است.telegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار