خبرگزاری تابناک در دو پرونده مجرم شناخته شد\

خبرگزاری تابناک در دو پرونده مجرم شناخته شد

  • کد خبر: 2111101690
  • چاپ
  • انتشار: 30 آذر 1400 - 08:54

سخنگوی هیات منصفه جرایم سیاسی و مطبوعاتی گفت: این هفته در دادگاه مطبوعات به دو پرونده جرم مطبوعاتی رسیدگی و طبق نظر هیات منصفه خبرگزاری تابناک در دو پرونده مجرم شناخته شد.


به گزارش استناد نیوز و به نقل از خبرنگار قضائی ایرنا، احمد مومنی راد روز سه‌شنبه با بیان این مطلب، افزود: در روز یکشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰ در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی دو پرونده جرم مطبوعاتی رسیدگی شد.
وی اظهارداشت: پرونده اول مربوط به اتهام مدیر مسئول سایت تابناک به اتهام نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر بود که هیات منصفه در خصوص اتهام یادشده با اکثریت آراء متهم را مجرم دانست و نیز با اکثریت ارا ایشان را در این اتهام مستحق تخفیف دانست.
مومنی راد گفت: پرونده دوم مربوط به خبرنگار سایت تابناک به اتهام توهین و نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر بود که هیات منصفه با اکثریت آراء این متهم را مجرم دانست و نیز با اکثریت ارا ایشان را در این دو اتهام مستحق تخفیف دانست.
بر اساس اصل ۲۴ قانون اساسی جرم مطبوعاتی عبارت است از انتشار مطالب مخل به مبانی اسلام و یا حقوق عمومی به وسیله مطبوعات، تفصیل و مصادیق آنها را قانون معین می‌کند.
مطابق ماده ۳۴ قانون اصلاح قانون مطبوعات مصوب ۱۳۷۹رسیدگی به جرایم مطبوعاتی با توجه به قوانین مربوط به صلاحیت ذاتی در محاکم عمومی یا انقلاب یا سایر مراجع قضایی است که در هر صورت علنی بودن و حضور هیئت منصفه در آن الزامی است.
تبصره ماده ۴ اصلاح قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب مصوب۱۳۸۱ بیان می‌دارد رسیدگی به جرایم مطبوعاتی و سیاسی در دادگاه کیفری استان به عمل خواهد آمد که طبق ماده ۲۰ قانون مذکور رسیدگی به جرایمی که مجازات قانونی آنها قصاص عضو یا قصاص نفس یا اعدام یا رجم یا سلب و یا حبس ابد باشد و نیز رسیدگی به جرایم مطبوعاتی و سیاسی ابتدا در دادگاه تجدید نظر استان به عمل خواهد آمد و در این مورد دادگاه مذکور دادگاه کیفری استان نامیده می‌شود.
دادگاه کیفری استان در رسیدگی به جرایم مطبوعاتی و سیاسی با حضور هیئت منصفه تشکیل خواهد شد و این دادگاه اکنون صلاحیت رسیدگی به جرم مطبوعاتی را نیز دارد.telegramestenadnews

نظر دادن

1990862 531 27181

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار