حزب ندای ایرانیان خواستار شفاف‌سازی همه ابعاد واکسیناسیون کووید ۱۹ شد\

حزب ندای ایرانیان خواستار شفاف‌سازی همه ابعاد واکسیناسیون کووید ۱۹ شد

  • کد خبر: 2111101097
  • چاپ
  • انتشار: 05 ارديبهشت 1400 - 19:02

حزب ندای ایرانیان در بیانیه‌ای خواستار شفاف‌سازی همه ابعاد واکسیناسیون کووید ۱۹ شد و لازمه این شفافیت را دسترسی آزاد همه شهروندان به اطلاعات واکسیناسیون از طریق راه‌اندازی وب‌سایت طرح ملی واکسیناسیون کووید ۱۹ بر مبنای کد ملی ایرانیان دانست.

 

به گزارش استناد نیوز و به نقل از حزب ندای ایرانیان، در بیانیه‌ روز یکشنبه این حزب آمده است: از نخستین روزهای شیوع ویروس منحوس کووید ۱۹، یکی از دغدغه‌های اصلی مردم در اقصی نقاط جهان دستیابی به واکسن بوده است. با اینکه تعدادی از هسته‌های مطالعاتی و پژوهشگران دنیا توانستند بسیار زودتر از برآوردهای اولیه واکسن را کشف کنند، اما عرضه اندک آن در برابر تقاضای شدید کشورها برای دریافت واکسن، سبب مهیا شدن بسترهای فساد گسترده شده است که می‌تواند عواقبی به مراتب بدتر از گسترش ویروس را به همراه داشته باشد.
این بیانیه افزود: باید پذیرفت در ایران امروز علاوه بر اینکه ویروس تاجدار در عرصه سلامت فیزیولوژیک تاخت ‌وتاز می‌کند، ویروس‌های رانتخوار هم عرصه سلامت اقتصادی و بوروکراتیک را جولانگاه خود ساخته‌اند. متأسفانه سیاست‌های دولت هم در شرایط تحریم‌های سنگین تحمیلی، نه تنها چندان در رفع تنگناهای مالی کارآمد نبوده بلکه در مواردی منجر به تولید رانت‌های بزرگ و در نتیجه اتلاف منابع محدود کشور و گسترش بیش از پیش فساد شده است.
حزب ندای ایرانیان تصریح کرد: در دنیای امروز برکسی پوشیده نیست که شفافیت و نظارت مستمر، تنها راهکار همیشگی مبارزه با انواع فساد است. اگر مقابله با بیماری کرونا جز به مدد واکسن ممکن نیست، مبارزه با فساد هم جز با شفافیت و نظارت عمومی امکان ندارد. ثمره شفافیت جز مهار فساد، ارتقا اعتماد عمومی جامعه به مدیریت کشور و نیز افزایش همبستگی ملی و تقویت سرمایه اجتماعی نخواهد بود.
این بیانیه خاطرنشان کرد: در این شرایط بحرانی هم که دولت در آستانه اجرای طرح ملی واکسیناسیون سراسری قرار دارد، بی‌دقتی در اجرای پروژه ممکن است صدمات جبران ناپذیر بیشتری را به کشور وارد کند. تجربه کشورهای مختلف جهان و توصیه‌های مراکز بین‌المللی در حوزه‌های بهداشت و مبارزه با فساد به ما می‌آموزد که تنها راه مقابله با مفاسد احتمالی در اجرای سند ملی واکسیناسیون، شفافیت و ایجاد امکان نظارت برای عموم است تا وقایع اعتمادسوزی مانند آنچه در شهرداری‌های چند شهر کشور در تزریق غیرمجاز واکسن برای اندکی از مدیران رخ داد، متوقف شده و امکان استمرار نیابند.
حزب ندای ایرانیان اضافه کرد: بر این اساس، حزب ندای ایرانیان ضمن قدردانی از همه متخصصان کشورمان که تلاش می‌کنند هرچه زودتر واکسن ایرانی یا وارداتی در اختیار ایرانیان قرار گیرد، خواستار شفافیت کامل در اجرای طرح ملی واکسیناسیون به عنوان یکی از مهمترین و فوری‌ترین وظایف دولت است.
این بیانیه عنوان کرد: لازمه این شفافیت، دسترسی آزاد همه شهروندان به اطلاعات واکسیناسیون از طریق راه‌اندازی وب‌سایت طرح ملی واکسیناسیون کووید ۱۹ برمبنای کد ملی ایرانیان است.
حزب ندای ایرانیان تصریح کرد: دولت باید ضمن شفاف‌سازی در مورد فرآیند توزیع واکسن از لحظه خرید داخلی یا واردات، شامل نوع، مبدا و میزان دزهای تهیه شده، دسترسی عمومی به اطلاعاتی همچون تعداد واکسن‌های تخصیص داده شده به هر استان بر مبنای جمعیت، افراد واکسینه شده در هر استان بر مبنای اولویت تصریح شده در سند ملی واکسیناسیون، میزان پیشرفت واکسیناسیون در جمعیت‌های هدف به صورت مجزا، تعیین و شفاف‌سازی مبادی ورود واکسن به کشور، هزینه‌های صورت گرفته، منابع تخصیص یافته و تعداد دز واکسن وارد شده از هر گمرک را به فوریت اجرایی کند.
این بیانیه افزود: همچنین دولت باید دسترسی عمومی به اطلاعاتی همچون تحلیل‌های آماری دقیق درباره واکنش‌ها و عوارض پس از تزریق واکسن بر مبنای نوع واکسن تزریقی، شفاف‌سازی فرآیند توزیع واکسن از لحظه ورود تا تزریق به هر فرد، امکان بازیابی اطلاعات افراد واکسینه شده بر اساس کد منحصر به فرد ملی با در نظر گرفتن دغدغه‌های موجود درخصوص محرمانگی حوزه سلامت و با نظر کارشناسان اخلاق پزشکی را هم به فوریت اجرایی کند.
اجرای موفق طرح ملی واکسیناسیون و رها شدن از عوارض سهمگین بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی بیماری کرونا تنها در همراهی کامل دولت و مردم امکان پذیر است و لازمه این همراهی شفافیت کامل است.

 telegramestenadnews

نظر دادن

dba

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

 

آخرین اخبار