درخواست سازمان انرژی اتمی برای صادرات برق هسته‌ای درسایه بی‌توجهی وزارت نیرو\

درخواست سازمان انرژی اتمی برای صادرات برق هسته‌ای درسایه بی‌توجهی وزارت نیرو

  • کد خبر: 2111100930
  • چاپ
  • انتشار: 19 بهمن 1399 - 17:18

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه متاسفانه وزارت نیرو برق تولیدی توسط نیروگاه اتمی بوشهر را به قیمت تمام شده خریداری نمی‌کند، از درخواست سازمان انرژی اتمی برای صادرات برق هسته‌ای خبر داد.


به گزارش استناد نیوز  به نقل از فارس، هادی بیگی نژاد عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: سال‌هاست که مقام معظم رهبری بر موضوع برق هسته‌ای تأکید کرده‌اند و فرموده‌اند که در آینده نه چندان دور باید 20 تا 30 هزار مگاوات برق هسته‌ای تأمین کنیم.

وی افزود: در دنیا کشورهایی وجود دارند که درصدهای مختلفی از برق تولیدی آنها هسته‌ای است، ولی بر اساس میانگین جهانی حدود 20 درصد برق این دسته از کشورها از انرژی هسته‌ای به دست می‌آید، ولی ظرفیت برق هسته‌ای کشورمان کم است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: اگر برق تولیدی کشورمان در هر سال 100 هزار مگاوات باشد، 20 درصد آن بایستی بر اساس میانگین جهانی از انرژی هسته‌ای به دست بیاید که بر همین اساس باید 20 هزار مگاوات برق هسته‌ای داشته باشیم در حالی که در شرایط فعلی فقط هزار مگاوات برق هسته‌ای داریم و اگر فاز 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر افتتاح شود به 3 هزار مگاوات خواهد رسید که نشان دهنده فاصله زیاد ما با میانگین برق هسته‌ای در دنیاست.

بیگی نژاد گفت: از وزارت نیرو خواستم که بعد از آنکه مقام معظم رهبری در مورد 20 هزار مگاوات برق هسته‌ای که بر اساس نیاز کشور است مباحثی را مطرح کردند، چرا این وزارتخانه که متولی تولید برق در کشور است در این زمینه گام برنداشت، اما آقای اردکانیان به من اعلام کرد که تعدادی از مدیران وزارت نیرو به من اعلام کردند که به این وزارتخانه مربوط نیست.

نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: من از مدیران وزارت نیرو و شخص وزیر خواستم در جلسه‌ای مشترک در کمیسیون انرژی که رئیس سازمان انرژی اتمی هم حاضر باشد در این باره موضوع را بررسی کنیم تا راهی برای افزایش ظرفیت برق هسته‌ای کشور پیدا کنیم و خدای ناکرده حرف مقام معظم رهبری روی زمین بماند و نتوانیم نیازمندی‌های کشور را در این زمینه تأمین کنیم؛ چراکه متولی برق کشور وزارت نیروست و نمی‌تواند بگوید که برق هسته‌ای به من ربطی ندارد، اما با این که من 3 ماه منتظر برگزاری چنین جلسه‌ای بودم اما در نهایت چنین نشستی برگزار نشد.

بیگی نژاد افزود: من به دلیل عدم حضور وزیر نیرو در این نشست و عدم تمایل به پیگیری موضوع، سوالی را از اردکانیان مطرح کردم و آن را در صحن علنی مجلس دنبال خواهم کرد؛ چراکه این عضو کابینه برای حمایت از برق هسته‌ای هیچ حمایتی نکرده است.

وی اضافه کرد: قیمت تمام شده برق هسته‌ای از سوی وزارت نیرو پرداخت نمی‌شود و این وزارتخانه تهیه سوخت هسته‌ای را در نظر نمی‌گیرد. این در حالی است که هزینه زیادی برای تولید سوخت هسته‌ای انجام می‌شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت: متأسفانه وزارت نیرو هیچ چشم اندازی برای برق هسته‌ای ندیده است، این در حالی است که سبد انرژی توسط این وزارتخانه تدوین می‌شود و بر همین اساس تقسیم بندی خاصی در نظر می‌گیرد که این مقدار از برق کشور از طریق نیروگاه‌های حرارتی باشد و این مقدار هم از نیروگاه‌های خورشیدی، ولی هیچ نقشی برای برق هسته‌ای تعریف نشده است به این بهانه که می‌گویند برق هسته‌ای به ما ربطی ندارد.

بیگی نژاد خاطرنشان کرد: سازمان انرژی اتمی هم در پاسخ به کمیسیون انرژی می‌گوید من امکانات بیش از این را در اختیار ندارم و کاملا هم درست می‌گوید.

وی افزود: رئیس سازمان انرژی اتمی در کمیسیون انرژی گلایه‌مند بود که اگر وزارت نیرو برق هسته‌ای را با نرخ تمام شده خریداری نمی‌کند حداقل این اجازه را بدهند که این برق امکان صادرات داشته باشد تا این سازمان بتواند روی پای خود بایستد، اما متأسفانه دولت نه اجازه صادرات برق هسته‌ای را می‌دهد و نه برق را با هزینه تمام شده خریداری می‌کند، ضمن این که هیچ نقشه‌ای هم برای برق هسته‌ای در آینده تعریف نمی‌کند و با این روش نمی‌توانیم به 20 هزار مگاوات برق هسته‌ای دست پیدا کنیم.

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: متأسفانه وزارت نیرو نسبت به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر رسیدن به 20 هزار مگاوات برق هسته‌ای در طی سال‌های اخیر بی تفاوت بوده است و هیچ توجهی هم به آن ندارد.

 telegramestenadnews

نظر دادن

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

آخرین اخبار