\

mehrranggraphic

madrese504465

 

سیگار گران می شود/ پیشنهاد افزایش مالیات 50 هزار تومان قهوه خانه ها

  • کد خبر: 2111075
  • چاپ
  • تاریخ انتشار: سه شنبه, 10 دی 1398

  استناد نیوز، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه افزایش مالیات بر سیگار استطاعت مالی برای خرید دخانیات را کاهش می‌دهد، گفت: اگر قلیان در قهوه‌خانه‌ها با افزایش مالیات 50 هزار تومان شود، کمتر  کسی می‌تواند از آن استفاده کند.

به گزارش استناد نیوز، حیدرعلی عابدی  در رابطه با ضرورت افزایش مالیات بر سیگار، گفت: در تمامی کشورهای پیشرفته مالیات کلانی به دخانیات با هدف کاهش مصرف و اخذ درآمد برای درمان بیماران قربانی عوارض دخانیات، تعلق می‌گیرد. در کشور استرالیا قیمت ساندویچ معمولی حدود 12 دلار و قیمت یک پاکت سیگار حدود 25 دلار است و افراد برای تهیه سیگار باید دو برابر پول ناهار خود را هزینه کنند از این رو افزایش قیمت سیگار در کاهش مصرف آن بسیار موثر است.

افزایش مالیات بر سیگار استطاعت مالی برای خرید دخانیات را کاهش می‌دهد

نماینده مردم اصفهان در مجلس دهم، با بیان اینکه بستن درب قهوه‌خانه‌ها با استفاده از زور و قوه قهریه نه تنها اثر گذار نیست بلکه بیکاری بسیار زیادی به همراه دارد، تصریح کرد: افزایش مالیات بر دخانیات باعث کاهش استطاعت مالی افراد شده و به مرور زمان به کاهش مصرف منتهی می‌شود. اگر قلیان در قهوه‌خانه‌ها با افزایش مالیات 50 هزار تومان شود، کمتر  کسی می‌تواند از آن استفاده کند.

درآمد حاصل از افزایش قیمت سیگار صرف درمان بیماران ریوی و سرطان‌های ناشی از مصرف دخانیات شود

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه درآمد حاصل از افزایش قیمت سیگار و دخانیات باید صرف بخش‌های درمانی و بیمارستان‌ بیماران ریوی و سرطان‌های ناشی از مصرف دخانیات شود، اظهار کرد: با افزایش مالیات بر سیگار استطاعت مالی برای خرید دخانیات کاهش پیدا کرده و درآمد حاصل از آن نیز صرف حوزه سلامت و آموزش جامعه می‌شود. در این صورت عرضه قلیان برای قلیان‌سراها صرفه اقتصادی نداشته و به ناچار روش‌های بهتر و سلامت محوری را جایگزین می‌کنند.

 عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا افزایش مالیات بر سیگار موجب تضعیف صنعت دخانیات کشور می‌شود، خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از ضرر صنعت دخانیات کشور مالیات بر سیگار باید از خریدار گرفته شود. از طرفی برای حمایت از این صنعت باید مالیات سیگارهای وارداتی را دو برابر سیگارهای داخلی تعیین کنیم تا به صنعت دخانیات کشور هم لطمه‌ای وارد نشود. بنابراین اجرای این روش می‌تواند در جهت کاهش مصرف دخانیان در جامعه موثر و مفید باشد./telegram estenadnews

نظر دادن

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

آخرین اخبار