در سال حدود 500 ساعت مشکل مصرف برق داریم/ نگاه تشویقی وزارت نیرو برای کاهش مصرف برق\

در سال حدود 500 ساعت مشکل مصرف برق داریم/ نگاه تشویقی وزارت نیرو برای کاهش مصرف برق

  • کد خبر: 216761
  • چاپ
  • انتشار: 02 خرداد 1398 - 08:49

استنادنیوز؛ مدیرعامل شرکت توانیر گفت: از 8 هزار و 760 ساعت در سال حدود 500 ساعت مشکل مصرف برق داریم که با کاهش میزان سرمایش و مدیریت می تواند به راحتی تامین شود.

محمدحسن متولی‌زاده  در گفت و گو با شبکه خبر اظهار داشت: سال گذشته به دلیل محدویت تولید نیروگاه های برق خاموشی داشتیم همجنین دولت به دلیل پاسخ به مطالبه عموم مردم مبنی بر اعمال تعرفه های مشترکان پرمصرف با هدف اصلاح الگوی مصرف از امروز تعرفه برق مشترکان پرمصرف را  16 درصد افزایش خواهد داشت.
 
وی افزود؛ مصرف برق اکثریت مردم در حد الگوی مصرف است اما تعدادی از مشترکان هم هستند که الگوی بالایی دارند که هم باعث آلودگی بیشتر محیط زیست می شوند هم از یارانه بیشتری استفاده می کنند.
 
مدیرعامل شرکت توانیر اظهار داشت: الگوهای مصرف بر اساس مصرف اکثریت مردم جامعه و نوع وسایل برقی مورد استفاده در ساعت پیک است. 
 
نگاه تشویقی وزارت نیرو برای کاهش مصرف برق 
وی با بیان اینکه در فصل تابستان 40 درصد مصرف کل کشور را فقط وسایل سرمایشی به خود اختصاص می دهد گفت: هدف دولت از افزایش تعرفه برف مشترکان پرمصرف، تابعیت مشترکین پرمصرف و اصلاح الگوی و میزان مصرف برق بود و میزان مصرف برق را با نظر نمایندگان اصلاح کرد.
 
متولی زاده گفت: برق به معنی واقعی از تولید به مصرف است یعنی برای یک کلید زدن باید برق با سرعت نور از نیروگاه ها منتقل شود تا روشنایی شما تامین شود اما برای احداث نیروگاه و خطوط انتقال و تاسیسات برق به ازای هر یک کیلووات ساعت دولت باید 20 میلیون تومان سرمایه گذاری کند. 
 
او افزود: متناسب با میزان مصرف انژی قیمت تمام شده برق به ازای یک کیلو وات ساعت بالای 120 تومان بدون احتساب هزینه سوخت است اما مشترکان به ازای هر کیلووات ساعت 70 تومان پرداخت می کنند که دولت مابقی را به عنوان سوپسید و یارانه پرداخت می کند.
 
مدیرعامل شرکت توانیر گفت: هدف گذاری مصوبه دولت برای جبران فاصله مشترکان پرمصرف و کم مصرف است که نیاز به زمان دارد.
 
با این مصوبه جدید میزان مصرف مشترکان پرمصرف واقعی تر می شود و با افزایش 16 درصدی تعرفه در قبوض برق نیز بعنوان پرمصرف شناخته می شوند.
 
متولی زاده گفت: یکی از اهداف دولت نیز حذف قبوض کاغذی برق برای جلوگیری از اصراف است .
 
وی افزود: کاهش مصرف به ویژه در بخش خانگی بسیار ساده است و بدون اینکه سطح رفاه خانوار کاهش پیدا کند مردم می توانند 30 درصد در کاهش مصرف برق نقش داشته باشند. 
 
مدیرعامل شرکت توانیر درباره مصرف برق کشور گفت: برق با 2 پارامتر میزان انرژی و پیک بار( مگاوات)که بیشتر در ساعات ظهر است، اندازه گیری می شود.
 
متولی زاده گفت: از 8 هزار و 760 ساعت در سال حدود 500 ساعت مشکل مصرف برق داریم که با کاهش میزان سرمایش و مدیریت می تواند به راحتی تامین شود. 
 
یک کیلووات برق معادل تزریق یک کیلوگرم دی اکسید کربن به جو است و با کاهش مصرف می توان در طول سال از گاز و co2  کمتری وارد جو کرد.
 
متولی زاده درباره صرفه جویی 20 درصدی گفت: منحنی 24 ساعته بار نشان میدهد با مدیریت مصرف می توان مصرف کل کشور را مدیریت کرد.
 
تنظیم درجه کولر گازی بر روی عدد 24 نیز می تواند 20 درصد صرفه جویی در مصرف برق را به دنبال خواهد داشت یا نصب سایه بان روی کولر نیز مصرف برق را تا 50 درصد کاهش می دهد.
 
خاموش کردن یک لامپ مصرفی هزار مگاوات برق( معادل نیروگاه اتمی بوشهر) را کاهش خواهد داد. همچنین با کاهش 10 درصدی در مصرف برق 20 درصد در صورت حساب کاهش قیمت خواهیم داشت.
 
متولی زاده گفت: تغییر ساعات اداری 15 استان کشور، اطلاع دادن به مشترکان پرمصرف و تشویق مشترکان با استفاده از اپلیکیشن ها از برنامه های ما برای کاهش مصرف برق است.


telegramestenadnews

نظر دادن

instagram estenad

telegram estenad

فرم جذب خبرنگار استنادنیوز

آخرین اخبار